Volkswagen ve Audi, ABD’de eski EV pillerini geri dönüştürmek için Redwood Materials kullanıyor – Teknolojik Haberler


Volkswagen of America ve Audi, büyüyen EV’lerinden eski pil paketleri için bir diriliş planına kilitlendi.

İki VW Group markası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bin bayilik ağından ömrünü tamamlamış EV pil paketlerini kurtarmak ve geri dönüştürmek için yeni kurulan Redwood Materials ile sözleşme yaptı.

Bu, EV paketleri için son dinlenme yeri olmayacak. Bunun yerine Redwood, paketleri, nikel, kobalt, lityum ve bakır dahil olmak üzere bu pillerde bulunan metallerin %95’inden fazlasının geri kazanılacağı ve anot ve katot bileşenlerinin yeniden üretilmesi için kullanılacağı Nevada’daki Carson City fabrikasına getirecek. Bu bileşenler, mevcut ortağı Panasonic gibi ABD pil hücresi üreticilerine geri gönderilecek.

Anlaşma kapsamında, Yeni EV pil geri dönüşüm işbirliği, Volkswagen’in Chattanooga’daki Pil Mühendisliği Laboratuvarı gibi araştırma tesislerinden prototip pilleri de entegre edecek.

Bir pil tedarikini veya bunları yapacak malzemeleri güvence altına almak, otomotiv endüstrisini hücre üreticileriyle ortak olmaya ve Redwood Materials gibi şirketlere yönelmeye sevk etti. Redwood kesinlikle oradaki tek pil geri dönüştürücüsü olmasa da, en hareketlilerinden biridir. Ayrıca pil malzemeleri üretim işine de genişledi.

Şirket, Eylül 2021’de, yılda 100 gigawatt-saatlik tahmini malzeme hacmine kadar katot ve anot folyoları üretecek 2 milyar dolarlık bir fabrika kurmayı planladığını duyurdu; Bu, 2025 yılına kadar bir milyon elektrikli araç için yeterli. Ocak ayında Panasonic, Redwood’un ona, bir pil hücresinin anot tarafının kritik bir bileşeni olan geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen bakır folyo tedarik etmeye başlayacağını söyledi.

Redwood Materials, son iki yılda bir dizi akü tedarikçisi ve otomobil üreticisi ile ortaklıklar kurdu. Ford, Amazon, Toyota ve henüz isimlendirilmemiş diğer şirketlerle – bugün Redwood’un Nevada fabrika kapılarından gelen 6 gigawatt-saat lityum iyon pillere dönüşen sözleşmeler – anlaşmaları kilitledi. Şirkete göre bu, 60.000’den fazla EV inşa etmek için yeterli. Redwood ayrıca Toyota ve diğer bölgesel ortaklara daha iyi hizmet verebilmek için doğu kıyısında bir fabrika daha genişletmeyi ve eklemeyi planlıyor.

Volkswagen of America ve Audi ile yapılan anlaşma, Kuzey Amerika’daki pazar payını daha da genişletiyor. Volkswagen of America ve Audi, Redwood’a ne kadar pil gönderileceğini açıklamadı. Otomobil üreticileri EV hedeflerini tutturursa, iş dünyasında önemli bir artış sağlamayı vaat ediyor; Volkswagen Group of America, 2030 yılına kadar ABD satışlarının %55’inin tamamen elektrikli olmasını hedefliyor.

“Elektrikli ulaşım ve temiz enerjiye geçiş geliyor ve bu teknolojilere güç veren piller inanılmaz bir fırsat sunuyor. Redwood Materials kurucusu ve CEO’su JB Straubel yaptığı açıklamada, her yıl daha fazla pil ömrünün sonuna ulaştıkça, artan ve sonsuz geri dönüştürülebilir bir kaynak kullanılabilir hale geliyor” dedi. “Redwood ve Volkswagen Group of America, lityum iyon pillerin çevresel ayak izini iyileştirmeye, maliyeti düşürmeye ve dolayısıyla elektrikli araçların erişimini ve benimsenmesini artırmaya yardımcı olacak piller için yerel, dairesel bir tedarik zinciri oluşturma vizyonunu paylaşıyor.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/redwood-materials-volkswagen-audi-ev-battery-recycling/

Yorum yapın