Veri zekası başlangıcı Near, 1,6 milyar anonim kullanıcı kimliğiyle, 1 milyar dolarlık piyasa değeriyle SPAC aracılığıyla Nasdaq’ta listeleniyor; 100 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Piyasadaki büyük düşüşün ardından teknoloji şirketleri için halka arz penceresi neredeyse kapandı, ancak bazıları için SPAC’ler şeklinde bir açılış hala devam ediyor. Yakın — 44 ülkede 70 milyon lokasyona bağlı 1,6 milyar anonim kullanıcı profili toplayan bir veri istihbarat şirketi — bugün bunun olacağını duyurdu. bir birleşme yoluyla Nasdaq’ta listeleme K ileludeIn I Acquisition Corp., 1 milyar dolara yakın bir değerleme ile özel şirketlerin halka açılması amacıyla kurulmuş birçok boş çek şirketinden biri. “NIR” kodu kullanılarak Nasdaq’ta işlem görecek.

Bunun yanı sıra şirket, Cantor Fitzgerald’ın bir iştiraki olan CF Principal Investments’tan işine 100 milyon dolarlık bir öz sermaye yatırımı alıyor.

Yakın’ı veya SPAC pazarını takip ediyorsanız, KludeIn’in Yakın ile konuştuğuna dair söylentiler olduğunu hatırlayabilirsiniz. Aralık ayında geri. O sırada Near’ın listeleme ile 1 milyar dolar ile 1,2 milyar dolar arasında bir değerlemeyi hedeflediği bildiriliyor. Bununla birlikte, son birkaç ay, halka arz pazarının, yönetim kurulu genelinde teknoloji stoklarında büyük bir düşüş ve çok daha küçük, erken aşamadaki girişimlerde bile genel olarak teknoloji yatırımlarında daha geniş bir gerileme ile birlikte neredeyse kapandığını gördü.

Aslen 2012’de Singapur’da kurulan ve şimdi Pasadena’da bulunan Near, şirketin son büyük zammı olan 2019’da 100 milyon dolarlık bir yatırım da dahil olmak üzere yaklaşık 134 milyon dolarlık fon topladı.

Yatırımcıları arasında Sequoia India, JP Morgan, Cisco ve Telstra (KludeIn’e göre bir yıllık bir kilitlenmeyi kabul eden) bulunuyor. SEC başvuruları). Şirket verileri tanıtım kitabı Near’ın Mayıs 2021’de bir bağış toplamayı denediğini ancak iptal ettiğini belirtiyor.

Sonuç olarak, Near, birçok sonraki aşamadaki girişimin şu anda kendilerini bulabileceği açmazı göz önüne alındığında ilginç bir örnektir.

Bir yandan, şirketin bazı büyük müşterileri ve bazı potansiyel olarak ilginç teknolojileri var, özellikle de düzenleyicilerden ve kamudan genel olarak veri istihbarat ürünlerinde daha fazla gizlilik talep etme yönündeki eğilimin ışığında.

McDonald’s, Wendy’s, Ford, CBRE Group ve Fortune 500’ün %60’ı dahil olmak üzere, Near’ın etkileşimli, bulut tabanlı AI platformunu (Allspark markalı) kullanan, anonim, konum tabanlı kullanıcı profillerine erişmek için kullanan büyük markalar ve şirketlerle çalışır. Yakın kaynaklardan gelen ve daha sonra telefonlardan, veri ortaklarından, operatörlerden ve müşterilerinden gelen bir bilgi hazinesine dayanmaktadır. Veritabanının “tasarım gereği gizlilikle” oluşturulduğunu iddia ediyor.

Yaklaşımını “dikiş” olarak tanımlıyor ve patent korumalı olduğunu, diğer rakiplere karşı bir tür hendek oluşturduğunu ve potansiyel olarak büyük veri işletmeleri kuran ve daha fazla gizlilik temelli yaklaşımlara ihtiyaç duyan diğerleri için bir varlık olarak bir değer sağladığını söylüyor.

