Web3 hata ödül platformu Immunefi, A Serisi finansman turu için 24 milyon dolar artırdı • Teknolojik Haberler


Geçen yıl bu zamanlar civarındaydık bağışıklık DeFi için ortaya çıkan hata ödülü ve güvenlik hizmetleri platformlarından biri olan – 5,5 milyon dolarlık fon sağladı. Bu yıl şimdiye kadar kriptoda hack ve dolandırıcılık nedeniyle neredeyse 2 milyar dolar kaybedildiği göz önüne alındığında, bunun oldukça düşük bir yatırım olduğu görülüyor.

Ve kesinlikle öyleydi. Çünkü Immunefi, Seri A’nın bir parçası olarak şimdi 24 milyon dolar topladı. Tur, Framework Ventures tarafından yönetildi. Diğer yatırımcılar arasında Samsung Next, Electric Capital ve Polygon Ventures yer alıyor. Bu, toplamını şimdi 29.5 milyon dolara yükseltiyor.

Immunefi, kodlarının kontrol edilmesi ve güvence altına alınması gereken Web3 projelerini, güvenlik açıklarını bildiren ve parasal ödüller talep eden beyaz bilgisayar korsanlarıyla birleştirir. Bazen bu ödüller 10 milyon dolara kadar çıkabiliyor – bu kadar çok kripto para birimi tehlikede olduğunda biraz şaşırtıcı değil. Apple ve Microsoft dahil olmak üzere çoğu teknoloji şirketi, benzer bir hata ödül metodolojisi kullanıyor, ancak uygulama Web3’te daha az uygulandı, çünkü kısmen Hacker’lar bazen hatayı bildirmek yerine parayı çalmaya çok daha fazla teşvik edilebiliyor, özellikle de milyonlarca kişi olduğunda. Dolar olabilir teklifte olabilir.

Aralık 2020’de başlatılan Immunefi, beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarına 60 milyon dolar ödediğini ve saldırıya uğramaktan 25 milyar dolardan fazla tasarruf sağladığını iddia ediyor.

Ancak kriptodaki hata ödemelerinin Web2’den farklı çalışması gerekir. 100 milyon dolarlık fon tehlikedeyken 5.000 dolarlık bir ödeme risktir ve önemsiz bir miktardır. Bu nedenle Immunefi, projeleri büyük güvenlik açıkları için potansiyel risk altındaki fonların %10’una eşdeğer bir oranda ödül ödemeye teşvik etmek için ölçeklenen bir hata ödül standardı geliştirdi.

Bu, genel bir zincirler arası mesajlaşma protokolü olan Wormhole’da keşfedilen bir güvenlik açığı için ödenen 10 milyon dolar ve Ethereum için bir köprüleme ve ölçeklendirme çözümü olan Aurora’da keşfedilen bir güvenlik açığı için 6 milyon dolar gibi muazzam hata ödülleri anlamına geliyor. Bu, Apple tarafından 2 milyon dolara sunulan en büyük geleneksel hata ödülüyle çelişiyor.

CEO ve kurucu Mitchell Amador yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Açık kod ve doğrudan paraya çevrilebilen istismarlar, Web3’ü dünyanın en düşmanca yazılım geliştirme alanı haline getirdi. Teşvikleri beyaz şapkalara kaydırarak, Immunefi şimdiden milyarlarca dolarlık kullanıcı fonu tasarrufu sağladı. Kripto alanındaki projeler, bilgisayar korsanlarına fonları iade etmeleri veya fidye ödemeleri için halka açık bir şekilde yalvarmaktansa Immunefi kullanmanın daha iyi olduğunu hızla fark ediyor. Bu zammı, bu büyük zorluğun üstesinden gelmek için ekibimizi ölçeklendirmek için kullanıyoruz”.

Immunefi’nin rakipleri var, ancak HackerOne web2’den web3’e geçti ve Safeheron yakın zamanda özel anahtarları daha güvenli hale getirmek için 7 milyon dolar topladı.



Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/web3-bug-bounty-platform-immunefi-raises-24m-for-its-series-a-funding-round/

Yorum yapın