VinFast EV fabrikası, Kuzey Carolina’nın en iyi teşvik paketini kazandı – Teknolojik Haberler


Vietnamlı EV üreticisi VinFast Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Carolina’da bir fabrika inşa etmek için 1,2 milyar dolarlık teşvik aldığını söyledi.

Teşvik paketi, eyaletin şimdiye kadarki en büyük ekonomik kalkınma projesini ve Kuzey Carolina’yı temiz enerji ekonomisi için bir merkez haline getirme isteklerini temsil ediyor.

Kuzey Carolina, Chatham County’deki Triangle Innovation Point’teki 2.000 dönümlük alanda inşaat, yılın ikinci yarısında başlayacak. VinFast, Temmuz 2024’te orada araba üretmeye başlayacağını ve yıllık 150.000 araç kapasitesine ulaşacağını söyledi.

2 milyar dolarlık EV fabrikası, VinFast VF 9 üç sıralı SUV ve VinFast VF 8 orta boy SUV yapacak.

Greensboro yakınlarında 1,3 milyar dolarlık bir pil tesisi inşa eden ve 2025 yılında üretime başlaması planlanan Toyota, Kuzey Carolina’da VinFast’a katılacak. Japon otomobil üreticisi, ABD’deki ilk pil fabrikasının hedefine doğru yılda 1,2 milyon EV tedarik edeceğini söyledi. 2030 yılına kadar yılda sekiz milyon EV satıyor.

VinFast ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada, Santa Monica’dan başlayarak Kaliforniya’daki altı mağazasıyla ABD’deki varlığını büyüteceğini söyledi. Diğer yerler La Jolla, San Diego ve San Mateo’dur.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/vinfast-ev-factory-wins-north-carolinas-top-incentives-package/

Yorum yapın