Vicdan VC, bilime dayalı tüketici şirketleri için aşırı abone fonu artırıyor – Teknolojik Haberler


Ariana Thacker, bilimin ilk aşkı olduğunu ve girişimlerin ikinci olduğunu söylemeyi seviyor. Şimdi, yeni girişim şirketi için bu ikisini bir tezde birleştirecek, Vicdan VC.

Thacker’ın bilime olan tutkusu, ortaokulda üniversite düzeyinde kimya dersleri alırken başladı. Girişimlere olan ilgisi yıllar sonra, büyük bir enerji şirketinde çalışırken “bir kutuya hapsolmuş” hissettikten sonra UCLA’daki eski profesörüyle birlikte bir girişimin, Mirus Energy’nin kurucu ekibine katıldığında geldi.

Kısa sürede daha küçük varlıkların daha yenilikçi olduğunu ve iğneyi hareket ettirme ihtimalinin yüksek olduğunu keşfetti ve işe koyuldu. Thacker, Teknolojik Haberler’a “Girişimi sevdiğimi, kurucuları sevdiğimi ve bunu her zaman tam zamanlı olarak yapmak istiyorum” dedi. “Bunu, etki yaratmanın en yüksek kaldıraç yolu olarak gördüm ve bir girişim rolünde çalışmaya geçtim.”

Daha sonra derin teknoloji odaklı Rhapsody Venture Partners ile bir işe girdi ve ticareti öğrendi, ancak kısa sürede kendi başına takip etmeye değer bir tez geliştirdiğini hissetti. Tüketici ve derin teknolojinin kesiştiği noktada yer alan şirketlere yatırım yapmak için 2020’de Vicdan’ı başlattı. Firma, şirketin ilk hedefini ikiye katlayan aşırı talep edilen bir bağış toplamanın ardından ilk 10 milyon dolarlık fonunun kapanışını duyuruyor. Thacker, firmanın 250.000 dolara kadar çekleri keseceğini ve büyük ölçüde tohum öncesi aşamada faaliyet göstereceğini, ancak A Serisi öncesi her şeyi yapacağını söyledi.

Thacker, unicorn kurucularının yanı sıra diğer kurumların yanı sıra Screendoor Partners, Foundation Capital ve Carta gibi LP’lerden destek aldı. Aşırı abone olmasına rağmen, bağış toplama yolculuğu ilk kez solo GP için plana göre gitmedi.

“Emeklilik fonumu tasfiye ettim, ailemin iki yatak odalı dairesine taşındım ve yaklaşık bir buçuk yıl boyunca sıfırdan bir LP ağı kurup kurdum” dedi. “Çok eğlenceliydi ama gerçekten yüksek riskli bir çabaydı. Sadece düşündüğümden çok daha uzun sürdü. Sadece bir sürü reddedilme ve uzun saatler için yüzlerce LP atıyordu. ”

Şimdi, bankada sermaye bulunan Vicdan, tüketicilere fayda sağlayan ancak teknik olarak savunulabilirliği olan şirketler arıyor. Bu tez, dijital sağlık ve tedavilerden oyun gibi sektörlerdeki fiziksel ürünlere kadar geniş bir endüstri tabanını kapsamaktadır. Firma bugüne kadar 17 şirkete yatırım yaptı.

Bunlardan biri, çeşitli farklı oyunları simüle edebilen ve her türlü parçayla oynanabilen bir elektronik tahta oyunu yapan Denver, Colorado merkezli bir girişim olan Last Gameboard. Teknik uzmanlığı değil, masa oyunları sevgisi nedeniyle şirketi kuran kurucu ortak ve CEO Shail Mehta için Thacker bundan daha fazla yardımcı olamazdı.

Mehta, “Altın madeni gibi” dedi. “Onunla tanıştığımda bir donanım yatırımcım vardı ve [game developer] İsyan Oyunları. Sonra derin teknoloji ve tüketici tarafını birleştiren Ariana vardı. [of investing]. Daha önce hiç bu bakış açısına sahip olmamıştım.”

Thacker, girişim piyasası için değişken bir zamanda ilk fonunu dağıtıyor. Büyüyen portföyüne yardımcı olmak için, ağından sektöre ve aşamaya göre düzenlenen ağından 1.000 diğer potansiyel yatırımcıyı içeren bir bağış toplama uygulaması oluşturdu, böylece kurucular hızla hareket edebilir, bu Thacker için çok önemli bir şey. “Zamanında yüksek yatırım getirisi elde etmeye takıntılıyız” diye ekledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/conscience-vc-raises-oversubscribed-fund-for-consumer-companies-rooted-in-science/

Yorum yapın