Öte yandan, mali tablolarda detaylandırılırken KludeIn’in SEC dosyaları büyüme gösteriyor, çok mütevazı bir hızda – rakamlar özellikle mevcut iklimde yatırımcılara o kadar iyi görünmeyebilir. 2020’de Near, 2021 için 46 milyon dolar, 2022 için 63 milyon dolar ve 2023 için 91 milyon dolar tahmini gelirle 33 milyon dolar gelir bildirdi. Şirket, bu yıl için brüt kar marjının %72 (44 milyon dolar) olacağını, ancak eşit olarak olacağını tahmin ediyor. FAVÖK’ün negatif olduğunu ve en az 2024’e kadar olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Resim Kredisi: Yakın

Yakın’dan daha uzağa bakıldığında, genel olarak tartışmalı bir araç olduğu kanıtlanan SPAC çıkış yolunu takip eden kaç kişinin daha şirketi takip ettiğini görmek ilginç olacak.

Artı tarafta, SPAC’ler, güçlü girişimlerin kamu piyasalarına girmesi ve böylece daha fazla yatırımcıdan para toplaması (ve özel yatırımcılara bir çıkış görme imkanı vermesi) için daha hızlı, daha verimli bir yol oldukları için destekçiler tarafından övülüyor: bu tam olarak Yakın ve KludeIn pozisyonu alıyor.

“Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, on yıldan fazla bir süredir işlerini yönlendirmeye ve büyütmeye yardımcı olan kritik sorularını yanıtlamak için Near’a güveniyor. Near’ın kurucusu ve CEO’su Anil Mathews, “Değişen pazarları ve tüketicileri anlamak için insan hareketi ve tüketici davranışı hakkında veriye yönelik pazar talebi katlanarak büyüyor ve şimdi 23 milyar dolarlık büyük ve henüz kullanılmayan TAM’ın penetrasyonunu hızlandırmanın zamanı geldi” dedi. Bir deyim. “Halka açık olmak bize büyümeyi ikiye katlamak ve önümüzdeki on yılda gelişmiş iş sonuçları için kazanan çarkımızı uygulamaya devam etmek için güvenilirlik ve para birimi sağlıyor.”

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Narayan Ramachandran, “Küresel işletmelerin tüketici davranışlarını daha iyi anlamalarına ve küresel, tam yığın veri istihbarat platformlarından eyleme dönüştürülebilir istihbarat elde etmelerine yardımcı olmaya devam ederken, Anil ve Near’daki tüm ekiple ortak olmaktan heyecan duyuyorum” dedi. KludeIn. “Bu birleşmenin, çeşitlendirilmiş küresel müşteri tabanına, üstün SaaS volanı ve Near’ın işinin ağ etkilerine dayanarak, şirketin güçlü müşteri ağıyla vurgulanan son derece çekici olduğuna inanıyoruz.”

Eksi tarafında, bu pozitifler aynı zamanda SPAC’ın bazı sorunlarının nedenidir: Basitçe söylemek gerekirse, daha geleneksel kanalların incelemesi yoluyla bunu yapmayı imkansız olmasa da çok daha zor bulan şirketler için halka açık listelere izin verdiler. . Bazen bu yine de iyi gitti, ama bazen herkes için kötü bitti. Sadece bu hafta, Zevk almak – aynı zamanda SPAC yoluyla listelenmiş — Haziran ayına kadar parasının biteceğini ve stratejik seçeneklerini gözden geçirdiğini söyledi.

Zaman, daha fazla veri istihbaratına duyulan istek ve potansiyel olarak, yatırım ortamı gibi kontrolünün dışında olan bazı faktörler, Near’ın hangi yöne gideceğini eninde sonunda gösterecek. KludeIn, herhangi bir itfa olmadığı ve 95 milyon dolarlık KludeIn adi hisse senedinin başarılı bir özel yerleşiminin olmadığı varsayıldığında, işlemin 268 milyon dolarlık brüt hasılat yaratmasının beklendiğini söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/data-intelligence-startup-near-with-1-6b-anonymized-user-ids-lists-on-nasdaq-via-spac-at-a-1b-market-cap-raises-100m/

Yorum yapın