Web3 oyununun spekülasyondan uzaklaşması gerekiyor


Vatandaş geliştiricilerin becerilerini artırarak ve ölçeklendirerek başarılı bir şekilde yenilik yapmayı ve verimliliğe nasıl ulaşılacağını öğrenmek için Low-Code/No-Code Summit’teki isteğe bağlı oturumlara göz atın. İzle şimdi.


GamesBeat Summit Next 2022’nin ‘Bir Punk Basçısının Mirası NFT Konuşmasını Kazanılan Değerlerden Biri’ne Nasıl Taşıyor’ paneli izlenmeye değer. Freeverse’den Alun Evans, kesinlikle eski basçı ve teknoloji yazarı Chris Anderson’ın Web3’ün sorunlarını, spekülasyon gibi sorunları çok erken öngörmüş gibi görünmesini sağlıyor.

Artık Web3 oyunlarında çalışan geliştiricilerin gelecek hakkında bir karar vermeleri gerekiyor ve öyle görünüyor ki hızlı yapmak lazım. Şu anda Web3 içeriğinin çoğunluğunun en azından spekülasyon etrafında inşa edildiği algılanıyor. Yani değer, bir şeyin enderliği ile algılanır ve üretilir.

GamesBeat Summit Next 2022 etkinliğinde konuşan Evans, “Web3 sorunu, yalnızca spekülasyona dayalı oyunların patlama ve düşüş eğilimi göstermesidir” dedi. “Bunun kanıtını gördük ama mantıklı olduğunu düşünmek için kanıtları görmenize bile gerek yok. Ekonomiyi yönlendirmek için asla daha fazla yeni kullanıcı akışı olmayacak.”

Buna hiç katılmadım. Kripto paranın büyümeye başladığı zamanı hatırlıyorum. Değer, algılanan nadirlik nedeniyle fırladı. Birisinin bir bitcoin’i varsa, dünyada bir bitcoin daha azdır. Bitcoinler fiziksel olmasa da sonsuz değildir. Bitcoin üreten teknoloji eninde sonunda tükenecek ve artık özgürce elde edilebilecek bitcoin kalmayacak.

Bu tür spekülasyonlar bana biraz mantıklı geliyor.

Web3 oyununun olduğu yer.

Freeverse’den Alun Evans.

Ama bu neden tam olarak Web3 oyununun bir parçası? Herhangi bir Web3 oyunundaki belirli bir öğe, yalnızca oyun yaratıcıları keyfi olarak onu nadir yapmaya karar verdiği için nadirdir. Öğeler, bitcoin gibi bir teknolojiye bağlı değildir.

Sanal arazinin belirli bir kıtlığa sahip olduğu konusunda bir tartışma yapılabilir, ancak gerçekten düşünürseniz bu tür bile başarısız olur. Bu hala spekülasyon. Hepsi dijital. İnsanlar uçabilir. Portallar mevcuttur. Örnekler mevcuttur. Arazi sahibi olmak, geliştiricilerin onu ele aldığı kadar değerli değildir.

Bana göre, geliştiriciler bitcoin’e bakıyor, kuyunun sonunda kuruduğunu görüyor ve topluca meselenin bu olduğuna karar veriyor gibi görünüyor. Bu oyunda şimdiye kadar bu özel öğeden sadece 500 tane var, bu nedenle öğe değerlidir.

Ama hepimiz sınırsız miktarda eşya olabileceğini biliyoruz. Oyuncular, genellikle, eninde sonunda bir şeyler hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Bu gerçekleşmeden önce Web3’ün kendisini uzaklaştırması gerekiyor, yoksa çok geç olabilir. Gerçek bir nedeni olmayan yapay kıtlık, yeni oyuncuları çekmek şöyle dursun, oyuncuları dışarı atmanın kesin bir yoludur.

Evans, “NFT’lerin seviye atlamasına izin vererek oyuncuları zamanları için ödüllendirebiliriz,” dedi. “Bu, kalıcılık yaratır.”

Peki Web3’ün nereye gitmesi gerekiyor?

Bu zor. Bir argüman, bu öğelerin yapay olarak sınırlandırılmak yerine benzersiz olması gerektiğidir. Bir oyuncunun gerçekleştirdiği eylemlerle yükseltilmeli ve geliştirilmelidirler. Oyuncu eylemlerine göre gelişen her öğe, tamamen benzersiz ve dolayısıyla değerli hale gelir.

Ama bu farklı bir soruna düşüyor. Bunu neden satın almak isteyeyim? Oyunu oynamak istiyorum. Çözülmüş bir oyun satın almak istemiyorum.

Ama bence fikir doğru yolda. Bir şeyleri değere sahip olmaya doğru evrmeyi hedeflemek yerine, neden olayların nasıl geliştiğine bağlı olarak değişen oyunlar yapmıyorsunuz? Değerin, birden fazla deneyimin açılmasında olmasını sağlayın.

Freeverse, zamanla değişebilen NFT’ler yapmaya odaklanmıştır. Bu, NFT’lere şimdiye kadar gördüğümüzden daha fazla fayda sağlar.

Bir oyunu bir şekilde oynayabileceğim, tamamlayabileceğim ve ardından başka bir oyuncuyla satın alarak veya takas ederek tamamen farklı bir deneyim paylaşabileceğim fikri? Bunun benim için bir değeri var.

GamesBeat’in inancı oyun endüstrisini ele alırken “tutkunun iş ile buluştuğu yer.” Ne anlama geliyor? Haberlerin sizin için ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyoruz — sadece bir oyun stüdyosunda karar verici olarak değil, aynı zamanda bir oyun hayranı olarak. İster makalelerimizi okuyun, ister podcast’lerimizi dinleyin, ister videolarımızı izleyin, GamesBeat sektör hakkında bilgi edinmenize ve sektörle etkileşim kurmanın keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Brifinglerimizi keşfedin.Kaynak : https://venturebeat.com/games/web3-gaming-needs-to-get-away-from-speculation/

Yorum yapın