Walmart, Canoo’nun Amazon’a EV satmasını istemiyor – Teknolojik Haberler


Walmart, Salı günü elektrikli araç şirketi Canoo ile son kilometre teslimat araçlarından 4.500’ünü satın almak için bir anlaşma başlattı. Anlaşma özel olmasa da Canoo’nun Walmart’ın rakibi Amazon’a satış yapmasını engelliyor.

Walmart’ın başlangıçtaki SPAC Canoo’dan 10.000’e kadar elektrikli kamyonet satın alma anlaşması, düzenleyici bir dosyalamaya göre Amazon’a satışları engelleyen bir uyarı içeriyor İlk kez Bloomberg tarafından bildirildi. Canoo, geçen çeyrekte işini sürdürmek için yeterli paraya sahip olmayabileceği konusunda uyarmıştı, bu nedenle şirketin kısıtlamalara rağmen Walmart ile bu anlaşmayı yapması şaşırtıcı değil.

Canoo hisseleri, anlaşma haberi patlak verdiğinde %50’den fazla yükseldi, ancak o zamandan beri Çarşamba günü mesai sonrası işlemlerde %1,65 düştü. Şirketin hisseleri bugüne kadar yaklaşık %56 değer kaybetti.

Amazon zaten Canoo ile ilgilenmeyebilir. Çevrimiçi perakende devi, %20 hissesine sahip olduğu Rivian’dan 100.000 araç sipariş etti. Rivian’ın Amazon’a henüz kaç EV teslim ettiği belli olmasa da şirket, bu yıl 25.000 EV üretme hedefine ulaşma yolunda olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu, Rivian’ın ilk üretim hedefinden yaklaşık 15.000 utangaçtır – şirket, 2021 4. çeyrek kazançlarını hayal kırıklığına uğrattıktan sonra Mart ayında üretim kılavuzunu düşürdü.

Amazon da olmak için imza attı Ram ProMaster elektrikli minibüsün ilk ticari müşterisiStellantis’in 2023’te piyasaya sürmeyi planladığı.

Saf gelir açısından Walmart, Canoo için hala iyi bir bahis. Toplam satışlar, şirketin ilk çeyrek sonuçlarında, Amazon için perakende satışla ilgili 81 milyar dolara kıyasla 141 milyar doları aştı. Ve anlaşmanın şartlarına göre, Walmart, perakendeciye, hisse başına 2,15 $’lık bir kullanım fiyatıyla 61.2 milyona kadar hisse satın almak için verilen bir emir aracılığıyla Canoo’nun %20’sinden fazlasına sahip olabilir. Varant 10 yıllık bir süreye sahip ve başvuruya göre 15,3 milyon adi hisseye derhal hak kazanılıyor.

Hisselerin geri kalanı, üç ayda bir ve Canoo tarafından Walmart veya bağlı kuruluşları ile yapılan işlemlerden veya Walmart tarafından Canoo’ya sunulan herhangi bir ürün veya hizmetten elde edilen gelirle orantılı olacak ve net gelir 300 milyon $’a eşit olana kadar, bu noktada izin verilmiş olacaktır. tamamen hak edilmiş.

Canoo’nun başvurusu ayrıca Walmart’ın satın alma siparişinin bağlayıcı olmadığını gösteriyor, ancak bu, EV SPAC’lerle riskli anlaşmalar için standart gibi görünüyor – Amazon’un Rivian ile olan anlaşması da bağlayıcı değildir ve değişebilir.

Walmart ayrıca, 2040 yılına kadar sıfır emisyonlu bir lojistik filosuna ulaşma hedefinin bir parçası olarak General Motors’un ticari EV birimi BrightDrop’tan 5.000 e-teslimat minibüsü ayırdı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/walmart-doesnt-want-canoo-selling-evs-to-amazon/

Yorum yapın