Veri ağı oluşturucu: ‘Kötüye kullanım ve kötüye kullanım potansiyelini’ önlemek için gereken standartlarVeri ağı konseptiyle veri analitiği endüstrisinin hayal gücünü ateşleyen Zhamak Dehghani, bir sonraki doğal adımı attı ve bu konuda bir kitap yazdı.

Veri Ağı: Ölçekte veriye dayalı değer sağlama” Dehghani’nin (resimde görülen) veri ambarına göre dağıtılmış ve birleşik alternatifinin yalnızca teknoloji ve mimari yönlerini değil, aynı zamanda verileri paylaşılan bir sorumluluk ve ürün olarak yeniden tasavvur etmek için gereken organizasyonel değişiklikleri de kapsar.

Thoughtworks Holding Inc.’de baş danışman olan Dehghani, geçtiğimiz günlerde SiliconANGLE ile bir yetişme röportajı için zaman ayırdı.

Kitabın resepsiyonu nasıl oldu?

Harika. O’Reilly’nin Mart ayında yayınlanmasından bu yana en çok satan üçüncü kitabı. Bu benim için bir kredi değil; konuya ilginin ve bu alanda derin bilgi eksikliğinin bir göstergesidir. İnsanlar denemek istiyor.

Önsözde bu kitabı istediğinizden biraz daha erken yazdığınızı söylediniz. Neden? Niye?

Bu kadar erken yazmak zorunda olduğumu hissettim çünkü konsept çok hızlı yayıldı ve çok geçmeden tanınmaz hale geleceğini biliyorum.

Halihazırda ulaşılmış bir Kuzey Yıldızına, tam olarak tezahür etmiş ve oraya giden asfalt bir yolu olan harika bir veri ağı uygulamasına işaret etmek isterdim. Ama biz orada değiliz. Engebeli bir yolumuz, bir vizyonumuz ve yolculukta olan birçok insanımız var ama hala öğrenilecek dersler var. Teknolojik olarak gelişmiş, oynaması mutlu bir liderden işletmelere ve hatta federal kuruluşlara geçiyoruz. Hayal kırıklığı çukurundan önce zirveye henüz ulaşmadık.

Hayal kırıklığı çukuru nasıl görünecek?

Hepimizin hızlı ve hızlı bir şekilde veri ağına sahip olması gereken çılgın bir koşuşturma var. Sanırım kuruluşlar bunun bir dönüşüm olduğunun ve zaman alacağının farkına varacaklar. Yeteneği ve sabrı olmayanlar erken düşecek.

Erken benimseyenlerin karşılaştığı bazı zorluklar nelerdir?

Doğru şekilde önyükleme yapmak, belirsizlik ve bunun nasıl doğru yapılacağını bulmakla birlikte asıl zorluktur. İlk benimseyenler konsepte odaklandıklarını düşünüyorlar ve şimdi yıllar içinde oluşturdukları bir yaklaşımdan uzaklaşıyorlar. Zorluklardan biri, kurumsal olarak nereden başlayacağınızı ve çabayı kimin yöneteceğini bilmektir.

Bir veri ağı girişiminin en iyi liderleri kimlerdir?

Organizasyondaki vizyonerler. Bir kombinasyonu olabilir [chief technology officer] veya baş veri sorumlusu ve CEO. Daha önceki yaklaşımlar işe yaramadığı için genellikle yeni atanırlar. Ama bu onların tek başlarına yapabilecekleri bir şey değil. Daha geniş bir ekip kurmaları gerekiyor.

Kuruluşlar veri ağları oluşturmaya başladığında ne gibi sürprizlerle karşılaştınız?

İnsanlar yürütmenin birçok farklı yolunu bulmuşlardır. Yıllar boyunca teknolojiye yaptıkları milyonlarca yatırımdan yararlanmak istedikleri için herkes bunu biraz farklı şekilde uygular. Nasıl inşa edileceğine dair bir plan yok.

