Uzayda Bu Hafta: 16 Psyche’nin Yeni Haritaları ve Samanyolu Gökyüzünü Aydınlatıyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Merhaba, okuyucular ve mutlu Cumalar! Bu hafta, dünyanın önde gelen uzay ajanslarından gelen güncellemelerin yanı sıra haritalar ve asteroitler hakkında harika haberlerimiz var. James Webb sonunda tüm enstrümanlarını çalıştırdı. Ve NASA’nın Lucy uzay aracının dokuz canı varmış gibi görünüyor! Beş gök cismi zarif bir hizaya girerken, hafta boyunca gökyüzü gözlem fırsatlarını tamamlayacağız.

Gaia Projesi Şimdiye Kadarki En Büyük, En Detaylı Gökyüzü Haritasını Yayınladı

Haftalarca süren meraktan sonra, Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia projesi devasa yeni gökyüzü haritasını yayınladı. Şimdiye kadar Samanyolu’nun en büyük, en eksiksiz, en ayrıntılı çok boyutlu haritası.

Bu dört gökyüzü haritası Gaia’nın gördüklerini temsil ediyor. Ayrıca Gaia’nın gerçekleştirdiği dört temel ölçüm türünü de gösterirler. Yukarıdan: a) radyal hız, b) radyal hız ve uygun hareket, c) yıldızlararası toz ve d) kimyasal bileşim. Resim: ESA/Gaia/DPAC; CC BY-SA 3.0 IGO,

3B harita, yaklaşık iki milyar yıldız ve Samanyolu içindeki diğer nesneler hakkında zengin bir veri setidir. Araştırması sırasında, uzay teleskopu üç milyon başka galaksinin fotoğrafını çekti. Ancak Gaia’nın kuasarları ve AGN’leri de görüntüleyebildiği ortaya çıktı. Uzay teleskopu, yıldızların yüzeyindeki küçük rahatsızlıklar olan “yıldız depremlerini” bile tespit edebilir. Gaia projesi bilim adamları bu verileri kamu kullanımı için yayınladıklarından, önümüzdeki aylarda bu tür ifşaatların artmasını bekliyoruz.

Psyche Sonunda Yüzünü Gösteriyor

Gaia, Samanyolu’nun haritasını çıkarırken, bir gökbilimciler ekibi, tek bir asteroidin yüzeyinin bugüne kadarki en ayrıntılı haritasını çıkardı: 16-Psyche. Bilim adamları, asteroitin gezegenlerimizin nasıl oluştuğuna dair ipuçları tutabileceğine inanıyor.

Haritaya eşlik eden rapora göre, 16-Psyche metal, kum ve kayadan oluşan çok çeşitli bir yüzeye sahip. Bu yüzey arazisi, asteroidin tarihinin darbeleri ve patlamaları içerebileceğini gösteriyor. 16 Ruh NASA’nın bu yıl içinde başlaması planlanan Psyche misyonunun adaşı ve hedefi.

NASA, Lucy Mission’a Dokuzuncu Asteroidi Ekliyor

Asteroit meraklıları, NASA’nın Lucy misyonunun güzergahına dokuzuncu bir asteroit eklediğini bilmekten memnun olabilir. Yılın başlarında, Lucy uzay aracıyla ilgili her şeyin yolunda gitmediğini bildirmiştik. Güç dizisinin bir kısmı inatla konuşlandırmayı reddediyordu. O sırada görev bilimciler, yük taşıyan bir kablonun açılmadığından ve güneş panellerinin açılmasını engellediğinden şüpheleniyorlardı. Ancak görünen o ki, NASA mühendislerinin efsanevi yaratıcılığı bir kez daha ortaya çıktı. Görev bilimciler tarafından yapılan çeşitli müdahaleler sırasında Lucy, ikinci güneş panelini yaklaşık %96 oranında açmayı başardı. Şimdi, güneş enerjisi dizisi, atanmış 18 kilovatın yaklaşık %90’ını sağlıyor.

NASA’nın Lucy uzay aracına güneş enerjisi dizilerini yerleştirmenin son aşamasını gösteren sanatçının çizimi. Kredi bilgileri: NASA

Elindeki bu kadar güçle, misyon bilimciler kendinden emin Lucy görevini tamamlayabilir. Aslında, uzay aracı, bilim ekibinin onu doğal bir yoldan gönderecek kadar iyi gidiyor. Lucy’nin gözlem hedeflerinden biri Polymele adlı bir Truva atı asteroit. Ama Polymele’nin bir ortağı olduğu ortaya çıktı: asteroitin kendine ait 5 km’lik bir uydusu var gibi görünüyor. Şu an için Lucy’nin bilim ekibi yeni uzay taşına “Wallace and Gromit”ten Koyun Shaun’dan sonra “Shaun” adını verdi. Yani, her şey yolunda giderse, Lucy 2027’de Shaun’u ziyaret edecek.

