Volvo Trucks, yeni hidrojen yakıt hücresi yarı ürünlerini test ediyor


Volvo’nun ticari kamyon taşımacılığı bölümü, olgunlaşan teknolojinin önüne geçme umuduyla hidrojen yakıt hücreli yarı kamyonları test ediyor. Volvo ve Daimler Truck Automotive Group arasındaki bir ortak girişim olan CellCentric tarafından üretilen yakıt hücreleriyle Volvo, kamyonlarının 1.000 kilometre (yaklaşık 621 mil) menzile sahip olduğunu ve 15 dakikadan kısa sürede yakıt ikmali yapılabileceğini iddia ediyor.

Şirket başkanı Roger Alm, Volvo Trucks’ın “birkaç yıldır bu teknolojiyi geliştirdiğini” söyledi. bu hafta bir açıklamada. Alm, hidrojen yakıt hücrelerinin uzun mesafeli taşıma için uygun olacağını ve sınırlı pil şarj altyapısına sahip ülkelerde çalışabileceğini söyledi. Şirket, 2018’de akülü elektrikli kamyonlar üretmeye başladı, ancak hala ABD’de yaygın olarak hizmet vermiyorlar. Şimdi hidrojen yakıt hücreli kamyonlarla Alm, önümüzdeki birkaç yıl içinde temiz hidrojen arzında büyüme beklediğini söylüyor.

Volvo, hidrojenle çalışan kamyonuna yakıt ikmali yapmanın 15 dakikadan az sürdüğünü iddia ediyor.
Resim: Volvo

Hidrojen yakıt hücreli araçlar ve akülü elektrikli araçlar (BEV), her ikisinin de bir elektrik motoru tarafından çalıştırılması bakımından benzerdir, ancak ilki, elektriğini taşıdığı sıkıştırılmış hidrojenden üretirken, ikincisi alan elektrik şebekesinden üretilen elektriği depolar. Her iki teknoloji de “egzoz borusunda” emisyonsuzdur, yani hareket halindeyken karbon salmazlar. Ancak hidrojen gazını istasyonlara taşıma yöntemine bağlı olarak önemli emisyonlar salınabilirken, BEV’ler dayandığı elektrik şebekesi kadar temizdir – bu, güneş enerjisi gibi yeşil kaynaklardan veya kömür gibi kirli kaynaklardan farklılık gösterebilir.

Hidrojen yakıt hücreli araçlar için bir engel, yakıt ikmal istasyonlarının kıt mevcudiyeti olmaya devam ediyor. Şu anda ABD’de 60’tan az istasyon çalışıyor ve bunların hepsi Kaliforniya’da. Ve California Fuel Cell Partnership web sitesine göre2023’ün ortalarına kadar hidrojen yakıt istasyonlarının sayısı 100’ün biraz üzerine çıkacak.

Hidrojen yakıt hücreli araçlar için en uygun kullanım durumu ticari kamyon taşımacılığıdır. Volvo’nun yeni kamyonu ile şirket, ticari ve yolcu uygulamalarında teknolojiye öncülük eden Toyota gibi otomobil üreticilerine ve ayrıca Navistar ile 500 artı mil üzerinde çalışan ve aynı zamanda teknolojiyi mobil elektrik santralleri inşa etmek için kullanan GM’ye katılıyor.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/21/23177624/volvo-trucks-tests-hydrogen-fuel-cell-semi

Yorum yapın