Vallejo Polisinin Memurları Soruşturması Çok Uzun Sürüyor, İlk Soruşturmaları Kapanmadan Önce Genellikle Tekrar Öldürüyorlar


itibaren daha uzun süre erteleyebilirsin borç

Vallejo polisi insanları öldürür. Bu inkar edilemez bir gerçek. Bunu, gücünün büyüklüğünü göz önünde bulundurarak, endişe verici bir sıklıkla yapar. 2010 ve 2020 yılları arasında polis memurları 19 kişiyi öldürdü. Ama PD memurlarının öldürme sayısını azaltmakla ilgilenmiyor.

Vallejo polisi 2010’dan bu yana 19 kişiyi öldürdü, ceza adaleti reformu çağrılarını ve departmanın federal gözetimi talebini yeniledi.

Memurların hiçbiri, son on yılda bu çekimlerden herhangi biri için cezai olarak suçlanmadı, çünkü her bir vaka, memurların hayatlarından endişe ettikleri için haklı görüldü. Yine de ailelerinin çoğu, polisin aşırı güç kullandığını ve sevdiklerini vurup öldürme ihtiyacını neden hissettikleri konusunda yanlış bilgiler verdiğini söylüyor.

Bunun bir nedeni olabilir (açık mesuliyet eksikliğinin ötesinde). Geçen Mart ayında, bir Vallejo PD muhbiri, memurların vatandaşları vurduğu için gayri resmi olarak ödüllendirildiğini iddia etti. Departman içindeki bir klik, insanları vuran memurları onurlandırmak için düzenli olarak kutlama barbeküleri düzenledi ve görev sırasında cinayetleri çetele etmek için rozet uçlarını büktü.

Rapor, Açık Vallejo tarafından yayınlananbu rahatsız edici detayları içeriyordu.

Open Vallejo, bu isimsiz ihbarın itici gücü olarak Willie McCoy’un tartışmalı vurulmasını gösteriyor. McCoy, görünüşe göre bayıldığı bir Taco Bell arabasında Vallejo polis memurları tarafından vuruldu. Restoran çalışanları, sağlık kontrolü yapmak için memurları gönderen PD’yi aradı. McCoy’da bir sorun olup olmadığını görmek yerine, memurlar arabayı kuşattı ve McCoy’u öldürdü uyandığında ve bir kolunu omzuna doğru hareket ettirdiğinde. Vallejo memurları, 3,5 saniyeden daha kısa sürede 55 mermi atarak McCoy’u öldürdü.

Vallejo polisleri, tutuklamaları veya yardım etmeleri gereken birine dergilerini ilk kez boşaltmıyorlardı. İddia edilen bir soygun şüphelisini içeren bir kovalamacanın sonunda, Vallejo memurları şüpheliyi vurdu — elinde bıçakla yavaşça onlara doğru hareket eden — 41 kez.

Open Vallejo’nun kaynağına göre, McCoy’un katillerinden biri – Memur Ryan McMahon – bu çekim için “yıldızını” büktü. Bu, bir yıldan kısa bir süre içindeki ikinci “bükümü” olacaktı.

Aynı kaynağa göre, departman görevlilerinin yaklaşık %40’ı en az bir silahlı saldırıya karışmıştı.

Yeni bir soruşturma – ProPublica tarafından Open Vallejo ile birlikte yayınlandı – departmanın neden olduğunu açıklamaya yardımcı olur şiddete çok yatkın. En büyük katkıda bulunanlardan biri, aşırı güç dağıtımından memurları sorumlu tutmakla neredeyse hiç ilgilenmeyen departmanın kendisidir.

Şimdi, Open Vallejo ve ProPublica, 2011’den bu yana kentin 17 ölümcül polis saldırısıyla ilgili 15.000 sayfadan fazla polis, adli tıp ve mahkeme dosyasını inceleyerek bu cinayetler gerçekleştikten sonra departman içinde neler olduğuna baktı. Düzinelerce olaydan sonra ortaya çıkan kayıtlara dayanarak Kamuya açık kayıt talepleri ve Open Vallejo tarafından açılan iki davadan sonra, haber kuruluşları, korkunç sonuçları olan gecikmiş ve eksik soruşturmalar buldu.

