Veri kalitesi artık yeni yönetişim girişimlerinde güvenliği geride bırakıyor


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20-28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Kurumsal Strateji Grubu (ESG) ve sistem yönetimi sağlayıcısı Görev Yazılımı bugün, yıllık olarak hazırlanan 2022 Veri Yönetişimi ve Güçlendirme Raporu’nu yayınladı. ders çalışma [subscription required] veri yönetişimi, veri yönetimi ve veri operasyonlarındaki zorlukları ve yenilikleri tanımlar.

Önemli bir çıkarım, yüksek kaliteli veri arayışının, veri yönetişim girişimleri için en önemli motivasyon kaynağı olarak veri güvenliğini geride bıraktığıdır. BT liderlerinin yüzde kırk biri, iş kararlarının temelde güvenilir, yüksek kaliteli verilere dayandığı konusunda hemfikir. Aynı zamanda, ankete katılanların %45’i, veri kalitesiyle ilgili sorunların, veri yönetişim çabalarındaki yatırım getirisini en büyük olumsuz etkileyen unsur olduğunu iddia ediyor.

Bulgular, ESG’nin kuruluşlarındaki veri yönetişimi ve güçlendirme stratejileri, yatırımları ve operasyonlarından sorumlu ve/veya bu konularda bilgi sahibi olan 220 iş ve BT uzmanıyla yaptığı ankete dayanmaktadır. Araştırmada temsil edilen tüm kuruluşların en az 1.000 çalışanı ve yıllık 100 milyon dolar veya daha fazla geliri var.

Verileri maksimum düzeyde kullanma

Ankete göre, yüksek kaliteli verilerin yüksek önemini kabul etseler de, veri yönetimi liderleri, verilerini ve pratikte veri kullanımını stratejik olarak kullanma ve en üst düzeye çıkarma yeteneklerini geliştirmek için hala mücadele ediyor.

Güvenlik, tüm veri yöneticileri için büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Ancak gidişat, doğru verileri yerleştirmek için ilk önce yüksek veri kalitesi standartlarını sürdürmeye doğru kaymıştır – hatta kuruluş tarafından seçilen herhangi bir depolama düzenlemesinde korumadan önce bile.

Quest’in bilgi sistemleri yönetimi (ISM) iş başkanı ve genel müdürü Heath Thompson VentureBeat’e verdiği demeçte, “Bir süre önce veri kalitesi girişimlerinin veri yönetimine yakınsadığını gördük” dedi. “Bu ESG raporuna baktığımda, veri kalitesinin gerçekten ön planda bir konu olarak ne kadar önemli hale geldiğini görmek ilginçti.”

Thompson, veri yönetişiminin temelini attığınızda, veri güvenliği, veri işlemleri veya başka bir şey olsun, bina politikası da dahil olmak üzere yapmaya başlayabileceğiniz birçok operasyonel şey olduğunu söyledi. “Sektör şimdi bunu böyle yapmaya başlıyor.”

Veri kalitesi girişimlerinde kullanılan dataops

Dataops, bir kuruluştaki veri yöneticileri ve veri tüketicileri arasındaki veri akışlarının iletişimini, entegrasyonunu ve otomasyonunu geliştirmeye odaklanan işbirlikçi bir veri yönetimi uygulamasıdır.

Thompson, veri görünürlüğü ve gözlemlenebilirlik zorluklarının sektörler arasında farklı olmasına rağmen, ankette veri güçlendirmeyi ileriye götürmek için birincil çözüm olarak dataops’un ezici bir çoğunlukla kabul edildiğini söyledi. Ankete katılanların yüzde doksanı, dataops yeteneklerinin güçlendirilmesinin, işletmeleri genelinde veri kalitesini, görünürlüğü ve erişim sorunlarını iyileştirdiğini kabul etti.

Dataops doğruluğunu ve verimliliğini artırmak için en büyük fırsatlar, otomatik teknolojilere yatırım yapmak ve meta veri yönetimi gibi zaman kazandıran araçların devreye alınmasında yatmaktadır. Anket, katılımcıların yalnızca %37’sinin veri işlem süreçlerini otomatik olarak tanımladığını ve benzer şekilde küçük bir oranın da bugün otomatik veri kataloglama ve haritalamaya sahip olduğunu bildirdiğini bildirdi (sırasıyla %36 ve %35).

Quest CEO’su Patrick Nichols bir medya danışmanlığında, “Güvenilir veriler ve verimli veri operasyonları, iş hedeflerinin başarısını veya başarısızlığını belirlemede hiç bu kadar etkili olmamıştı” dedi. “İnsanların yüksek kaliteli verilere erişimi ve bunları doğru şekilde kullanma güveni ve rehberliği olmadığında, arzu ettikleri sonuçlara ulaşmaları neredeyse imkansız.”

Thompson, raporun ayrıca, iş liderlerinin yalnızca verilerini anlamlandırmak için değil, aynı zamanda ilk etapta onu bulmak ve kullanmak için mücadele ettiğini de ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde kırk ikisi, verilerinin en az yarısının “karanlık veri” olduğunu, yani kuruluş tarafından tutulduğunu, ancak kullanılmadığını, yönetilemez ve bulunamayacağını söyledi. Thompson, karanlık veri akışının ve veri görünürlüğünün eksikliğinin genellikle aşağı akış darboğazlarına yol açarak operasyonel verilerin doğruluğunu ve etkinliğini engellediğini söyledi.

Thompson, “Burada ‘karanlık ağdan’ bahsetmiyoruz” dedi. “Bizim ilgilendiğimiz karanlık veriler, bir kuruluş tarafından toplanan ancak asla kullanılmayan tüm verilerdir. Bunu düzeltmek için Dataops otomasyonu kullanılıyor.”

VentureBeat’in misyonu teknik karar vericilerin dönüştürücü kurumsal teknoloji ve işlemler hakkında bilgi edinmeleri için dijital bir şehir meydanı olmaktır. Üyelik hakkında daha fazla bilgi edinin.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/07/12/data-quality-now-outranks-security-in-new-governance-initiatives/

Yorum yapın