Uzaktan sorun giderme için mükemmel bir araç


Google Pixel 7 Pro, ekran paylaşımı açıkken devam eden bir Google Meet görüşmesini gösteriyor

Rita El Khoury / Android Otoritesi

Ailemden binlerce kilometre uzakta yaşamak hiç bu kadar kolay olmamıştı, ancak WhatsApp ve Google Meet gibi görüntülü görüşme uygulamaları, ailem ve benim için mesafeyi daha katlanılabilir hale getirdi. Basitleştirdikleri bir başka özellik de uzaktan sorun giderme.

Ailenin teknisyeni olarak, genellikle televizyon, kablo kutusu, bilgisayar, telefonlar ve daha fazlasındaki beklenmedik rahatsızlıkları yönetmelerine yardım etmem gerekiyor. İlk başta, görüntülü aramalarda sorun giderme sırasında ailemin içgüdüsü, telefonlarının ekranını düzeltmemi istedikleri nesneye çevirmekti, bu da tuhaf açılara ve genel bir kafa karışıklığına neden oluyordu. Belirli öğelerle ilgili yardım istediklerinde kamera değiştirme simgesine dokunmaya alışmaları birkaç deneme aldı.

Ekran paylaşımı, bir telefonda uzaktan sorun giderme için en harika araçtır ve onu kullanmayan aptala acıyorum.

Birkaç hafta önce sorun giderme maceramızda bir adım daha attık: ekran paylaşımı. Evet bayanlar ve baylar, bu bir telefonda uzaktan sorun giderme için en harika araç ve onu kullanmayan aptala acıyorum. Özellikle Google’da yalnızca birkaç dokunuş ötede olduğu için ikili Tanışmak.

Annem birkaç hafta önce Pixel 5’inde takılı kalmış bir bildirimi kapatmak için yardım istediğinde, soruna hangi uygulamanın neden olduğunu bulma ve ardından uygulamayı zorla durdurma sürecini zihnimde canlandırdım. Bir aramada bunu adım adım nasıl açıklamam gerekeceğini hemen korkuttum. Sonra hatırladım: Annemin artık bir Pixel 5’i var, yani Google Meet’te ekran paylaşımını kullanabiliriz. (Birazdan bu yanlış Piksel sınırlama varsayımı hakkında daha fazla bilgi.)

Ona görüntülü görüşmemiz sırasında ekrana dokunmasını söyledim, ardından yıldız simgesi (sağ altta) > Ekran paylaşımı > Şimdi başla. (Pixel ve Samsung telefonlarda, yıldız simgesi > Canlı paylaşım > Şimdi paylaş > Şimdi başla.)

Ve ta-da, artık ekranını görebiliyordum – sihir!

Google uygulamasından takılıp kalmış bir resim indirdiğini anlayana kadar, gerçekleştirdiği her eylemi ve tüm menüleri ve açılır pencereleri (Fransızca, cennet bana yardım etsin) görerek ona adım adım rehberlik ettim. Uygulamayı zorla durdurduk ve yeniden başlattık ve bum, artık bildirim yok.

Ekran paylaşımı, sorun giderme süremizi yarıya indirdi. Kullandığımız diğer tüm yöntemlerden daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli.

İlk dakika için annem, onun gördüklerini benim de görebilmem gerçeğiyle biraz tuhaflaştı. Hala bana menüleri okumaya ve telefonunda neler olduğunu anlatmaya çalışıyordu, ta ki buna gerek olmadığını anlayana kadar. Ekran paylaşımı, sorun giderme sürecimizi yarıya indirdi, hatta daha fazla azalttı. Ailemin bana tarif etmeye çalışacağı ekranları tahmin etmekten, her menünün her kelimesini okumalarını beklemekten veya kafamda onları belirli bir düğmeye yönlendirmek için seçenekleri hayal etmekten çok daha iyi. Genel olarak, daha önce kullandığımız diğer tüm yöntemlerden daha hızlı, daha akıllı ve daha verimli.

Bunu daha önce denemediğim için kendime biraz kızgınım. Ah, kurtarabileceğim saatler! Ancak kendimi savunursam, ekran paylaşımı Google Duo/Meet’te birkaç yıl içinde çok yavaş bir şekilde ortaya çıktı. İlk başta bir Pixel’e özeldi, sonra modern Samsung telefonlarında görünmeye başladı, ancak aylarca kontrol ettikten sonra daha fazla cihazda görünmekten vazgeçtim. Şimdi, Android 8.0 ve sonraki sürümlere sahip çoğu telefon ve tablette mevcut görünüyor. Birkaç Google Pikselinde, 6T’den sonraki birkaç OnePlus modelinde, bir Galaxy S21 Plus’ta, bir Honor Magic 4 Pro’da ve hatta Android 8.0 çalıştıran eski bir Huawei MediaPad M5 tablette test ettim. Hepsinde sorunsuz çalıştı.

Bir arkadaşınızın veya akrabanızın telefonundaki sorunları uzaktan gidermek için ekran paylaşımını kullanıyor musunuz?

121 oy

Sık sık arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize telefonlarıyla yardım etmeniz gerekiyorsa ve bunu bir arama sırasında yapmanız gerekiyorsa, Meet hakkında söylenecek güzel şeylerden başka bir şeyim yok. Zoom veya Skype kullanmaya çalışmaktan kesinlikle daha iyidir çünkü günümüzde çoğu Android telefona ve tablete önceden yüklenmiştir; ekranlarını paylaşın. Onlara yardım etmek artık sinir bozucu bir deneyim olmak zorunda değil.Kaynak : https://www.androidauthority.com/google-meet-screen-share-troubleshoot-3233595/

Yorum yapın