Volkanik Patlamalar Venüs’ün ‘Isı Ölümüne’ Neden Olabilir


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

İnsanlık tarihinde ilk kez, bir gün büyük bir asteroit çarpmasını önleyebilecek ilkel bir gezegen savunma teknolojisine sahibiz. Bununla birlikte, NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden yapılan yeni bir araştırma, daha olası ve çözülmesi daha zor bir kıyamete dikkat çekiyor: volkanlar. Çalışma, örnek olarak Venüs’e işaret ediyor ve milyonlarca yıl süren bir volkanik aktivite döneminin onu sulu bir dünyadan bugün gördüğümüz yaşanması zor bir cehenneme çevirmiş olabileceğini öne sürüyor.

Venüs, Dünya’nın kardeş dünyası olarak kabul edilir – gezegenler benzer boyutlara ve yoğunluklara sahiptir, ancak yüzeydeki koşullar daha farklı olamaz. Venüs atmosferi, Dünya’nınkinden 90 kat daha yoğundur ve çoğunlukla karbondioksitten oluşur. Gezegen, ortalama yüzey sıcaklığı 864 Fahrenheit (462 Santigrat derece) olan kaçak bir sera etkisinden muzdariptir.

Çalışma yaygın volkanik aktivite dönemleri olan “büyük magmatik illerin” veya LIP’lerin etkilerine odaklanır. Dünya’da, bu koşullar binlerce yıl sürebilir ve asteroit çarpmalarından daha fazla kitlesel yok oluştan sorumlu olmuştur. LIP’ler yüzeyde 100.000 mil küpten fazla volkanik kaya bırakabilir, ancak yüzeyi yüzde 80’den fazla katılaşmış volkanik kaya olan Venüs ile karşılaştırıldığında bu hiçbir şey.

Maat Mons, Venüs yüzeyinin bilgisayar tarafından oluşturulan bu üç boyutlu perspektifinde gösteriliyor. (Kredi: NASA/JPL)

“Dünya ve Venüs’teki büyük magmatik bölgelerin kaydını anlayarak, bu olayların Venüs’ün şu anki durumuna neden olup olmadığını belirleyebiliriz.” baş yazar Dr. Michael Way diyor. Çalışma, LIP’lerin olası etkilerini, her bir olayın 100.000 ila 1 milyon yıl arayla ayrıldığı kümelerde meydana gelmeleri durumunda değerlendirdi. Ekip ayrıca, Venüs’ün tarihi boyunca rastgele meydana gelen LIP’lerin kümülatif etkilerini de değerlendirdi. Her iki durumda da çalışma, LIP’lerin çevresel etkisinin Venüs’ün ısı ölümüne neden olabileceği sonucuna varıyor. Bu arada Dünya, tam bir yıkımdan kıl payı kurtulmuş olabilir.

Venüs, incelenmesi zor bir gezegendir. Yüzeye ulaşan tek sondalar, ezici basınç ve asidik bulutlar tarafından dakikalar içinde yok edildi. NASA’nın yaklaşan görevleri gezegenin tarihine biraz ışık tutabilir. DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gass, Chemistry, and Imaging), Venüs’teki suyun tarihini ve ikliminin zaman içinde nasıl değiştiğini haritalandırabilecek. DAVINCI’nin şu anda on yılın sonuna doğru Venüs’e ulaşması planlanıyor. Sırada, gezegenin yüzeyini analiz edecek bir yörünge aracı olan Venüs Emisivite, Radyo bilimi, InSAR, Topografi ve Spektroskopi (VERITAS) görevi olacak.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/341085-volcanic-eruptions-may-have-caused-the-heat-death-of-venus

Yorum yapın