Uzaktan çalışanlar üretkenliklerini kanıtlamak için baskı hissediyor


Evden çalışan insanlar çalıştıklarını söylüyorlar ve çok sayıda nesnel araştırma bunun doğru olduğunu gösteriyor. Ancak birçok yönetici hala öyle olmadıklarından endişe ediyor.

İçinde Microsoft’tan yeni araştırma, ofis çalışanlarının yaklaşık yüzde 90’ı işte üretken olduklarını bildirdi ve nesnel önlemler – artan çalışma saatleri, yapılan toplantılar ve tamamlanan işin miktarı ve kalitesi – bunları kanıtlıyor. Bu arada, patronların yüzde 85’i hibrit çalışmanın, çalışanların üretken olduklarından emin olmayı zorlaştırdığını söylüyor.

Bu belirsizlik, yaklaşmakta olan bir durgunluk ve birçok şirketin ofiste daha fazla zaman geçirmesiyle birleştiğinde, çalışanları giderek daha fazla çalışmaya teşvik ediyor. göstermek çalıştıklarını – ki bu kesinlikle gerçekten çalışmakla aynı şey değil. Aksine, bazılarının “üretkenlik tiyatrosu” dediği şeydir.

Verimlilik tiyatrosu, çalışanların Microsoft Teams’deki durum ışığının yeşil olduğundan emin olmak için Slack’teki durumlarını sık sık güncelledikleri veya farelerini değiştirdikleri zamandır. Merhaba ve hoşçakal derler ve gün boyunca sohbet etmek için farklı kanallara girerler. Yöneticilerle görüşürler ve herkese ne üzerinde çalıştıklarını söylerler. Olmaları gerekmeyen toplantılara bile katılırlar (ve daha birçok toplantı) ve e-postaları gece geç saatlere kadar yanıtlayın.

Kendi başlarına bunlar küçük zaman harcamalarıdır ve bazıları faydalıdır. Toplu halde, baş döndürücü bir zaman kaybı. Bir araştırmaya göre, ofis çalışanları, normal çalışma saatlerine ek olarak, her gün ortalama 67 ekstra dakika (haftada 5,5 saat) internette görünür şekilde çalıştıklarından emin olmak için harcadıklarını söyledi. güncel araştırma yazılım şirketlerinden Qatalog ve GitLab. Her yerde işçiler bu davranıştan dolayı tükenmiş hissediyorlar. Diğer bir deyişle, üretkenlik kaybıyla ilgili korkular, üretkenlik kaybına neden olabilir.

Tabii ki, bu tür bir üretkenlik tiyatrosu ofis kadar eskidir.

Ofiste, insanlar iyi bir iş ahlakını belirtmek için erken gelir ve geç kalırlardı. Ya da meslektaşları, gerçekte ne kadar iş yaptıklarına bakılmaksızın ne kadar meşgul olduklarını anlatmak için kahve istasyonunda toplanırlardı. George, Seinfeld’de sadece sinirlenmiş gibi davranırdı aslında bulmacayı çözerken patronunun iş yapmakla meşgul olduğunu düşünmesini sağlamak için.

Ama uzaktan çalışma ve şimdi patronların hayaleti ile uzaktan çalışmayı ortadan kaldırmak, durum daha da abartılı hale geldi. Bu şirkete kemer sıkma ve sessizce bırakma ile ilgili manşetleri ekleyin – insanlar fazla çalışmayı reddettikleri, ancak yöneticilerin olması gerekenden daha az çalışmak olarak yorumladığı kötü bir terim – ve bu günlerde çok daha fazla performans gösteriyorsunuz.

İşini tehlikeye atmamak için isminin gizli kalmasını isteyen Minnesota merkezli bir yazar, “İşimi halletmek sorun değil” dedi. “Ben sadece sessiz olmadığıma dair makbuzlar istiyorum.”

Deneyim yönetim şirketinin yayınlanmamış Ağustos verilerine göre, tüm çalışanların yaklaşık üçte biri, iş başarılarına bakılmaksızın, bir yıl öncesine göre liderliğe görünür olmak için şimdi daha fazla baskı hissettiklerini söyledi. Qualtrics.

