Uygulama indirmeleri dördüncü çeyrekte durgundu, yeni analiz bulguları • Teknolojik Haberler


data.ai tarafından yayınlanan yakın tarihli bir yıllık rapora göre, uygulamalara yapılan tüketici harcamaları %2 düşerek 167 milyar dolara düştüğü için küresel uygulama ekonomisi geçen yıl ilk kez yavaşladı. Aynı zamanda, indirmeler yıldan yıla %11 arttı; bu, özellikle gelişmekte olan pazarlar tarafından yönlendirilen, uygulamanın benimsenmeye devam ettiğinin görünüşte olumlu bir göstergesi. Ama daha derin analiz Dördüncü çeyreğin yüzde 100’ü, son zamanlarda yavaşlayan indirme büyümesinin, genellikle uygulama ekosistemi için bir nimet olan yılın bir döneminde olduğuna işaret ediyor. Tatil sezonu, tüketicilere yeni uygulamalar ve oyunlar denemeleri için yeni telefonlar ve daha fazla boş zaman getirme eğilimindedir, bu da bu yeni rakamları daha da şaşırtıcı kılmaktadır.

Uygulama istihbarat firmasına göre Sensör KulesiApp Store ve Google Play Store’da mobil uygulama benimseme 2022’nin 4. çeyreğinde dengelendigeçen yılın aynı dönemine göre %0,1’lik hafif bir düşüşle çeyrekte 35,5 milyar yeni kuruluma ulaştı.

Görsel Kaynakları: Sensör Kulesi

Analizi, kullanıcı bazındadır, yani bir uygulamanın aynı kişi tarafından farklı cihazlara ek indirmeleri toplama dahil edilmez. Ayrıca, yalnızca yeni indirme artışını göstermek için uygulama yeniden yüklemelerini saymaz. Ancak, rakamları yalnızca tahmindir.

Dördüncü çeyrek trendleri, yıldan yıla genel indirme büyümesi metriklerini aşağı çekmek için yeterli olmasa da, öyle görünüyor ki, bu, durgunlaşan bir uygulama ekonomisinin başka bir işareti – biri, şüphesiz, Covid sırasındaki büyük büyümenin ardından hala normalleşiyor ve bir Bu, uygulama pazarlama harcamalarında da önemli bir rol oynayan genel makroekonomik güçlerden etkilenmeye devam ediyor.

Ancak burada ileri sürülecek başka bir argüman daha var ve bu, küresel uygulama mağazalarında uygulama satışlarında ve uygulama içi satın alımlarda yıllarca süren yüksek fiyatlı komisyonların nihayet daha geniş uygulama ekosisteminde yer alan yeniliği etkilemeye başladığıdır. Şirketler, yalnızca uygulamalarını ve oyunlarını mobil bir izleyici kitlesine dağıtmak için gelirlerinin %30’una kadarını paylaşmak zorunda kalırsa, kötü bir ekonomi gibi bir fırtınayı atlatmaları daha zordur. Ayrıca, özellikle pazarın diğer alanları daha az kısıtlayıcı olduğunda, girişimciler mobil cihazlar için geliştirme yapmaya daha az eğilimli olabilir. Örneğin, kripto ve Web3 etrafındaki gelişmelere bakın – uygulama mağazası yönergeleri ve platformların uygulama içi satın alımlardan kar elde etme ihtiyacı nedeniyle mobil cihazlara tam olarak genişleyemediler. Uygulama yeniliğine bu kadar baskı yapılırken indirmelerin ve harcamaların düştüğünü görmek şaşırtıcı değil.

Bu eğilim, yalnızca durgunlaşan uygulama yükleme oranları ve azalan harcamaları çevreleyen ölçümlerde belirgin değildir.