Veri ağı satıcılar tarafından tercih edildiğinden ve kendi ihtiyaçlarına göre uyarlandığından, konseptin bozulacağından endişe ediyor musunuz?

Geceleri beni ayakta tutan bir şey varsa, o da kavramın kötüye kullanılması ve kötüye kullanılması potansiyelidir. Veri ağı, bariz şekilde bariz olan bazı sorunlu noktaları çözmeye yönelik bir yaklaşım olarak tanıtıldı. Pazar ilgi gösterdi ve satıcılar kısa sürede yanıt vermek zorunda kaldı. Zaten son paradigmalarına uyan bir strateji çekirdeğine sahiplerdi, bu yüzden bir veri ağının dilini benimseyerek mevcut ürünlerini genişlettiler. “Ürünümü satın alın ve veri ağınız olsun” diyorlar. Bu ürünlerden bazıları ölçeklenemeyecek ve büyük bir karmaşaya dönüşebilir.

Daha yapılandırılmış bir veri ağı tanımının oluşturulması için ne olması gerekiyor?

Mevcut standartlar şu anda bulunduğumuz yer için yeterlidir, ancak verilerin kuruluş genelinde paylaşılmasını istiyorsak bazı standartlar gereklidir.

Farklı standardizasyon alanlarına saldıran bir dizi şirketle birleşik bir yaklaşım öngörüyorum. Örneğin, bir ağ modelinde veri paylaşımı, bir veri gölü veya veri ambarı modelinden çok farklıdır. Paylaşımın gerçekleşmesi için sözleşmenin nasıl göründüğü konusunda anlaşmamız gerekiyor.

Bir veri ağı temeli oluşturma konusunda size yaklaşıldı mı?

Yaklaştım ama doğru insanlar tarafından değil.

“Vatandaş veri bilimcisi” kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir organizasyondaki herkesin, yeteneklerinin spektrumun neresinde olduğuna bakılmaksızın, hipotez kurma ve test etme yetkisine sahip olma fikri, çaba sarf etmek için harika bir fikirdir. Ancak, hipotezlerin sürdürülebilir ve dayanıklı olması için mühendislik ve geliştirmeye ihtiyacınız var.

Düşük kodlu/kodsuz platformların, olgun ve uyarlanabilir esnek ve uzun vadeli çözümlerle sonuçlandığını henüz görmedim. Vatandaş veri bilimcileri ile uçtan uca bir iş çözümü oluşturmaktan bahsediyorsanız, bu biraz zorlamadır.

Kısa süre önce SiliconANGLE’dan David Vellante’ye, “Mantıka dayalı, mantıksal algoritmik karar vermeden, veri içindeki kalıpları ve sinyalleri kullandığımız model tabanlı hesaplama ve karar vermeye geçiyoruz” dediniz. İkisi arasındaki fark nedir?

Risk analizi ve dolandırıcılık tespiti gibi bu dönüşümün halihazırda gerçekleştiği birkaç niş alan var. if/then/else akıl yürütmesini kullanmak yerine davranışa tepki verirler. Ancak geniş çapta benimsenmeleri için, gelecek nesil geliştiricilerin bu şekilde düşünmek için gereken istatistiksel ve matematiksel modellere aşina olmaları gerekecek.

Örneğin, bir perakende müşterisinin, ürünleri depolar ve mağazalar arasında ne zaman ve nereye taşıyacağını söyleyen kurallara dayalı bir sistemi vardır. Ama birinin tüm “eğer”leri ve “diğerleri”ni düşünmesi gerekiyor. Alternatif olarak, herhangi bir belirli öğe için optimize edilmiş rotayı bulmak için verilerle eğitilmiş matematiksel bir optimizasyon modeli olabilir. En iyi sonuçlar için modeli kullanırsınız.

Fotoğraf: Düşünce İşleri

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/12/data-mesh-creator-standards-needed-avoid-potential-abuse-misuse/

Yorum yapın