Vay canına, Facebook birine nasıl uğurlanacağını gerçekten biliyor! – Teknolojik Haberler


Bu dokunuş için çok fazla hoşçakal yazısı Mark Zuckerberg’in sadece 9 gün önce Facebook’ta – şimdi Meta Platforms’ta – 14 yıl çalıştıktan sonra paylaştığı Sheryl Sandberg’e, Sandberg COO görevinden istifa ettiğini söyledi. O sırada Zuckerberg, Sandberg’in planlı ayrılışını “bir çağın sonu” olarak nitelendirdi ve ondan “harika bir insan, lider, ortak ve arkadaş” olarak övgüyle söz etti.

Bugün Wall Street Journal, Sandberg’in istifa etmesinden bu yana ikinci kez, Facebook’un Sandberg’in en azından düşüşünden beri Sandberg’i araştırdığını bildirdi. kurumsal kaynakların olası kötüye kullanımı. İnceleniyor: Misyonu kadınların liderliğini ve işyerine dahil edilmesini teşvik etmek olan Lean In vakfını destekleyen işlerde çalışan Facebook çalışanları olup olmadığı; 2015’te kocasının ani ölümünün üstesinden gelmeye odaklanan ikinci kitabı “Seçenek B”nin yazımı ve tanıtımına Facebook çalışanlarını dahil edip etmediği; ve son olarak, Facebook çalışanlarının zamanını ve dikkatini bu yaz yaklaşmakta olan düğününe yönlendirip yönlendirmediği.

Vay. Ne canavar, değil mi?

Bu soruşturmanın ayrıntılarını WSJ’ye kimin sızdırdığını bilmiyoruz, ancak “konuya aşina insanlar” onun itibarını yok etmeye çalışıyorsa, komik bir şekilde berbat bir iş yapıyorlar. (Daha önce daha fazla bilgi için Facebook’a ulaştık ve şirketten henüz haber alamadık.)

Birincisi, kimse Sheryl Sandberg’in bir melek olduğunu düşünmüyor. Bunu yaptılarsa, yıllar önce, Facebook’un veri gizliliği konusundaki bariz kararsızlığından, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerinde platforma müdahalesinin ifşa edilmesinden sonra Facebook’un halkla ilişkilerini ele almasına kadar çok sayıda skandal karşısında yeniden değerlendirdiler. (Zuckerberg ilk başta bir özür turu başlatırken, Facebook’un eleştirmenleriyle mücadele etmek için agresif bir lobi kampanyası başlattı.)

Facebook gibi kuralları esneten bir şirketi yönetmek için belli bir tür insan gerekir ve daha da kirlenmeden onun dünya tarihindeki en güçlü şirketlerden biri haline gelmesine yardım edemezsiniz. Yine de, daha yeni bir hikaye Nisan ayında dergiye sızdırıldı Sandberg hakkında daha fazla soru sormayı başardı. Rapora göre, daha önce Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick ile çıkan Sandberg, bir İngiliz gazetesine iki kez onun hakkında potansiyel bir makaleyi rafa kaldırması için baskı yaptı. Facebook ve Activision çalışanlarının yanı sıra ücretli dış danışmanlardan oluşan ekip.

Pek çok insan, Sandberg’in potansiyel olarak kasını bu şekilde kullanma olasılığını rahatsız edici buldu. Yine de Sandberg hakkındaki en yeni makaleler farklı. Aslında, Sandberg’in varlıkları kötüye kullanma potansiyeline ilişkin soruşturmalarla ilgili bu sızıntıların Sandberg ve ortaklarından geleceğini umuyoruz. Varsa harika entrikalardan bahsedin.

Bunu düşün. Sandberg’de, uzun süredir Facebook’un büyümesinin büyük bir bölümünde kredilendirilen, a.) kadınlar için bir organizasyon beslemek, b.) öncelikle kadınlar için kederin üstesinden gelmek hakkında bir kitap yazmak ve c. .) akıl almaz kayıplara uğradıktan sonra neşeli bir düğün planlayan bir insan olmak.

Facebook, Sandberg’in düğününü şirket zamanında planlamasını gerçekten sorun etmek istiyorsa, öyle olsun, Ama açıkçası hem Lean In hem de Sandberg’in kitapları – gelirlerinin Lean In’e verildiği bildirildi – Facebook’un markası için en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda çok iyiydi. yumuşatma.

Ne yazık ki, Sandberg’in Journal’da yer almak istediğini düşünmüyoruz. Daha olası senaryo, Facebook’un içinde öğütecek baltası olan insanların olmasıdır. Eğer öyleyse, Sandberg’i devirme çabaları, bu iç soruşturmalar – bildirildiğine göre ilk şirketini işe almanın sonucu olmadığı sürece – büyük bir şekilde geri tepebilir. Baş Uyum Görevlisi geçen yıl – çok daha büyük bir açıklamaya yol açtı.

Şimdilik, Sandberg, Zuckerberg’in kendisi dışında neredeyse diğer tüm yöneticilerden daha uzun süre bağlı kaldığı bir şirketten dünyanın en kötü gönderisini alıyor gibi görünüyor. Aslında Journal, hem Sandberg’in hem de Zuckerberg’in bazı kişisel meseleler için kurumsal kaynakları kullandıklarının zaten bilindiğini belirtiyor. Hatta Facebook, düzenleyici dosyalamalarında bu şeyler hakkında “kapsamlı açıklamalar” yapıyor, diyor çıkış.

Bu arada bu yavaş sızıntılar, Facebook’u önemsiz ve kindar, hatta sınırda saçma gösteriyor. WSJ’nin bildirdiği gibi: “Soruşturmaya yakın olan Meta’daki bazı kişiler, eğer Bayan Sandberg, kişisel meseleler için yeterli açıklama yapmadan profesyonel kaynakları kullanırsa, bu tür ihlallerin ne olabileceği henüz net olmasa da, olası Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ihlalleri konusunda endişeleniyorlar. konu ile” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/10/wow-facebook-really-knows-how-to-give-someone-a-send-off/

Yorum yapın