Valve, SteamOS’u GPD Win Max 2 elde taşınabilir oyun için optimize edebilir


Dört gözle beklenecek bir şey: Steam Deck’in ana avantajlarından biri Valve’in SteamOS optimizasyonudur. Bu ince ayarlar sayesinde, işletim sistemi başka, daha güçlü bir el tipi oyun bilgisayarına dönüşebilir ve Valve, diğer üreticilerin bu gelişmekte olan taşınabilir aygıtları geliştirmesine yardımcı olabilir.

Yakın zamanda ortaya çıkan GPD Win Max 2’nin yapımcısı diyor Valve, Steam Deck’in işletim sistemini yaklaşmakta olan cihaza getirme konusunda kendisine ulaştı. İşbirliği, onu Valve’ın elde taşınabilir oyun PC’sine daha çekici bir premium alternatif haline getirmeye yardımcı olabilir.

Valve’ın SteamOS’u, şirketin kullanıcıları çeşitli cihazlara, potansiyel olarak Win Max 2’ye bile yüklemeye teşvik ettiği ücretsiz bir Linux dağıtımıdır. Ancak Valve, söz konusu donanımın oyun performansını iyileştirmek ve kullanıcılara daha fazla kontrol sağlamak için Steam Deck yazılımına optimizasyonlar getirmiştir. Oyuncular, önceden önbelleğe alınmış oyun gölgelendiricilerini indirebilir ve pil ömründen tasarruf etmek için yenileme hızlarını veya saat hızlarını kolayca ayarlayabilir.

Bu ayarlamalar Win Max 2’de nispeten sorunsuz bir şekilde ölçeklenebilir. Mini dizüstü bilgisayarın AMD sürümleri, Steam Deck’tekilerle aynı aileden yongalarla çalışır, ancak daha güçlüdür. Valve’in cihazı, 3,5 GHz’e kadar çalışan özel 4 çekirdekli, 8 iş parçacıklı Zen 2 işlemciye ve 8 RDNA 2 hesaplama birimine sahip 1,6 GHz GPU’ya sahiptir.

Win Max 2, 4.7 GHz 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı Zen 3+ Ryzen 7 6800U ve 12 RDNA 2 hesaplama birimine sahip 2.2 GHz GPU ile bu özellikleri aşmalıdır. Yine de, bir Steam Deck’in yaklaşık iki katına mal olacak.

Şu anda GDP, Win Max 2’yi Windows ile birlikte göndermeyi planlıyor. Özel bir SteamOS seçeneği, Windows’taki yerel oyun performansı ile SteamOS’un uyumluluk katmanı Proton arasındaki karşılaştırmaları teşvik edecektir.

Ancak GPD, önce Valve’i test için göndermesi gerektiğini ve ardından sistemde optimize edilmiş bir SteamOS’un elde edilmesinin altı ay sürebileceğini söylüyor. Daha sonra Valve, kendi başına HP, HTC ve Microsoft VR başlıklarını sergilemesine benzer şekilde GPD’nin elde taşınır bilgisayarlarını Steam’de tanıtabilir. Bu tür bir ortaklık gelecekte daha fazla el bilgisayarının kapısını açabilir.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95289-valve-could-optimize-steam-os-gpd-win-max.html

Yorum yapın