Uygulama ekosistemi büyümesi, tüketici harcamalarında 33 milyar dolarlık yeni bir rekor olan 37 milyar indirme ile ilk çeyrekte devam etti – Teknolojik Haberler


Bu hafta iOS ve Android uygulama ekosisteminin en son analizine göre, küresel uygulama pazarı henüz zirveye ulaşmadı. Küresel uygulama indirmeleri, iOS ve Google Play’de 2022’nin ilk çeyreğinde 37 milyara ulaştı ve bir rapora göre yıldan yıla %11 arttı. data.ai (önceden bilinen Uygulama Annie olarak). Firma, çeyrekte uygulama indirmeleri için en büyük pazarların Hindistan, ABD ve Brezilya olduğunu, Meksika, Türkiye ve Brezilya’nın çeyreğe göre en büyük büyümeyi gördüğünü söyledi.

Uygulamalara yapılan tüketici harcamaları da ilk çeyrekte arttı. Yılın ilk çeyreği, 33 milyar dolara ulaşan tüketici harcamaları için şimdiye kadarki en büyük çeyrek olduğunu bir kez daha kanıtladı. iOS uygulamaları, bu cephede uygulama ekosisteminin büyümesinin çoğunluğunu yönlendirmeye devam etti ve son 2 yılda %42’lik bir rakam olan bu çeyrekte 33 milyar dolarlık tüketici harcamasının %65’ini oluşturdu. data.ai, %65 rakamının önceki beş çeyrekle de uyumlu olduğunu söyledi.

Resim Kredisi: data.ai

Harcama için en iyi kategoriler arasında oyunlar, eğlence ve fotoğraf ve video uygulamaları bulunur. Ayrıca, oyunlar denklemden çıkarıldığında, iOS uygulamaları tarafından yönlendirilen tüketici harcamalarının yüzdesi daha da yüksekti. Oyun dışı uygulamalar arasında, iOS uygulamaları, büyük ölçüde akışlı video uygulamalarının, flört uygulamalarının ve canlı akış uygulamalarında uygulama içi satın alma işlemlerinin popülaritesi nedeniyle Google Play uygulamalarına kıyasla tüketici harcamasının %73’ünü oluşturdu.

Firma, iOS medikal uygulamaları (%23 artış) ve sağlık ve fitness uygulamaları (%20 artış) dahil olmak üzere, tüketici harcamaları açısından bu çeyrekte hız kazanan bazı küçük kategoriler olduğunu kaydetti. Android’de büyüyen kategoriler arasında kişiselleştirme, yiyecek ve içecek ile otomobil ve araç uygulamaları yer alıyordu.

Çeyrekte harcama yapmak için büyük bir dönüm noktası, yalnızca 34 mobil şirkete katılan Disney+’tan geldi. 2 milyar dolara ulaşan ömür boyu küresel tüketici harcamasında.

Resim Kredisi: data.ai

Rapor, uygulama endüstrisinin devam eden büyümesinin ötesindeki durumuna pek yeni bir ışık tutmadı. Nasıl iOS tüketici harcamalarını artırmaya devam ediyorsa, yıllardır olduğu gibi yeni uygulama yüklemelerinin çoğu da Google Play tarafından gerçekleştiriliyor. Bu çeyrekte Android kullanıcıları, Android’in gelişmekte olan pazarlardaki çekişi sayesinde bir önceki yıla göre %16 artışla toplam 37 milyar yeni uygulama indirmesinin 28,5 milyarını yükledi. En çok indirilen uygulamalar oyunlar, araçlar ve sosyal uygulamalar oldu.

TikTok, Instagram, Facebook ve Instagram gibi uygulamaların hakim olduğu indirmeler açısından listelerin zirvesi nispeten tutarlı kalırken, birkaç göze çarpan değişiklik oldu. Snapchat, AR alışveriş deneyiminin son lansmanını takiben, ilk çeyrekte küresel yeni uygulama yüklemeleri açısından 7 numaradan 5 numaraya yükseldi. Bu arada, Singapur merkezli ticaret şirketi Shopee, 2021’de GAAP gelirini 5,1 milyar ABD Doları olarak bildirdikten sonra indirmelerde 10. sıradan 7. sıraya yükseldi.

Resim Kredisi: data.aiKaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/app-ecosystem-growth-continued-in-q1-with-37b-downloads-new-high-of-33b-in-consumer-spending/

Yorum yapın