War Thunder hayranları daha gerçekçi tanklar elde etmek için gizli belgeleri sızdırdıYorum

Video oyunları uzun süredir kavgalara yol açtı: kontrolörler fırlatıldı, asılsız hile suçlamaları, annelere ve hatta köpeklere hakaretler yağdı. Ancak hiç kimse ulusal güvenlikle ilgili gizli belgeleri bir tartışmayı kazanmak için halka açık bir foruma sızdırmadı – geçen yıla kadar, iki kez. Ve sonra bu yıl tekrar.

2021’den itibaren, popüler, oynaması ücretsiz bir araç savaş video oyunu olan “War Thunder”ın oyuncuları, oyuna adanmış bir çevrimiçi forumda üç kez İngiliz, Fransız ve Çin menşeli üç tankla ilgili gizli belgeler yayınladılar. . Belgelerin gönderildiği ilk olarak İngiltere Savunma Dergisikılavuzu bir İngiliz’e yükleyen bir posteri yazan meydan okuyucu 2 tank, oyunda tankı daha doğru hale getirmek için bir “War Thunder” geliştiricisi edinme arzusuyla motive olduğunu söyledi. Bir Fransız tank biriminin parçası olduğunu iddia eden başka bir poster, bir fotoğraf yükledi. Leclerc S2 kullanım kılavuzu taret dönüş hızı hakkında çevrimiçi bir tartışmaya girerken. Çin’in DTC10-125 tankı ve bir malzeme parçası hakkında gizli olduğu iddia edilen bilgileri yayınlayan kullanıcının motivasyonu net değildi.

Üç gönderi de oyunun ana yayıncısı ve forumun sahibi olan Gaijin Entertainment tarafından kaldırıldı.

Tank uzmanları, belgelerdeki bilgilerin, ilgili üç ülkeye düşman olan ülkeler için büyük bir değer taşımadığını söyledi.

Yaklaşık 50 yıldır tankları analiz eden ve zırhlı araçlar ve askeri teknoloji hakkında düzinelerce cilt yayınlayan Teal Group’un kıdemli analisti Steven Zaloga, “Aptallık edeceğim bir şey görmedim” dedi.

Zaloga, Leclerc ve Challenger tanklarının her ikisinin de yabancı ülkelere ihraç edildiğini belirterek, “İçindeki pek çok bilgi özellikle hassas olmasa da, tank kılavuzları çeşitli seviyelerde sınıflandırılacak.” bu tür veriler.

Bir savunma istihbarat şirketi olan Janes’de kara platformları için kıdemli bir analist olan Sonny Butterworth, “Bir kullanım kılavuzundandı, bu yüzden sınıflandırıldı, ancak tankı kullanan, destekleyen veya bakımını yapan herkese oldukça geniş bir şekilde dağıtıldı” dedi.

Yeni bir İsrail tankında Xbox kontrolörleri, ‘StarCraft II’ ve ‘Doom’ tarafından honlanmış AI bulunuyor

Butterworth, Çin tankı örneğinde, forumda paylaşılanlarla ilgili verilerin en az 2018’den beri çevrimiçi olduğunu söyledi. barındırdığı herkese açık web siteleribelgelerinin yanı sıra yabancı ordu taktikleri. Tanklarla ilgili somut verilerin yanı sıra ülkelerin bu tankları nasıl kullanmaktan hoşlandıkları da dahil olmak üzere pek çok bilgi zaten halka açık.

Zaloga, yabancı orduların ilgisini çekebilecek tek veri noktasının Çin tankından gelen iddia edilen dağılım verileri olabileceğini söyledi. Dağılım, değişen çevresel koşullar altında performansı izleyen, doğrulukla ilgili bir ölçümdür. Yine de, bilgilerin genellikle hükümetler ve Abu Dabi’deki IDEX gibi uluslararası silah gösterilerinde potansiyel alıcıları cezbetmenin bir yolu olarak yayınlandığını söyledi. Açık kaynak istihbaratının birçok yolu da mevcuttur. Örneğin bir tankın taret dönüş hızı, YouTube’da bir videosunu izleyerek tahmin edilebilir.

