Web3 geliştirici platformu Fleek, Polychain Capital liderliğinde 25 milyon dolar topladı • Teknolojik Haberler


Web3 geliştirici platformu Fleek, Teknolojik Haberler ile özel olarak paylaşılan şirket Polychain Capital tarafından yönetilen A Serisi fonda 25 milyon dolar topladı.

Turdaki ek yatırımcılar arasında Coinbase Ventures, Digital Currency Group, Protocol Labs, Arweave, North Island Ventures, Distributed Global, The LAO ve Argonautic Ventures yer alıyor.

Başlangıç, “web’in temel katmanını yapmak için” bir arayüz ve protokol katmanı oluşturmayı hedefliyor.[3] göre herkesin erişebileceği depolama, barındırma ve faturalandırma gibi hizmetler” İnternet sitesi.

Fleek’in kurucu ortağı Harrison Hines, Teknolojik Haberler’a “İlk odak noktamız içerik dağıtım pazarı” dedi. “Fleek’in bugün hizmet ettiği şey bu ve web3 altyapı yığınında büyük bir eksiklik görüyoruz. Bu, tüm web3 protokolleriyle ilgili bir sorun.”

Hines, içerik dağıtım pazarına (CDM) Amazon Web Services (AWS) ve Cloudflare gibi birkaç büyük oyuncunun hakim olduğunu söyledi. Hines, Fleek’in başlangıçta AWS ve Cloudflare gibi Web 2.0 altyapı sağlayıcıları ile çalışırken, 2023’te kendi Fleek Ağını başlatmayı ve Web 2.0 benzeri performans elde ederken ademi merkeziyet gibi web3 teknolojileri sağlamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Hines, “Fleek Network için vizyonumuz özünde, herkesin düğümleri çalıştırabileceği ve ağa kaynak sağlayabileceği merkezi olmayan bir uç ağdır” dedi. “İnternet artık uç noktalara doğru ilerliyor. En büyük platformların çoğu uç bağlantılıdır.”

Hines, ucu, içeriği tek bir merkezi sunucu konumundan uzağa, farklı altyapı ve bulut hizmetlerinin gevşek bir bağlantısını son kullanıcıya yaklaştırmaya taşımak olarak tanımlar.

Hines, Fleek’in bugün platformunda, esas olarak Ethereum ekosisteminde ve aynı zamanda diğer protokollerin yanı sıra yaklaşık 50.000 uygulamaya ev sahipliği yaptığını belirtti. Bugüne kadar, tüm Fleek ürünleri Ethereum, Filecoin, Internet Computer, InterPlanetary File System (IPFS) ve Textile gibi kripto protokolleri üzerine inşa edilmiştir.

Hines, yeni sermayenin Fleek Network ve platformunu oluşturmak için kullanılacağını ve ek yetenekler getirip topluluğunu büyüteceğini söyledi.

Hines, girişimin önce web3 ekosisteminde büyümeye odaklanacağını, ancak daha sonra video oyun platformları, akış hizmetleri veya genellikle en büyük maliyetlerinden biri olan çok fazla trafiğe sahip herhangi bir platform gibi Web 2.0 şirketlerine genişleyeceğini söyledi. “Büyük şirketlerin maliyetleri düşürmeye çalıştığı bu pazarda, Fleek Network’ün çekici bir çözüm ve daha kolay sıçrama olabileceğini düşünüyoruz.”

Hines, Fleek’teki fiyatlandırmanın “akışkan olduğundan, büyüdükçe metriklerin ayarlanabileceğini” söyledi, ancak gigabayt bant genişliği başına yaklaşık 5 ila 15 sent ücret alan Cloudflare ile karşılaştırıldığında, Fleek gigabayt başına bir kuruşun altında kalmayı hedefliyor. beş ila on beş kat daha ucuz.

“Bunu yıllardır yapmaya çalışıyoruz ve bu konuda bir atılım oldu. [the crypto ecosystem for] Hines, ölçeklenebilirlik ve bize bunu yapabileceğimize dair güven veren ve mevcut web2 sistemlerinin ölçeği, verimi ve gecikme süresi ile aynı olan bu ağların gerçekte nasıl oluşturulacağı konusunda bilgi verdi. “Mükemmel bir zamanlamaydı.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/12/01/web3-developer-platform-fleek-raises-25m-led-by-polychain-capital/

Yorum yapın