Bahsedilen vakalardan biri, Ronell Foster’ın öldürülmesidir. Bu olay, bisikletin karıştığı küçük bir trafik ihlali nedeniyle durmakla başlayıp, Foster’ın tacizine ve dövülmesine dönüştü ve Memur Ryan McMahon’un Foster’ı yedi kez vurmasıyla sona erdi: dördü arkada, iki yanda ve bir kafada.

Departmanın bu davayı gözden geçirmesi bile 18 ay sürdü ve sonuçta McMahon’un küçük bir trafik ihlali durağını dayak ve öldürmeye dönüştürerek politikayı ihlal ettiğini buldu. Memur güvenliği ve taktikleri üzerine bir eğitim kursuna katılarak “cezalandırılması” önerildi. O zamana kadar, McMahon zaten başka birini öldürmüştü, Willie McCoy. başka bir tartışmalı çekim sırasında.

2011’den bu yana altı kez, birini öldüren bir memur, ilk atış için hala soruşturma altındayken tekrar öldürdü. Bu altı durumda, en kısa soruşturma 243 gün sürmüştür. En uzun? 1.470 gün — dört yıldan fazla.

Cinayetlere karışan diğer memurlar soruşturma altındayken tekrar öldürmekten kaçınmış olsalar bile, bunun bakanlığın bu davaları ele alma biçimiyle pek ilgisi yoktur. Vallejo PD’nin bir soruşturmayı tamamlaması ortalama olarak 20 ay sürer. Bazı durumlarda, tanıklarla aylarca görüşme yapılmadı. Bazı durumlarda, tanıklarla hiç görüşme yapılmadı. Bütün bunlar, aşağıdakileri belirten ilçe politikasını ihlal ediyor:

[D]Büro yetkilileri, tanıkların ifadelerini almak için kimliklerinin tespit edilmesi ve tecrit edilmesi de dahil olmak üzere suç mahallerinin “derhal” güvenliğini sağlamaktan sorumludur.

Ve bu, ayak sürüklemenin meydana gelmesinin tek yolu değildi.

17 vakanın 11’inde müfettişler, ilçe tarafından raporlarını tamamlamak için belirlenen 30 günlük bir hedefe ulaşmadı. Dedektiflerin, memurlar tarafından ateşlenen kurşunlar, parmak izi, DNA örnekleri ve kurbanlar tarafından taşındığı iddia edilen silahlar gibi önemli deliller üzerinde analiz talep etmeleri genellikle daha uzun sürdü. Altı soruşturmada Vallejo, cinayetlerden altı ay veya daha fazla bir süre sonra bir suç laboratuvarına kanıt testi talepleri gönderdi. Bu vakaların çoğunda, gecikmiş analizlerin soruşturmaları engellediği veya bazı adli raporların dahil edilmesinden önce vakaların soruşturmacılar tarafından kapatılmasına yol açtığı görülüyor.

Vallejo memurları aptal değil. Departmanın onları araştırmakla ilgilenmediğini biliyorlar. Soruşturmaların nihayet kapanması halinde kendileri için hiçbir sonuç olmayacağını biliyorlar. Ve sorumluluk eksikliği, suçlama kararları almak için neredeyse yalnızca PD’nin iç soruşturmalarına ve sonuçlarına dayanan yerel savcılara kadar uzanıyor.

PD de ne yaptığını biliyor. Soruşturmaları açık tutmak, kamuya açık kayıt taleplerini reddedebilmek veya beyanda bulunabilmek anlamına gelir. Soruşturma ne kadar uzun süre açık kalırsa, sonuçlandığı zaman, bir Vallejo PD memuru tarafından işlenmiş olsa bile, halkın başka bir öfkeye geçmesi daha olasıdır.

Under: california, polis, polis vahşeti, vallejo, vallejo pdKaynak : https://www.techdirt.com/2022/07/13/vallejo-pd-takes-so-long-to-investigate-officers-they-often-kill-again-before-their-first-investigations-are-closed/

Yorum yapın