Bütün bu üretkenlik tiyatrosunu kim kullanıyor? Çalışanlar ve işverenler, ancak çoğunlukla işverenler. İşçiler, evden çalışma ayrıcalığının bedelini ödüyormuş gibi hissediyor ve yaklaşan bir durgunlukta baltalanmak istemiyorlar. Patronlar, ofis içi çalışmayı tercih ettiklerinin sinyallerini veriyorlar – bunu gerektiriyor, bazı uzaktaki çalışanları görmezden geliyor ve diğerlerine aşırı yük biniyor – ve birçok ipi elinde tutuyor.

“Büyük ölçüde bununla ilgili olduğunu söyleyebilirim – ve bu muhtemelen basılmaya uygun değil, ama – bok yokuş aşağı yuvarlanıyor” Monica Parker, insan analitiği şirketi Hatch Analytics’in kurucusu dedi. “Gerçek şu ki, organizasyonlardaki en kıdemli insanlar istedikleri şekilde çalışma özgürlüğüne sahipler ve birçoğu daha yaşlı ve bu yeni paradigma ile kendilerini rahat hissetmiyorlar, bu yüzden aşağı yönlü bir baskı var.”

Qatalog ve GitLab anket raporu, üst düzey yöneticilerin kendi programlarına göre çalıştıklarını, ancak genç personele aynı özgürlüğü sağlamadığını, işveren ile çalışanların iş ve kişisel yaşamları arasında bir kopukluk anlamına gelen bir davranış olduğunu buldu.

“15 dakika sonra işe gidiyor. Jersey’den geliyorum ve iyi bir günde bir buçuk saatimi alıyor,” Manhattan merkezli bir medya şirketinde başkan yardımcısı olarak çalışan bir anne patronuna atıfta bulundu. İşini kaybetmemek için isminin gizli kalmasını istedi. Şirketinin, çalışanların pandeminin başlarında evde kapana kısıldıklarında sağladıkları aynı miktarda üretkenliği hâlâ beklediğini, ancak şimdi onlardan haftada iki gün gelmelerini istediğini söyledi. Önümüzdeki aydan itibaren, üç oldu.

Oğluna bakabilmek için çoğu zaman evden çalışmaya devam etmek istiyor, bu yüzden iki kişinin işine eşdeğer bir iş yaptığını söylüyor. Ayrıca, gece geç saatlerde bile e-postaları hemen yanıtlayarak çalıştığının sinyallerini veriyor. “Artık sınır yok,” dedi.

Çalışanların çoğunluğunun veya tamamının uzak olduğu şirketlerde gerilim daha azdır, ancak yine de devam eden çok sayıda performans vardır. Web çerçeve şirketi Gatsby’de programcı olan Kassian Wren, tamamen uzak olduğu için mevcut işlerinde işlerin çok daha iyi olduğunu söyledi.

“Hastalığımı kanıtlamak için her zaman ortaya çıkmayı sevmişimdir ve sakatlık işimden uzaklaşmaz” dediler. “Sadece daha da uzak.”

Daha önceki bir işte, Wren çalışma saatlerinin yüzde 30’unu bir işi “yaparak” ve bir yandan da asıl işlerini yaparak geçiriyordu.

Wren, “Buna performatif diyorum çünkü insanlara yaptığım şeyler hakkında tüm bu raporları yazmak aslında yaptığım işten genellikle fazladan zaman alıyor” dedi.

Uzaktan çalışmanın yaygın olarak anlaşıldığı yapmaz özsu verimlilik. Tartışmaya daha açık olan şey, insanların evlerinden özellikle işbirlikçi mi yoksa yaratıcı mı oldukları ya da her ikisi için de çok fazla iş yapıp yapmadıklarıdır. Çalışanların çalıştıklarını göstermek için fazladan zaman harcadıkları bir ortam yaratmak hiçbir şeye yardımcı olmuyor.Kaynak : https://www.vox.com/recode/2022/9/22/23360887/remote-work-productivity-theater-back-to-office

Yorum yapın