James Webb Uzay Teleskobu Sonunda Çevrimiçi Oldu

15 Haziran itibariyle, Webb’in tüm enstrümanları açıldı ve ilk görüntülerini yakaladılar. Ve Webb’in iş için tamamen açılmasından önce beklemek için fazla zamanımız yok. 12 Temmuz’da NASA, Webb’in yeteneklerini gösteren bir “ilgili gözlemler paketi” yayınlamayı planlıyor. Webb’in dört kamerasından birini işleten Arizona Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Marcia Ricke, şunları söyledi: bir gönderide“Bunlar Webb görüntülerinin güzelliğini gösterecek ve ayrıca astronomlara alacakları verinin kalitesi hakkında gerçek bir tat verecek.”

Bu görüntü, Spitzer teleskobu ile James Webb Uzay Teleskobu arasındaki bir çözünürlük karşılaştırmasını göstermektedir. Webb biraz daha iyi.

12 Temmuz’dan sonra, James Webb Uzay Teleskobu nihayet tam zamanlı bilim yapmaya başlayabilir. Önümüzdeki yıl için henüz ayrıntılı bir programımız yok, ancak teleskop her şey için sağlam bir şekilde rezerve edildi. Blog gönderisinde Ricke, “Dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler, şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskopundan ilk verileri almak için sabırsızlanıyorlar” diye ekledi.

NASA ve ESA, Ay’a Ulaşmak İçin Güçlerini Birleştirdi

NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı), transatlantik bağlarını daha da güçlendirmek için hareket ediyor. Çarşamba günü, NASA ve ESA yetkilileri, NASA’nın Lunar Pathfinder uydusu için bir fırlatma aracı sağlayacağına dair bir anlaşma imzaladı. Bir basın toplantısında NASA, değişimin Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) aracılığıyla gerçekleşeceğini doğruladı. Şiirsel olarak, ESA gelecekteki bir ay iletişimi ve navigasyon/GPS ağı için konseptlerini “Ay Işığı” olarak adlandırıyor.

İki ajans zaten Artemis ay programında ortaklar. Avrupa, NASA’nın astronotları Dünya ile ay arasında taşımayı amaçlayan mürettebatlı Orion uzay aracı için güç ve itici güç sağlıyor. ESA ayrıca ay yörüngesine yönelik bir “mini uzay istasyonu” olan NASA’nın Gateway’ine bir modül ve yakıt ikmali teknolojisi de katkıda bulunacak. Ajanslar ayrıca, ay yörüngesinden gelecekteki bir Ay üssüne malzeme almak için büyük bir yeni kargo iniş aracıyla ilgili görüşmelerde bulunuyorlar.

İçinde Orion uzay aracı bulunan NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, 4 Nisan 2022 Pazartesi, Fırlatma Kompleksi 39B’de bir mobil fırlatıcının üzerinde görülüyor. Fotoğraf Kredisi: (NASA/Joel Kowsky)

Rus düşmanlığı, dünyanın uzay ajanslarını kapitalist dayanışma gösterilerine doğru iterken, Artemis, NASA’nın “sallama, sallama ve yuvarlanma” güvenlik testlerini yürütmeye devam ediyor. Geminin bir “ıslak elbise“Cumartesi provası. Artemis güvenlik testleri hakkında yakın zamanda yapılan bir brifingde, Artemis sözcüsü Lisa Bates, ExtremeTech’e uzay aracının tasarımının bir tür çok amaçlı kutu, NASA’nın şimdiye kadar sahaya sürdüğü tüm diğer uzay araçları için bir model içeren bir kara kutu içerdiğini açıkladı. Bir liste yapmak ve iki kez kontrol etmek hakkında konuşun. Fiziksel olarak mümkün olan bir arıza modu varsa, Artemis ekibi onu bulmaya çok kararlı. (Çok çalışkan; çok işbirliği. Çok iş. Uzay!)

Ve şimdi en sevdiğim kısım…

Skywatchers Köşesi

Haziran çilek mevsimi! Bu haftaki muhteşem dolunay, Çilek Ayı, takip etmesi zor bir hareket gibi görünüyor. Ancak haftalardır inşa edilen birkaç çıplak gözle gezegenlerin hoş ve uğurlu bir toplantısı var ve önümüzdeki hafta gerçekten spot ışığı çalacak. Yaklaşık yirmi yıldır gezegenlerin bu şekilde hizalandığını görmemiştik. Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, bu yaz tam çiçek açarken şafak öncesi gökyüzünde birlikte ve dışında dans ettiler. Şimdi ay, yörünge düzlemi boyunca ilerlerken onlara katılmaya hazırlanıyor.

Bu durumda, ayın azalan hilal evresinde olması gerçekten güzel. Dolunaydan gelen ay ışığı, aydınlanan gökyüzündeki gezegenleri yıkayabilir. Bununla birlikte, işbirlikçi bir hilal, 23 Haziran’da gün doğumundan kısa bir süre önce hizaya girecek. Venüs ile Mars arasına düşecek. Beş gök cisminin bu sıra dışı dizilimini yakalamak için gün doğumundan yaklaşık 45 dakika önce güneydoğuya bakın.

Şimdilik bu kadar dostlarım, ancak Cuma günü uzayda bu hafta neler olduğunu size anlatmak için döneceğiz.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337273-this-week-in-space-new-super-detailed-maps-of-16-psyche-and-the-milky-way-light-up-the-sky

Yorum yapın