Vergi Beyannamesi Veren Web Siteleri Kullanıcıların Finansal Verilerini Facebook’a Gönderirken Yakalandı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Olga DeLawrence/Unsplash)
Vergilerinizi beyan etmek, verilerinizin yanlış ellere geçeceği endişesi olmadan zaten yeterince streslidir. Birkaç vergi web sitesinin yeni keşfedilen veri paylaşım uygulamaları sayesinde, bu endişenin 2023 vergi beyannamesi sezonunda yaygın olması muhtemeldir. H&R Block, TaxAct ve TaxSlayer’ın kullanıcıların mali verilerini Facebook’tan başkasına göndermediği tespit edildi.

Yılda 25 milyondan fazla Amerikalının vergilerini beyan etmesine yardımcı olan üç web sitesi, kullanıcı verilerini yakalamak ve Facebook’un yoluna göndermek için Meta’nın JavaScript kodunu (“Meta Piksel” olarak adlandırılır) kullanır. binaen kar amacı gütmeyen teknoloji araştırmaları haber bülteni The Markup’a. Ülkenin en tanınmış vergi beyannamesi firmalarından biri olan H&R Block’un, kullanıcıların sağlık tasarruf hesabı kullanım verilerinin yanı sıra bakmakla yükümlü oldukları kişilerin üniversite gider bilgilerini elde etmek için Meta Pixel kullandığı tespit edildi. TaxAct, kullanıcıların dosyalama durumunu, bakmakla yükümlü oldukları kişileri, düzeltilmiş brüt geliri ve geri ödeme toplamlarını izlemek için kod kullanılarak yakalandı. TaxAct, bağımlı adları karıştırarak ve geliri ve geri ödemeleri sırasıyla en yakın bin ve yüze yuvarlayarak tembel bir şekilde bu verileri anonimleştirmeye çalışmış gibi görünüyor; ancak İşaretleme, önceki şaşırtmanın kolayca tersine çevrilebilir olduğunu gördü.

(Fotoğraf: H&R Blok)

TaxSlayer, en ayrıntılı kullanıcı bilgilerini yakalamak için Meta Pixel’i kullanmış gibi görünüyor. Bir “Meta Pixel Inspector” kullanarak gelişmiş Bu yılın başlarında The Markup, TaxSlayer’ın alışılmış bir şekilde kullanıcıların adlarını, telefon numaralarını ve bağımlı adlarını topladığını tespit etti. Kişisel finans ünlüsü Dave Ramsey’in web sitelerine dahil edilen belirli bir TaxSlayer biçimi de kullanıcıların gelir ve geri ödeme toplamlarını elde etti. İşaretleme, Ramsey Solutions’a Meta Pixel kullanımı hakkında soru sorduğunda, şirket kodun veri toplama unsurunu bilmediğini ve iddiaya göre kodu sitelerinden kaldırdığını söyledi. TaxAct benzer şekilde kullanıcıların mali verilerini toplamayı durdurdu ancak bakmakla yükümlü olunan kişilerin adlarını kaydetmeye devam etti.

Ama neden? Facebook’un Amerikalıların vergi bilgilerini almak için nasıl bir teşviki var? Neredeyse her zaman olduğu gibi, cevap paraya iniyor. Facebook’un ana şirketi olan Meta, web kullanıcılarının gezinme etkinliğini, demografik verilerini ve daha fazlasını yakalamak için yaklaşık 2 milyon Meta Pikselini düzenli olarak kullanır. Bu bilgiler daha sonra Facebook ve Instagram kullanıcılarının gerçekten tıklayabilecekleri reklamları görmelerini sağlamak için kullanılır ve böylece Meta’nın kazançlı pazarlama operasyonlarını destekler.

Vergi web sitelerinin Meta Piksel kullanımından haberdar olan IRS, Facebook’un vergi verilerini mali açıdan işe yaramaz hale getirebilir. Kullanıcıların vergi bilgilerini izinsiz paylaşan web siteleri yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir ve Salı günü itibarıyla H&R Block, TaxAct ve TaxSlayer izin talep etmek için gerekli açıklamalardan yoksundu.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/341111-tax-filing-websites-caught-sending-users-financial-data-to-facebook

Yorum yapın