Walmart, Hindistan’ın e-ticaretine ve ödemelerine 2,5 milyar dolarlık bir yatırım daha hazırlıyor • Teknolojik Haberler


Walmart, Hindistan’ın e-ticaret ve ödeme pazarlarında gördüğü fırsatları ikiye katlarken Hindistan’da 2,5 milyar doların üzerinde harcama yapmaya hazırlanıyor.

Walmart, perakendecinin çoğunluk hissesine sahip olduğu PhonePe’nin ikametgahını Singapur’dan Hindistan’a taşımasının ardından bu ayın başlarında Hindistan vergi makamlarına yaklaşık 780 milyon dolar harcadı. Konuya aşina bir kaynağa göre, Walmart ayrıca PhonePe’nin devam eden finansman turuna 200 ila 300 milyon dolar arasında yatırım yapmak istiyor. (PhonePe yorum yapmaktan kaçındı.)

Flipkart’ta çoğunluk hissesine sahip olan şirket, şimdi e-ticaret firmasının hisselerini eski destekçiler Tiger Global ve Accel Partners’tan geri almak için yaklaşık 1,5 milyar dolar harcamak istiyor, Hint gazetesi Economic Times perşembe bildirildi.

Dünyanın en büyük ikinci internet pazarı olan Hindistan, Walmart ve Amazon için önemli bir savaş alanı haline geldi.

Amazon, son on yılda Hindistan’da (ülkedeki AWS bulut bölgelerine yapılan yatırımlar dahil) 9 milyar doların üzerinde para harcadı. ABD’deki e-ticaret yarışını kaçıran Walmart, Hindistan’ın e-ticaret ve ödemeler pazarlarındaki aslan payını satın almak için Flipkart ve PhonePe’den 20 milyar doların üzerinde para öksürdü.

Bernstein’a göre Flipkart, Hindistan’daki e-ticaret pazarının lideri. Ve PhonePe, Hindistan’da bir perakende banka koalisyonu tarafından kurulan bir ödeme ağı olan UPI’deki tüm işlemlerin %40’ından fazlasını yönetiyor. Ayda 7 milyardan fazla işlem gerçekleştiren UPI, Kızılderililerin en popüler çevrimiçi ödeme yöntemidir.

Walmart gösterişli hamleler yaparken rakibi farklı bir yaklaşım benimsiyor. Amazon son birkaç ayını Hindistan’daki işini düzene sokmak için harcadı. Yiyecek dağıtımı, toptan dağıtım ve çevrimiçi öğrenme girişimi gibi yeni bahislerden bazılarını kapattı. Ancak şirket, tüm hesaplara göre, Hindistan’daki ana e-ticaret işine yatırım yapmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Amazon, geçen yıl Hindistan’ın en büyük perakende devi Reliance’ın Amerikan şirketini kurnazlıkla geride bırakarak perakendeci Future Group’un varlıklarını güvence altına almasının ardından ülkede çok büyük bir aksilikle karşı karşıya kaldı. Amazon hayal kırıklığıyla halka açıldı ve ardından sessiz moda girdi.

Hindistan’da iki yıldır ilk büyük duyurulardan birinde Amazon, bu hafta başlarında ülkede Amazon Air’i başlattı. Ancak konuyu bilen bir kişiye göre, şirketin üst düzey ülke yöneticileri etkinlikte yoktu.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/walmart-readies-another-2-5-billion-investment-in-india-phonepe-flipkart/

Yorum yapın