Uzun süreli covid eşitsizliği ve yerel toplulukları birbirine bağlama


Liza Fisher yoğun bir güne hazırlanıyor. Yaklaşık bir saat içinde annesi onu, anemisi için IV sıvı ve demir tedavisi alacağı bir kliniğe götürecek. IV torbası boşaldığında, kompresyon pantolonu giyeceği ve engelli insanlar için bir ders alacağı adaptif bir spor salonuna gidecek. Ayağa kalktığında kalbinin hızla çarpmasına neden olan bir durum olan postural taşikardi sendromuna aşina olan bir terapiste de danışacaktır.

Houston’da yaşayan Fisher, bir zamanlar atletik bir uçuş görevlisiydi. Şimdi hayatı, günlük terapiler ve egzersizin yanı sıra Ohio’dan ona bakmak için taşınan bir hemşire olan annesinin sunduğu bakımla tüketiliyor. Covid-19’a yakalandıktan ve uzun süreli covid’in kronik semptomlarını geliştirdikten sonra bir yıldan fazla bir süredir böyle oldu.

Fisher’ın davası ne yazık ki benzersiz olmaktan uzak. Uzun süreli covid ile boğuşan birçok beyaz olmayan insandan biri ve biz bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Hikayenin tamamını okuyun.

—Elaine Shelly

Yerli topluluklar için geniş bant finansmanı sonunda Amerika’nın en izole yerlerinden bazılarını birbirine bağlayabilir

ABD’deki kırsal ve Yerli topluluklar, uzun süredir her beş Amerikalıdan dördünün yaşadığı kentsel alanlara göre daha düşük hücresel ve geniş bant bağlantı oranlarına sahip. ABD topraklarının ancak %3’ünü kaplayan şehirler ve banliyöler dışında, güvenilir internet hizmetine ulaşmak hala zor olabilir.

On yıllardır, Blackfeet Indian Reservation gibi yerlerde yaşayan insanlar, eski bakır kablolar aracılığıyla sağlanan düşük bant genişliği ile ya da basitçe olmadan gittiler.

Yerli topluluklar okulu ve diğer temel günlük aktiviteleri internete taşıdıklarından, covid-19 salgını sorunun altını çizdi. Ama aynı zamanda, sorunu çözmek için benzeri görülmemiş bir yardım fonu dalgası başlattı. Hikayenin tamamını okuyun.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/09/21/1059859/download-long-covid-inequality-connecting-native-communities-broadband/

Yorum yapın