Vietnam merkezli Anfin, hisse senedi yatırımını erişilebilir hale getiriyor – Teknolojik Haberler


Vietnam merkezli, anfin fraksiyonel ticaret ve uygulama içi topluluklar gibi özelliklerle daha fazla insanı hisse senedi yatırımcısına dönüştürmek istiyor. Y Combinator mezunu bugün, Stuart ve Not So Dark’ın kurucusu melek yatırımcı Clement Benoit ve Y Combinator liderliğindeki 4.8 milyon dolarlık A Serisi’ni topladığını duyurdu. Tura katılanlar arasında Rebel VC, Kharis Capital, Newman Capital, First Check Ventures, Micro Ventures, Springcamp ve AngelHub da yer aldı.

Fon, Anfin’in ürün geliştirmesinde, özellikle de kullanıcıların canlı ses odalarına ev sahipliği yapmasına ve katılmasına olanak tanıyan sosyal yatırım özellikleri için kullanılacak. Uygulamanın tescilli hisse senedi alım satım platformu, hisse senedi profili oluşturma ve risk değerlendirmesini içerir. Ayrıca mevcut 300 hisse senedine ve dokuz ETF’ye ek olarak daha fazla finansal varlık sınıfı sunmayı planlıyor.

Kesirli alım satım özellikleri, kullanıcıların 10.000 VND (veya yaklaşık 40 ABD senti) kadar düşük bir tutarla yatırım yapmaya başlamasına olanak tanıyarak, aksi takdirde karşılayamayacakları hisse senetlerine erişmelerini sağlar. Z kuşağına ve bin yıllık kullanıcılara yönelik diğer yatırım uygulamaları gibi (Anfin kullanıcılarının %90’ı 18 ila 35 yaşları arasındadır), Anfin borsa temelleri hakkında eğitim içeriğine sahiptir.

Anfin'in kurucuları Hiep Nguyen, Phuoc Tran, Chi Pham ve Michael Do

Anfin’in kurucuları Hiep Nguyen, Phuoc Tran, Chi Pham ve Michael Do

Anfin, Ekim 2021’de Hiep Nguyen, Phuoc Tran, Chi Pham ve Michael Do tarafından piyasaya sürüldü. Kurucuları, kısmen COVID-19 salgını sırasında mobil bankacılık ve çevrimiçi yatırımlara artan ilgiden dolayı o zamandan beri bir milyondan fazla indirildiğini söylüyor. Şu anda 100.000 finanse edilmiş hesaba sahip ve mevduat toplam işlem değerinde 5 milyon dolara ve 10 milyon dolara ulaştı.

Başlangıç, Güneydoğu Asya’da risk sermayesi fonu almak için en son yatırım uygulaması. Diğer örnekler arasında Pintu, Pluang, Bibit, Ajaib ve Syfe sayılabilir.

Do Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, Anfin’in kurucularının bir hisse senedi ticareti uygulamasıyla ilgilendiklerini “borsaya yatırım yapmanın artan maliyetiyle bir varlık sınıfı olarak artan hisse senedi talebinden kopukluğu gözlemleyerek. Spesifik olarak, Vietnam ticaret lot büyüklüğünü 10 hisseden 100 hisseye değiştirdi, bu da mavi çip stoklarının bir tam lot için 400 ila 600 $ arasında olduğu anlamına geliyordu.

Sonuç olarak, Anfin’in kurucuları, kısmi hisseler sunarak ve bir likidite sağlayıcısı haline gelerek veya anında uzlaşma için bir spread talep ederek yatırım maliyetini düşürme fırsatı gördüler. Do, fraksiyonel ticaretin, ortalama 20$’lık işlem değerleriyle Anfin’in en popüler özelliği olduğunu ekledi.

Anfin’in lehine bir faktör, Vietnam hükümetinin insan sayısını artırma hedefi Hisse senetlerine 2021’de %3’ten 2025’te %5’e ve 2030’da %10’a yatırım yapanlar.

Anfin’in sosyal yatırım ürünü, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Do, aynı zamanda bir haber akışı sıralama algoritması ve uygulamada en iyi tüccarları tanımlayan ve öne çıkaran “boğa ve ayı” benzeri bir sistemin kullanımını da içerdiğini söyledi.

Do, “Yatırım profili, bir yatırımcının geçmiş performansını ve risk seviyesini vurgulayan metrikler içerdiğinden, bu özelliği doğrudan uygulamada oluşturmak güveni pekiştiriyor” dedi. Sonunda, uygulama aynı zamanda etkileyici odaklı teşvikleri de içerecek (Ekibin kopya ticareti yerine sosyal yatırım terimini tercih ettiğini söyledi).

Anfin, ticaret komisyonları aracılığıyla para kazanıyor. Uygulamanın sipariş akışı (PFOF) için ödemeye veya kullanıcı verilerini satmaya inanmadığını söyledi. Bunun yerine, doğrudan aracılık ortaklarıyla bütünleşir ve kullanıcıları için Vietnam’ın düzenlenmiş borsaları aracılığıyla sipariş verir. Ayrıca Anfin VIP adlı bir abonelik özelliğine sahiptir ve bu, girişime tekrarlayan bir gelir kaynağı sağlar.

Hazırlanan bir açıklamada Benoit, “Basit ve dostane bir ürün aracılığıyla sosyal bir katmanla hisse senedi ticaretine erişimi demokratikleştirmek, kesinlikle Asya’da kullanılmayan büyük bir pazara cevaptır. Bu A Serisi finansmanın Anfin’in Vietnam’ın ötesine geçmesine ve sosyal ticarette bir referans haline gelmesine izin vereceğinden şüphem yok.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/vietnam-based-anfin-makes-stock-investing-accessible/

Yorum yapın