Vivo India, Gelir İstihbaratı Teknoloji Haberleri Müdürlüğü, Firstpost tarafından 2.217 crore rupi ayarında vergi kaçakçılığı yapmakla suçlandı


Bir dizi Çinli akıllı telefon şirketi, bir süredir İcra Müdürlüğü’nün radarı altında. Oppo, Vivo India gibi akıllı telefon şirketleri ve Xiaomi bir dizi mali usulsüzlük ve vergi kaçakçılığıyla suçlandılar.

Vivo India, Gelir İstihbarat Müdürlüğü tarafından 2,217 crore rupi ayarına vergi kaçırmakla suçlandı

Gelir İstihbarat Müdürlüğü (DRI), Çinli firma tarafından yaklaşık 2,217 crore rupi gümrük vergisi kaçakçılığı tespit etti. Canlı MobilÇarşamba günü yayınladıkları resmi açıklamaya göre.

Soruşturma sırasında, DRI görevlileri tarafından 44 lokasyon ve tesiste ve ayrıca Vivo India’nın fabrika binalarında aramalar yapıldı ve bu, Vivo India tarafından ithal edilen belirli öğelerin tanımında kasıtlı olarak yanlış beyan edildiğini gösteren suçlayıcı kanıtların kurtarılmasına yol açtı. Birlik Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, cep telefonu üretiminde kullanılmak üzere. Soruşturma sırasında bazı mal varlıklarına da el konuldu.

Bakanlık, bu uygunsuz beyanın, Vivo India’nın 2.217 crore tutarındaki uygun olmayan vergi muafiyeti avantajlarından haksız yere yararlanmasına neden olduğunu söyledi.

Yetkililerden alınan verilere göre, izin verilen vergi kaçakçılığı Canlı Mobil 5 yıl boyunca Çin’deki ana şirketine yaklaşık 8 milyar dolar transfer etmek, bu da Vivo Mobile’ın gelirinin neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Vivo India, Çin merkezli Vivo Communication Technology olan Guangdong’un bir yan kuruluşudur. Şirket, cep telefonu ve aksesuarlarının imalatı, montajı, toptan ticareti ve dağıtımı ile uğraşmaktadır.

Yayınlanan açıklamada, 1962 tarihli Gümrük Yasası hükümleri uyarınca, Vivo India’ya 2.217 crore tutarında gümrük vergisi talep eden bir Sebep Gösterme Bildirimi’nin, soruşturmanın tamamlanmasının ardından yayınlandığı belirtildi.

Vivo India tarafından, farklı vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için gönüllü olarak 60 crore Rs tutarında bir miktar yatırıldı.

DRI tarafından yürütülen başka bir soruşturma dizisinde, Oppo Mobiles India Private Limited’e 4,389 crore rupi vergi talep eden gösteri nedeni bildirimleri verilmişti.

“Gelir İstihbarat Departmanı (DRI), mobil şirket Oppo’ya toplam 4,389 crore gümrük vergisi için bildirimde bulundu ve bunlar, bazı malların yanlış beyanı nedeniyle gümrük vergisinde kısa bir ödemeye yol açıyor. Maliye Bakanı Sitharaman, Sushil Modi’nin bir sorusuna yanıt olarak Rajya Sabha’da yaptığı açıklamada, bu vergi kaçırmanın yaklaşık 2,981 crore olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/vivo-india-accused-of-tax-evasion-to-the-tune-of-rs-2217-crore-by-ed-and-dri-11007661.html

Yorum yapın