Watchdog, Spotify’ın Beyaz Üstünlükçü Sanatçıları Tanıttığını Söyledi


Spotify'da beyaz üstünlükçülerden ilham alan çalma listelerinin aşırılıkçı görüntülerle bir dizi kapak fotoğrafı.

Spotify, platformunda aşırılık yanlısı içeriği nasıl yasakladığı hakkında büyük bir oyundan bahsetmeyi seviyor, ancak bu, aslında bu konuda bir şeyler yaptığı anlamına gelmiyor. yeni rapor İftiraya Karşı Birlik tarafından. Watchdog grubu, akış platformunu, platformunda düzinelerce beyaz üstünlükçü sanatçıya izin verdiği, onları doğruladığı ve müziklerini şüphesiz dinleyicilere tanıttığı için eleştirdi.

Raporda, ADL’nin Aşırılıkçılık Merkezi, beyaz üstünlükçü ideolojiyi yaymayı, antisemitizmi ve ırkçılığı teşvik etmeyi ve faşizmi teşvik etmeyi amaçlayan çeşitli müzik türlerinde ve alt türlerde 40 beyaz üstünlükçü sanatçı buldu. Örgütün belirttiğine göre, ADL tarafından tanımlanan sanatçıların çoğu doğrulandı ve profillerini diğer aşırılık yanlısı alanlarla bağlantı paylaşmak için kullandı. Spotify’da doğrulanmak, beyaz üstünlükçü sanatçıların platformun resmi küratörlüğünde çalma listelerine dahil edilmesine olanak tanır.

Bunun bir örneği, heavy metalin bir alt türü olan İtalyan Nasyonal Sosyalist Black Metal grubu Wiking 1940’tır. ADL’ye göre, Wiking 1940’ın en popüler single’larından biri olan ve aşırı sağı temsil eden bir İskandinav sembolüne atıfta bulunan “Sonnenrad” adlı şarkı Spotify’daydı. Şarkı, Adolf Hitler’in yaptığı bir konuşmadan alıntılarla başladı ve antisemitik sözler içeriyordu. Wiking 1940’ların müziği, Spotify’da 20’den fazla kullanıcı ve platform tarafından oluşturulmuş çalma listesine dahil edildi.

Wiking 1940 ve başka bir grup, Pugilato NSHC, ADL raporunu yayınladıktan sonra kaldırıldı.

Ayrıca, kullanıcılar beyaz üstünlükçü sanatçılardan “ilham alan” kendi çalma listelerini kolayca oluşturabilir ve paylaşabilirler. Spotify’da beyaz üstünlükçü müziğin en popüler üç türü olan Fashwave, Rock Against Communism ve Nasyonal Sosyalist Black Metal çalma listeleri terimlerini ararken, ADL yaklaşık 100 kullanıcı tarafından oluşturulmuş çalma listesi buldu. Çalma listelerinin çoğunda aşırılıkçı ve neo-Nazi görüntüleri içeren bir kapak resmi vardı.

Aşırı içerik karşı Spotify’ın platform kuralları, merkez notlar, ancak şimdiye kadar uygulama gevşek görünüyor. Spotify’ın eylem eksikliği, ülkenin son zamanlardaki trajedileri göz önüne alındığında özellikle endişe verici. New York’ta bir Buffalo süpermarkette toplu silahlı saldırıHangi yetkililer aradı “ırk güdümlü bir nefret suçu”.

Haziran ayında, İç Güvenlik Bakanlığı Ülkenin “yüksek tehdit ortamında” olduğunu söyledi ve tehdit aktörlerinin son zamanlarda “ırksal veya etnik olarak motive edilmiş veya hükümet karşıtı/otorite karşıtı şiddet içeren aşırılık dahil olmak üzere şiddet içeren aşırılık yanlısı ideolojilere bağlılık” nedeniyle harekete geçtiğine dikkat çekti.

ADL, raporunda Spotify’ın “aşırı içeriğin gelişmesine” izin verdiğini yazdı. Bu yeni olmasına rağmen oluyor aşırılık karşıtı yönergeler platform kurallarına eklendi son aylarda, ADL kaydetti.

ADL, “Bazı sanatçıların biyografilerinde bulunan aşırılık yanlısı içerik, bazı grupların şarkı sözlerinde bulunan beyaz üstünlükçü mesajlar ve kapak resminde bulunan beyaz üstünlükçü görüntüler arasında, Spotify’ın yeni politikasını uygulamak için hala yapacak çok işi var” dedi.

ADL raporu hakkında yorum istendiğinde, bir Spotify sözcüsü Pazar günü bir e-postada Gizmodo’ya içerik endişelerini çok ciddiye aldığını ve ADL tarafından atıfta bulunulan içeriğin çoğunun kurallarını ihlal ettiğini ve kaldırıldığını söyledi. Sözcü, kurum içi uzmanlardan oluşan ekibinin, kurallarına aykırı içeriği düzenli olarak inceleyip önlem aldığına dikkat çekti. İçeriğin Spotify’ın kurallarına uygun olmasını sağlamak için algoritmik önlemler de mevcuttur.

Ancak Pazar günü Gizmodo, Ironmensch, OBNX, Kushfrost, Übermensch, Mayhem ve DJ Dark Matter dahil olmak üzere ADL tarafından tanımlanan beş beyaz üstünlükçü sanatçının müziklerini bulup çalabildi. (ADL, kamuya açık raporunda 40 sanatçının tamamını listelemedi.) Gizmodo’nun bulduğu bazı sanatçılar aşağıdakileri düşünüyor. Örneğin Mayhem’in aylık 316.701 dinleyicisi var; Übermensch’in aylık 30.321 dinleyicisi var; ve OBNX’in aylık 12.418 dinleyicisi vardır. Ironmensch (53 aylık dinleyici) gibi diğerlerinin daha küçükleri vardı.

Spotify, bu yıl şimdiye kadar küresel düzeyde nefret içerik politikasını ihlal ettiği için 12.000 podcast bölümünü, 19.000 çalma listesini, 160 müzik parçasını ve yaklaşık 20 albümü kaldırdığını belirtti.

Bir Spotify sözcüsü Gizmodo’ya verdiği demeçte, “Devam eden yenilik ve yatırımlarımıza rağmen, ılımlılık söz konusu olduğunda, yapılacak daha çok iş olduğunu biliyoruz” dedi ve ekledi: “Ayrıca kuruluşlarla diyalog kurmaya da açığız. ADL, böylece onların uzmanlıklarından faydalanabilir ve platformumuzun güvenliğini iyileştirmeye devam edebiliriz.”Kaynak : https://gizmodo.com/spotify-promoted-white-supremacist-artists-adl-report-1849579291

Yorum yapın