Uygulama performansını iyileştirmek için 7 devops uygulaması


Devops, öncelikle, üretimdeki uygulamaların dağıtımını ve güvenilirliğini geliştirmek için geliştiriciler ve operasyonlar arasındaki işbirliği ile ilişkilidir. En yaygın en iyi uygulamalar, geliştirme ve operasyon ekipleri arasındaki sınırlarda yönetilen manuel, hataya açık prosedürleri daha sağlam otomasyonlarla değiştirmeyi amaçlar. Bunlar, teslimat hattının CI/CD (sürekli entegrasyon ve sürekli teslimat) ile otomatikleştirilmesini, konteynırlarla konfigürasyonların standartlaştırılmasını ve altyapının kod olarak yapılandırılmasını içerir. Operasyon tarafında, uygulama güvenilirliğini artırmak için en iyi uygulamalar, uygulamaların gözlemlenebilirliğini iyileştirmeyi, izlemeyi artırmayı ve bulut ve altyapı işlemlerini otomatikleştirmeyi içerir.

Ancak uygulamaların, veritabanlarının, veri boru hatlarının ve bulut altyapısının performansını iyileştirmeye ne dersiniz? Bu yazıda uzmanlara danıştım ve devops uygulamalarının ve metodolojilerinin performansı ve kullanıcı deneyimini etkileyebileceği yedi fırsat belirledim.

1. Güvenlik uygulamalarını ilk günden itibaren uygulamalara dönüştürün

Devops ekiplerinin ihtiyaç duyduğu son şey, güvenlik açıklarıyla yeni yetenekler dağıtmaktır. Bir güvenlik kesintisi veya bozulması, kullanıcı deneyimlerini etkiler ve önemli iş sorunları yaratır. Bir devops en iyi uygulaması, gereksinimler konusunda bilgi güvenliği ile işbirliği yaparak, CI/CD ardışık düzenlerinde kod güvenlik açıklarını test ederek ve yazılım geliştirmede diğer güvenlik uygulamalarını uygulayarak güvenliği sola kaydırmaktır.

Akamai’nin kıdemli geliştirici savunucusu Mike Elissen, “Uygulama güvenilirliğinin kritik bir bileşeni kullanılabilirliktir ve bir uygulamayı web uygulaması saldırılarına, DDoS saldırılarına ve daha fazlasına karşı uygun şekilde güvenceye almak için uygun önlemleri almak, çevrimiçi kalma ile çevrimdışı kalma arasındaki fark anlamına gelebilir. ”

Elissen, sola kaymanın devops’tan devsecop’lara geçişin bir parçası olduğunu söylüyor. Devop’lara güvenlik ekleme konusunda ‘sol kaymanın’ giderek daha belirgin hale geldiğini, sonuçta daha güçlü bir devsecops kültürü yarattığını ve daha fazla geliştiricinin uygulamalarının güvenliğinden haberdar ve sorumlu hale geldiğini görüyoruz.

2. Mimariyi ve altyapı planlarını standartlaştırın

Quali’de ürün yönetimi başkan yardımcısı Amir Rozenberg, ekip performansını etkileyen bir sorunu belirtiyor. “Birçok devops ekibi kendilerini, yazılım geliştirme yaşam döngüsünde ekip verimliliğini sağlamak için erkenden iyi niyetle geliştirilmiş, organik olarak geliştirilmiş uygulama altyapısı tanımlarının kaosunu organize ederken buluyor.”

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3664337/7-devops-practices-to-improve-application-performance.html#tk.rss_all

Yorum yapın