VR, insanların aşkınlığa ulaşmasına yardımcı olmada psychedelics kadar iyidir


Yaklaştıkça, diğer katılımcıların kişisel alanlarını ihlal etmekten endişelendim. Sonra okyanusların ve binlerce kilometrenin beni onlardan ayırdığını hatırladım – ve bütün mesele kişisel alan kavramını terk etmek değil miydi? Bu yüzden samimiyete yerleşmeye çalıştım.

“VR’de olan şey, dış dünyanın varlığını tamamen unutma duygusudur” diyor. Agnieszka SekulaAvustralya’daki İnsan Psikofarmakolojisi Merkezi’nde doktora adayı ve psikedelik terapiyi geliştirmek için VR kullanan bir şirketin kurucu ortağı. “Dolayısıyla, psychedelics altında, gerçekte orada olandan daha gerçek hissettiren alternatif bir gerçekliği deneyimleme duygusuyla kesinlikle benzerlik var.”

Ancak, “psikedelik bir deneyimin nasıl hissettirdiği ile sanal gerçekliğin nasıl hissettirdiği arasında kesinlikle farklar olduğunu” da ekliyor. Bu nedenle, Isness-D’nin zaten var olanı taklit etmek yerine aşkınlığa giden yeni bir yol çizdiğini takdir ediyor.

Bir Isness-D deneyiminin kalıcı etkileri ve genel olarak sanal gerçekliğin psychedelics’e benzer faydalar sağlayıp sağlayamayacağı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Psikedeliklerin klinik sonuçları nasıl iyileştirdiğine dair baskın teori (yerleşik olmaktan çok uzak bir tartışma), etkilerinin hem öznel bir seyahat deneyimi hem de ilacın beyin üzerindeki nörokimyasal etkisi tarafından yönlendirildiğidir. VR yalnızca öznel deneyimi yansıttığından, henüz titizlikle test edilmemiş olan klinik yararı o kadar güçlü olmayabilir.

Dairenin ortasında buluşana kadar daha da yaklaştık – dört duman kümesi birlikte dalgalandı.

Jacob AdaySan Francisco, California Üniversitesi’nde bir psikiyatri araştırmacısı olan , çalışmanın katılımcıların zihinsel sağlıklarını ölçtüğünü dilediğini söylüyor. VR’nin varsayılan mod ağını büyük olasılıkla aşağı regüle edebileceğini düşünüyor – düşüncelerimiz belirli bir göreve yönlendirilmediğinde aktif olan ve psychedelics’in bastırabileceği bir beyin ağı (bilim adamları bunun ego ölümüne neden olduğunu teorize ediyor). Hayranlık uyandıran videolar gösterilen insanlar azalmış aktivite bu ağda. VR hayranlık uyandırmada daha iyidir normal videodan daha fazla olduğundan, Isness-D benzer şekilde onu çevirebilir.

Halihazırda, Glowacki’nin laboratuvarından çıkan aNUma adlı bir girişim, bir VR başlığına sahip herkesin Isness oturumlarına haftalık olarak kaydolmasına izin veriyor. Başlangıç, sanal sağlık inzivaları için şirketlere Isness-D’nin kısaltılmış bir versiyonunu satıyor ve hastalara, ailelerine ve bakıcılarına ölümcül hastalıklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için Ripple adlı benzer bir deneyim sunuyor. Isness-D’yi açıklayan makalenin yazarlarından biri, çiftler ve aile terapisinde ona pilotluk yapıyor.

Glowacki, “Bulduğumuz şey, insanları saf parlaklık olarak temsil etmenin onları birçok yargı ve projeksiyondan kurtardığıdır” diyor. Bu, bedenleri ve önyargıları hakkında olumsuz düşünceleri içerir. Kanser hastaları ve sevdikleri için aNUma seanslarını kişisel olarak kolaylaştırdı. Biri, pankreas kanseri olan bir kadın, günler sonra öldü. O ve arkadaşları en son birbirine karışan ışık topları gibiydi.

Isness-D deneyimimin bir aşaması için hareket etmek, az önce bulunduğum yeri gösteren kısa bir elektrik izi yarattı. Bundan birkaç dakika sonra anlatım şöyle devam etti: “Geçmişi görmek nasıl bir duygu?” Geçmişimden özlediğim veya incittiğim insanları düşünmeye başladım. Özensiz el yazısıyla, isimlerini havada yazmak için parmağımı kullandım. Onları karaladığım gibi, ortadan kaybolmalarını izledim.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/06/1056727/vr-virtual-reality-psychedelics-transcendence/

Yorum yapın