Butterworth ve Zaloga, bir planın veya belirli zırh materyallerini veya konfigürasyonlarını detaylandıran belgelerin, düşman fikirler için en değerli olacağını söyledi.

Butterfield, “Yayınlar sızdırılmaya devam ederse, ne arayacağını bilen biri için zararsız görünen bir şey oldukça önemli olabilir” dedi.

Gaijin Entertainment’ın kurucusu Anton Yudintsev, merkezi Budapeşte’de bulunan şirketinin sınıflandırılmış görünen belgeleri olabildiğince çabuk kaldırmayı hedeflediğini söyledi. Forum moderatörleri, söz konusu bilgilerin sınıflandırılmış olarak kabul edilip edilmediğini görmek için tarihi danışmanlarla görüşür; Yudintsev, hükümetlerin kendi şirketine özel gizli belgelerin gerçekliğini hiçbir zaman doğrulamadığını söyledi.

Örneğin Challenger tankı konusunda Yudintsev, İngiliz hükümetinin kendisine forumda paylaşılanlar gibi belgelerin gizli kaldığını söylediğini söyledi.

“Kullanıcılara, kullanamayacağımız ve kullanmayacağımız belgeleri vermenin anlamsız olduğunu tekrar tekrar açıklıyoruz, ancak muhtemelen bunu açıklamak için daha fazlasını yapabiliriz” dedi. “Ne yazık ki insanların internette bir şeyler yayınlamasını tamamen engellemenin bir yolu yok. Gönderileri sileriz ve kuralları çiğneyenleri kalıcı olarak yasaklarız, böylece kullanıcılarımız her şeyi bir hiç uğruna riske attıklarını bilirler.”

Pentagon’un uzun tartışmasının içinde: Oyuncular iyi birlik yapar mı?

Yudintsev, Gaijin’in bu sızıntılarla ilgili olarak Çin, İngiliz veya Fransız hükümetleriyle temasa geçmediğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, ABD Adalet Bakanlığı ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndan sözcülerin tümü yorum yapmaktan kaçındı. ABD’deki Fransız Büyükelçiliği ve ABD’deki Çin Büyükelçiliği, birden fazla Posta sorgusuna yanıt vermedi.

Michigan Doğu Bölgesi eski ABD Avukatı ve Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Barbara L. McQuade’e göre, ABD şirket forumlarında veya ABD silahlarıyla ilgili benzer ilanlar sorumluluk, ulusal güvenlik ve ilk değişiklikle ilgili zorlu soruları gündeme getirebilir. Gaijin, Macaristan’da bulunduğu için aynı düzenlemelere tabi değildir.

“eğer varsa [classified information] ve bunu iletin, yasayı ihlal ediyorsunuz, ”dedi McQuade. Yine de, kovuşturulmak için, “ABD’ye zarar verme veya yabancı bir ülkeye avantaj sağlama niyetinizin olması şartı var” dedi 18 ABD Yasası § 794.

McQuade, ABD yasalarına göre, “War Thunder” sitesi gibi forumların, özellikle yayıncı olarak tanımlanmayan “etkileşimli bilgisayar servis sağlayıcıları” için geniş yasal koruma sağlayan İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Bölümü kapsamında korunabileceğini söyledi. kullanıcıların hizmetlerinde yayınladıkları şeylere.

Yudintsev, ne kendisinin ne de ekibinin bu durumu beklemediğini söyledi. Forumlarında gizli olduğu iddia edilen belgeleri sızdıran kullanıcılar tarafından şaşırmaya devam ediyorlar.

Yudintsev, “Askeri profesyonellerin bile yaptığımız şeyi beğenmesinden mutluyuz” dedi. “Ancak çevrimiçi bir tartışmayı kazanmak için yasayı çiğnemek çok fazla. Hepsine şunu sormak istiyorum: lütfen bunu asla yapmayın!”

Bu, şok edici bir yön, dedi Butterworth, aynı fikirde. “Birinin bir video oyunu tartışmasını kazanmak için gizli bir belgeyi çevrimiçi yayınlayacağı.”Kaynak : https://www.washingtonpost.com/video-games/2022/08/05/tank-plan-leaks-war-thunder/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın