Uzayda Bu Hafta: Devlet Çalışmaları İçin Yeterince Yakın


Uzayda bu hafta, Rusya’nın birkaç hafta önce belirttiği gibi ISS ile yapmaya hazır olmadığını öğreniyoruz. Ayrıca NASA’nın Lucy uzay aracının, tehlikeli güneş panelini doğru hizaya getirmeyi başardıktan sonra çok daha iyi durumda olduğunu da duyacağız. İyi sıralama. Devlet işleri için yeterince yakın. Ancak James Webb teleskopu da etkilemeye devam ediyor. Ve NASA, Jüpiter’deki uzay spirallerini tespit etmenize yardım etmenizi istiyor.

Allons-y!

Rus yetkili Rusya’nın ISS’ye bağlılığını doğruladı

Bu haftaki jeopolitik ping-pong kurulumunda, bir Rus yetkili Rusya’nın 2024 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlılığını doğruladı. Geçen hafta, Rus uzay ajansı Roscosmos’un yeni başkanı Yuri Borisov, Rusya’nın Rusya olduğunu ilan etti (ve sonra ilan etmedi). ISS konsorsiyumunu 2024’te bırakacaktı. Veya 2028. Veya başka bir şey.

Rusya’nın yeni, daha iyi uzay istasyonu yakında geliyor. (Beni yapma, ben yaptım olumsuzluk ‘blackjack’ demek istiyorum.)

Ancak bu hafta, Roscosmos için insanlı uzay uçuşunun yönetici direktörü Sergei Krikalev, açıklığa kavuşturuldu Borisov’un sözleri. Krikalev, NASA tarafından iyi bilinir; iki kez mekikle uçtu, altı ayrı uzay uçuşu yaptı ve uzayda 800 günden fazla zaman geçirdi. Ve o çok yetenekli bir adam çünkü şimdi görünüşe göre hasar kontrolü yapıyor.

NASA ile ortak basın toplantısında bir çevirmen aracılığıyla Krikalev, “Böyle bir programda tüm ortaklar için işbirliği çok önemlidir” dedi. “2024 ile ilgili açıklamaya gelince, çeviride belki bir şeyler kayboldu. Ancak açıklamada aslında Rusya’nın 2024’e kadar programdan çekilmeyeceği belirtiliyor. Bu da 2024’ün sonuna kadar bir değişiklik olmayacağı anlamına geliyor. Ve 2024, belki 2025, belki 2028 veya 2030’dan sonra istasyonun teknik durumuna ve tüm ortakların mutabakatına göre programın sonlandırılması konusunda somut bir karar verilecek.”

Atlas 5 roketi şafakta Canaveral’dan kalktı

Perşembe sabahı şafak vakti, United Launch Alliance (ULA), Cape Canaveral’daki ped 41’den bir Atlas 5 roketini başarıyla fırlattı.

Dünkü lansmanından sonra ULA’nın envanterinde 21 tane daha Atlas 5 var. Boeing ve Lockheed Martin arasında %50-50’lik bir işbirliği olan ULA, Atlas ve Delta roket ailelerinin yerini alacak Vulcan Centaur ağır kaldırma aracını geliştiriyor.

ULA bir süredir bu uzay aracını insan kullanımına ve uçuşa hazır hale getirmek için çalışıyor. Vulcan Centaur havadayken, insanları taşıyabilen üç Amerikan asansör aracından biri olacak (sadece kargo veya CubeSats değil). ULA, SpaceX ve Boeing arasında ticari uzay işletmeleri, Amerika’nın Rus fırlatma araçlarına ve uzay limanlarına olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor.

Lucy’nin Güç Dizisi Tamamen Açıldı (Sıralama)

NASA’nın Lucy uzay aracı, güneş sistemimizdeki birkaç asteroit grubunu ziyaret etme yolunda neşeyle yelken açıyor. Ancak geçen Ekim ayında fırlatılmasından sonra, uzay aracının güneş panelleri açılmaya çalışırken sıkıştı. NASA’nın gözü pek mühendisleri o zamandan beri sorun gidermeye çalışıyor ve Lucy’nin güç bütçesini geri almaya çalışıyor. Sonunda suçluyu belirlediler: Lucy’nin güneş yelkenlerini yaymasına yardımcı olması gereken sıkışmış bir kordon. Bunun yerine, sıkıştı. Böylece Lucy ekibi son derece teknik bir “ileri geri salla” manevrası gerçekleştirdi. Ve işe yaradı! Lucy’nin güneş enerjisi dizisi şimdi tam dağıtımda.

Neredeyse. Devlet işleri için yeterince yakın.

Lucy’nin güneş yelkenleri 360 derecelik dairelerdir. NASA, güneş dizisinin şu anda 353 ile 357 derece arasında açık olduğunu söylüyor. Ancak uzay aracı, güç bütçesinin %90’ının üzerine çıktığından, görev bilimciler Lucy’nin iyi iş çıkaracağından emin olduğu gibi güneş dizisi ile.