Ekosistemdeki bocalamanın bir başka örneği, Apple’ın editoryal olarak seçilen 2022’nin en iyi uygulamasında görülebilir. Mobil cihazlar için geliştirme yapma fırsatını yansıtması amaçlanan bir ödül olan Cupertino şirketi, Z Kuşağı sosyal ağ uygulaması BeReal’i “Yılın Uygulaması” olarak vurguladı. ” Muhtemelen daha genç insanlar arasında büyük bir başarı yakalamış olsa da, aynı zamanda günlük aktif kullanıcıları olan bir uygulamadır. çok geride kaldı indirme rakamları ve şu anda bir iş modeli olmayan uygulama – uygulama henüz gelir getirmiyor. Devam eden varlığı, uygulama mağazalarının yeni fikirlerin kolayca para kazanabileceği bir platform sağlama becerisiyle değil, risk sermayesi finansmanıyla destekleniyor. Ve geliştiricileri, mobil yazılımın ücretsiz olması gerektiği fikriyle tüketicileri yıllarca satan bir uygulama pazarının sonucu olarak, genç kullanıcılarını ödemeye ikna edebilecekleri abonelik veya uygulama içi satın alma türlerini bulmakta zorlanıyor.

Ardından, Sensor Tower’ın 2022’nin 4. çeyreğinde en çok indirilen uygulamalar listesinin başında yer alan uygulamalar var — bunlar, Meta ve ByteDance gibi teknoloji devlerinin en üst noktalar için birbirlerine açı veren uygulamaları. Yıllardır, herhangi bir yeni gelenin bu listeye bir yol bulduğunu görmek nadirdi ve bu dördüncü çeyrekte de geçerliliğini koruyor.

Görsel Kaynakları: Sensör Kulesi

Dünya çapında Instagram, TikTok’u 1 numara olarak geride bıraktı ve Meta’nın diğer uygulamaları ilk 10’da yer buldu (Facebook 3. Sırada, WhatsApp 5. Sırada, Messenger 8. Sırada ve WhatsApp Business 9. Sırada) .) TikTok’un iş akışının bir uzantısı olan ByteDance’ın CapCut’u 4 numara. Diğer en iyi uygulamalar arasında Snapchat, Telegram, Spotify, Amazon, Flipkart, Twitter ve diğer büyük isimler gibi olağan şüpheliler yer alıyor.

Oyunlarda Subway Surfers 1 numara olurken, onu Garena Free Fire, Stumble Guys, Roblox, FIFA Mobile, Ludo King ve Candy Crush Saga izledi. Subway Surfers, yılı 2021’e göre %48 artışla yaklaşık 292 milyon yüklemeyle bitirmişti. Yeni gelen Stumble Guys, 184 milyondan fazla indirmeyle 3. sırayı aldı. 2017’de veya daha önce piyasaya sürüldü – aksi takdirde mobil oyun yüklemeleri için çeyrekten çeyreğe düşüş olan şeyde parlak bir nokta.

App Store’da oyun indirmeleri %6,9 düştü, Google Play’de %0,6 gibi küçük bir artış kaydetti.

Görsel Kaynakları: Sensör Kulesi

Yine de oyunlar kategorisi, uygulama yüklemelerini artırmaya devam ediyor. Raporda, App Store’da, 2 Numaralı Kategori olan Yardımcı Programlara göre neredeyse üç kat daha fazla yüklemeden sorumlu olduğu belirtildi. Ancak endişe verici bir şekilde, App Store’un oyun kategorisi 2019’un ilk çeyreğinden bu yana ilk kez 2 milyarın altına düştü.

Google Play’de oyunlar kategorisi, App Store’daki tüm kategorilerin toplamından (8,1 milyar) daha fazla yüklemeden (11,7 milyar) sorumluydu, ancak Play Store’un oyun dışı kategorileri yıldan yıla %1,5 düşüşle 15,8 milyara geriledi yükler.

Daha geniş ekonomik güçlerin burada uygulamanın benimsenmesinde ve harcamalarında ne kadar açık bir rol oynadığı göz önüne alındığında, mevcut trendlerin uygulama mağazasındaki altına hücumun nihai olarak soğumasını temsil edip etmediğini söylemek için çok erken. Ayrıca, yeni uygulama pazarları çevrimiçi hale geliyor, bu da uygulamaları ilk kez indiren daha fazla insan olacağı anlamına geliyor. Ancak şu an için trend, en iyi uygulama pazarlarında bir miktar doygunluk olduğunun bir işareti ve uygulama mağazalarını artan rekabete girmeye zorlayarak daha fazla yenilik ve büyümenin başlatılması gerekebileceğini gösteriyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/app-downloads-were-stagnant-in-the-fourth-quarter-new-analysis-finds/

Yorum yapın