Virgin Orbit’in Space Force uydularının ‘Düz Yukarı’ lansmanını bu gece canlı izleyin – Teknolojik Haberler


Bugün Paula Abdul’u kafanıza taktığımız için şimdiden özür dileriz.

Virgin Orbit, bu akşam 22.00 PDT’de “Düz Yukarı” görevini başlatmaya hazır – evet, adının verildiği yer şarkıcının 1988 hit – ve aşağıda canlı olarak izleyebilirsiniz.

Görev, hem yeni donanımı (yeni bir uydu veri yolu ve radyo iletişim teknolojisi) hem de yazılımı (uydu izleme ve iklim değişikliğini inceleme ile ilgili) gösteren yedi deneysel uyduyu Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri için yörüngeye taşıyacak.

Virgin Orbit’in “yatay” fırlatma sistemi aracılığıyla yörüngeye götürülecekler: LauncherOne roketi, Cosmic Girl adlı değiştirilmiş bir Boeing 747 uçağının göbeğinden, uçak uçuşun ortasındayken salınıyor. Uçak, Pasifik Okyanusu üzerinde uçmadan önce California’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkacak ve burada LauncherOne, yükünü 500 kilometrelik bir yörüngeye ulaştırmak için serbest bırakılacak.

Virgin Orbit’in Test, Uçuş ve Fırlatmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tyler Grinnell bir basın açıklamasında, “Donanımımız birinci sınıf durumda ve ilk gece fırlatmamıza hazırlanırken ekip olağanüstü bir performans sergiliyor” dedi. “Önceki her lansmandan kazandığımız bakış açısı şimdi gerçekten karşılığını veriyor. Gökyüzündeki ve yerdeki ekiplerimiz, müşterilerimizin uydularını tam olarak gitmeleri gereken yere götürme misyonumuzu ilerletmeye hazır.”

“Straight Up”, Virgin Orbit’in dördüncü ticari lansmanı olacak ve şirketin ilk ticari lansmanının yalnızca bir yıl önce, 30 Haziran 2021’de gerçekleştiği göz önüne alındığında etkileyici bir tempo. 2022’nin geri kalanı için de büyük planları var. Birleşik Krallık, şu anda Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen Birleşik Krallık topraklarında ilk roket fırlatmasını gerçekleştirmek için Virgin Orbit’i görevlendirdi. Prometheus-2 olarak adlandırılan bu görev, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile ABD Ulusal Keşif Ofisi (NRO) arasında ortak bir görevdir.

“Straight Up”ın lansman penceresi bu akşam 22.00 PDT’de açılıyor ve canlı yayın 30 dakika önce 21:30 PDT’de başlıyor. Aşağıdan izleyin veya akışı açın burada.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/29/watch-virgin-orbits-straight-up-launch-of-space-force-satellites-live-tonight/

Yorum yapın