NASA, Jüpiter’deki Bu Güzel Girdapları Bulmanıza Yardımcı Olmanızı İstiyor

Jüpiter gibi gaz devleri akıllara durgunluk verecek büyüklükte fırtınalara ev sahipliği yapabilir. Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktası, bir yandan diğer yana on bin mil uzunluğunda bir giga fırtınasıdır. Dünya’yı tamamen yutabilir. Ancak Jüpiter’de tonlarca küçük fırtına var. Onları incelemek bize Jüpiter’in nasıl oluştuğunu ve neyden yapıldığını öğretebilir. Bu nedenle, yeni bir NASA vatandaş bilim projesi olan Jovian Vortex Hunter, herkesi ve herkesi NASA’nın Jüpiter’de dönen fırtına girdaplarını tespit etmesine yardım etmeye davet ediyor.

Bunun gibi fırtınalar güzelden daha fazlasıdır – Jüpiter’in tarihi hakkında bilgi açısından zengindirler. Görüntü verileri: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS | Brian Swift tarafından görüntü işleme © CC BY

İlgilenen herkes katılabilir. Sadece resimler arasında gezinin ve bunun gibi bir spiral gördüğünüzde onu etiketleyin. Ve herhangi bir eğitime, paraya veya özel ekipmana ihtiyacınız yok – bir dizüstü bilgisayar veya cep telefonu yeterli olacaktır.

James Webb Uzay Teleskobu

Cartwheel Galaksisi, bir galaksinin diğerine çarpmasından sonra neler olduğuna dair en iyi pencerelerimizden biridir. Bu, gökbilimciler için özel bir ilgi alanı çünkü kendi galaksimiz dört milyar yıl sonra Andromeda ile çarpışmaya hazırlanıyor. Cartwheel Galaksisinin son birkaç yüz milyon yıl içinde kendi çarpışmasını yaşadığı düşünülüyor ve eğik bir açı veya kenar yerine bize doğru bir hedef gibi yönlendiriliyor. Sonuç olarak, bozulmanın onu nasıl etkilediğine dair benzersiz bir görüşe sahibiz.

Bu görüntünün Hubble versiyonu çok daha az keskin.

Bilim adamları, Cartwheel Gökadasını bir süredir biliyorlardı ve daha önce Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülemişlerdi. Ancak Hubble bize cennete eşsiz bir bakış açısı sağlarken, JWST’nin görüntüleme potansiyelinin bir kısmına sahiptir.

JWST’nin sunduğu gelişmiş perspektif, galaksinin büyük ölçekli yapılarını daha önce hiç olmadığı kadar görselleştirmemize izin veriyor. Meslektaşım Ryan Whitwam’ın yazdığı gibi:

“Gökbilimciler, genişleyen halkadaki genç popülasyonların yığılmış doğasına karşı çekirdekteki yaşlı yıldız popülasyonlarının daha düzgün dağılımına dikkat çekti. Bunların hiçbiri Hubble’ın verilerinde fark edilmedi. Galaksiyi ören kırmızı damarlar da Webb’in görüntüsünde çok daha keskin – onları Hubble ile zar zor görebiliyorsunuz. NASA, bunların, esas olarak hidrokarbonlardan ve silikat tozundan (Dünyadaki toza benzer) oluşan Dönen Tekerlek Gökadası’nın iskeleti gibi olduğunu söylüyor.

Skywatchers Köşesi

Bu ay, Perseidlerin dramatik ateş topu serileri akşam gökyüzünü aydınlatıyor. Perseids, bu yıl 12 Ağustos’ta zirveye ulaşan yıllık bir meteor yağmuru. Ancak, meteor yağmuru zirveye ulaştığı anda, büyüyen ay dolunay haline gelir. Yine de, bu meteor yağmuru tonlarca güzel ateş topu üretmeye meyilli olduğundan gösteriden vazgeçmeyin!

Gece gökyüzünde başka yerlerde, hala daha fazla gökyüzü gözlem fırsatı var. Güzel bir Ağustos takımyıldızı kuğu Kuğu’dur. Yükselen Cygnus, bazen Kuzey Haçı olarak adlandırdığımız bir oluşum içerir.

Kuğu kuyruğunu temsil eden parlak yıldız Deneb sayesinde T şeklindeki Cygnus’u fark etmek kolaydır. Yaz Üçgeni’ni oluşturan üç parlak yıldızın en kuzeyindeki Deneb’i arayın. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Kuğu kuyruğu Deneb, Kuğu’nun en parlak yıldızıdır. Deneb, Yaz Üçgeni’ndeki üç yıldızın en kuzeyidir ve parlak şehir gökyüzü altındaki izleyiciler tarafından bile görülebilir. Kuğunun uzanmış ‘gagası’ çift yıldızlı Albireo’dur. NASA gökyüzü gözlem uzmanı Preston Dyches, Albireo’nun “mütevazı bir teleskopla bile” mavi ve altın renkleri ile göz kamaştırdığı için yıldızların gözdesi olduğunu söylüyor.

Hepsi bugün için. Haftaya görüşürüz: aynı saatte, aynı istasyon. Soğuk kal!

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/338602-week-in-space-close-enough-for-government-work

Yorum yapın