Verizon, AT&T Uçak Girişimi Üzerinden Devam Eden Sürtünme Nedeniyle 5G’yi Geciktiriyor


itibaren işlev bozukluğu-kavşak borç

Geçen yılın sonlarında, FAA ve FCC’nin (aslında spektrumun nasıl çalıştığını bilen kurum), FAA’nın 5G’nin hava yolculuğu güvenliğine zarar verebileceği iddiası üzerine nasıl çirkin bir mücadeleye girdiğini not ettik.

FAA, 5G’yi 3,7 ila 3,98 GHz “C-Bandı”nda dağıtmanın belirli radyo altimetrelerinde parazite neden olacağını iddia etti. Ancak FCC, minimum sorunları gösteren kendi çalışmasını yürüttü ve 40’tan fazla ülkenin bu bant genişliğinde 5G’yi hiçbir zarar kanıtı olmadan dağıttığını belirtti. Telekom avukatı Harold Feld, bu konuda detaylı yazı ayrıntılarla ilgileniyorsanız:

… FAA’nın müdahale endişelerini dayandırdığı teknik kanıtların pek çok sorunu var – bunlardan en azı değil yaklaşık 40 diğer ülke benzer 5G dağıtımlarını aynı C-Bandında herhangi bir parazit ortaya çıkmadan çalıştırın. ABD’de ya fizik farklı çalışır ya da bu tartışmanın merkezindeki rapor dağıtımların yetkilendirildiği veya halihazırda gerçekleştirilmiş olduğu başka hiçbir ülkede bunun neden ortaya çıkmadığını açıklaması gerekiyor.

Bu, insan yaşamlarıyla ilgili olduğundan, genellikle dikkatli olundu ve AT&T ve Verizon, daha fazla ilerleme sözü verdiler. havaalanları yakınında C bandı 5G hizmetinin dağıtımını geciktirmek Temmuz 2023’e kadar, havayolu endüstrisine sorunlu altimetreleri güçlendirmesi için daha fazla zaman tanıdı. Havayolu endüstrisi, telekom şirketlerinin baskısı nedeniyle her şeyin aceleye getirildiğini iddia ederek hala bundan memnun değil:

Ticaret grubu CEO’su Nicholas Calio, Nolen’e yazdığı bir mektupta, “(Hava yolculuğu) taşıyıcılarının keyfi gibi görünen bir süreyi karşılayabileceği hiç açık değil” dedi. Güvenliğin “telekomünikasyon şirketlerinin baskısı nedeniyle aviyonik modifikasyonlara aceleci yaklaşımın” tehlikeye atıldığını söyledi ve yedek parçaların zamanında hazır olmaması durumunda havayolu hizmetinin kesintiye uğrayabileceği konusunda uyardı.

Geçen yıl C-bant spektrumu için sırasıyla 45.45 milyar dolar ve 23.41 milyar dolar ödeyen AT&T ve Verizon, bu spektrumun devreye alınmasını ve kullanılmasını çok istiyor (özellikle US 5G’nin şimdiye kadar genel olarak düşük performans gösterdiğini düşünürsek). Bu şaşkınlığın çoğu, bu ekipman yükseltmelerini kimin ödeyeceğiyle ilgili (havayolu endüstrisi uzun süredir telekom şirketlerinin faturayı ödemesini istedi, boşuna).

Bunun merkezinde, görünüşe göre birlikte iyi çalışamayan iki devlet kurumu var. FCC’nin bu konuyla ilgili çok yıllık raporları, fazla bir sorun olmadığını söylüyor. FAA, aksine, şöyle şeyler yapmaya başladı: Wall Street Journal’a korkunç hikayeler sızdırmak FCC ile çalışmak yerine (yine, bu işlerin nasıl yürüdüğü konusunda mühendislik uzmanlığına sahip ajans).

Biraz tedarik zinciri baş ağrıları atın ve biraz dağınıksınız. Dolayısıyla, yine, bunu doğru bir şekilde yapmak için zaman ayırmak, insan hayatının tehlikede olması nedeniyle önemlidir, ancak bu yine de, uzun bir nedenler listesi için olması gerekenden çok daha önlenemeyecek kadar aptalca ve karmaşık hale geldi.

Under: 5g, havayolu güvenliği, geniş bant, gecikmeler, faa, uçuş, telekom

Şirketler: at&t, verizonKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/27/verizon-att-delay-5g-due-to-ongoing-scuff-up-over-airplane-interference/

Yorum yapın