UX ve veri gizliliği arasında doğru denge nasıl sağlanır?


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. Bilgili görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


İşletim sistemi ve uygulama geliştiricileri, UX ile veri gizliliği arasında mükemmel dengeyi bulmak için mücadele ederken, mobil endüstri bir dönüm noktasında. Son zamanlarda, kamu bilinci, “bilgi çağının” karanlık tarafını yayınlama konusunda gayretli davranıyor. Örneğin, Sosyal İkilem oldu Netflix’te en çok izlenen ikinci belgesel film, ilk ayın sonunda 38 milyon izleyici ile akış platformundaydı. Artan kamu bilinci ve karanlık tarafa odaklanma ile, kullanıcı verilerini işlemenin faydalarını gözden kaçırmak kolaylaşıyor.

Veriler, mobil ekosistemin devam etmesini sağlar

Mobil ekosistemin ilerlemesini sağlayan şeyin veri olduğunu söylemek abartı olmaz. Siri veya tahmini metin gibi cihaz özellikleri, kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi tahmin etmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Mobil uygulamalar, özellikleri ve içeriği kişiselleştirerek uygulama deneyimini geliştirmek amacıyla kullanıcı verilerini işler. Örneğin, kullanıcısı Floransa, Roma ve Napoli’de otel rezervasyonu yapan bir seyahat uygulaması, onları Amalfi Sahili’ndeki oteller için indirimli fiyatlar sunan bir anında bildirim alan gruba ayırabilir. Veya günün hangi saatlerinde uyarı almak istemeyeceklerini (ör. gece yarısı veya iş günü) belirleyen uyarlanabilir bir zamanlama algoritması için kullanıcılarının verilerini kullanan bir haber uygulaması.

Kullanıcı verilerinin işlenmesi, kullanıcılara yolda güvende kalmaları için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için gerçek zamanlı güncellemeler sağlayan hava durumu veya trafik uygulamalarında olduğu gibi, bir özelliğin yardımcı programının ayrılmaz bir parçası olabilir. Veya daha spesifik bir örnek için, Pokémon GO uygulaması kullanıcıların Pokémon için avlanabilmeleri, diğer eğitmenlerle savaşabilmeleri ve gerçek dünyaya bindirilmiş artırılmış gerçeklikte baskınlara katılabilmeleri için coğrafi konum verilerini izler. Kullanıcılar verilerini saklarsa oyunun tüm konsepti çöker.

Çoğu cihaz kullanıcısı, veriler için yukarıdaki kullanım durumlarının kişiselleştirilmemiş bir uygulama deneyimine göre kabul edilebilir ve hatta tercih edilebilir olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak, uygulamalar ve web siteleri, kullanıcıların izni olmadan üçüncü taraf reklamverenlere kullanıcı verilerini gönderdiğinde, bu etik olmayan bir alana girer. Peki, mutlu ortam nerede? Bize tercihlerimize göre uyarlanmış bir deneyim sağlayan ücretsiz uygulamaları kullanımımızdan fedakarlık etmeli miyiz, böylece hiç kimseye fayda sağlamayan büyüyen bir kişisel veri güruhunun üzerine oturalım mı?

Hangi verilerin kullanılabileceğine gelince, çizgi nerede? Ya da buna kimin erişimi var?

Bulut işlemeden uzaklaşma

Belki de ne veya kim yerine, gerçekten incelememiz gereken şey, nasıl verilerimiz işlenir. Ve bunu yapmak için, mobil endüstrinin liderleri olan Apple ve Google’ın en yeni mobil işletim sistemlerinde neler yaptıklarına bakmakta fayda var.

Eylül 2021’de, Apple’ın iOS15’i yayına girdi ve veri gizliliği alanında bazı heyecan verici değişiklikler oldu. Yeni özelliklerinin çoğu, iPhone’u daha az istilacı olacak ve kullanıcı verilerini Apple’dan bile gizli tutacak şekilde tasarlamaya çalışan Apple’a doğru bir kayma olduğunu gösteriyor. Apple’ın en yeni özellikleri, iOS 14.5 ile birlikte yayınlanan ve uygulamaların IDFA’larını reklamcılara göndermek için izlemeden önce kullanıcıların onayını alması gerektiği anlamına gelen tartışmalı Uygulama İzleme Şeffaflığı’na dayanarak, şeffaflığı ve veri minimizasyonunu bir sonraki düzeye taşıyor.

Apple’ın Safari tarayıcılarındaki yeni Akıllı İzleme Önleme özelliği, IP adresinizi izleyicilerden gizlemek için makine öğrenimini cihaz tarafı işleme ile birleştirir. Bu durumda “cihaz tarafı”, bu özellik için tüm veri işlemenin, verilerinizi Apple bulut sunucusuna ileten işletim sistemi yerine mobil cihazın kendisinde yerel olarak gerçekleştiği anlamına gelir. Bu, verilerinizin Apple’dan bile %100 gizli kaldığı anlamına gelmez, aynı zamanda trilyonlarca başka veri noktasına sahip bir bulut sunucusu yerine cihazda işlenerek, saldırıya uğrama hedefi olarak verilerinizin güvenlik açığı önemli ölçüde azalır.

Dahası, Intelligent Tracking Prevention verileri yerel olarak işlendiğinden, Apple kullanıcıları verilerinin tam mülkiyetini ve erişimini elinde tutar. Intelligent Tracking Prevention’ın engellediği tüm siteler arası izleyicilerin Gizlilik Raporlarını Safari tarayıcısının kenar çubuğunda görüntüleyebilirler.

Apple, yüz tanıma da dahil olmak üzere diğer veri işleme özelliklerini cihaz tarafına taşıdı. Ve Siri, Apple sunucularına herhangi bir kişisel bilgi göndermeden hem sesli komutları hem de Siri Önerilerini tamamen cihaz üzerinde işler.

Google, Android için Privacy Sandbox’ı duyurdu

Benzer şekilde, belki de Apple’ın bir endüstri lideri olarak cihaz tarafına kaymasını gören Google, sonunda Privacy Sandbox’ı Android’e genişlet işletim sistemleri. Privacy Sandbox, Chrome web tarayıcıları için cihaz tarafında işleme uygulamak için halihazırda çalışıyor: Google’ın Federated Cohort of Learning (FLoC) işlevi, kullanıcıların tarayıcı geçmişini %100 cihazda kaydederek geleneksel üçüncü taraf tarayıcı çerezlerinin yerini aldı.

Reklamcılar daha sonra anonim kullanıcı gruplarının web etkinliği hakkında bilgi alır, ancak cihazlarında güvenli bir şekilde kalan kullanıcı verilerine erişimleri yoktur. Bu şekilde, hem kullanıcıların gizliliğini korur hem de reklam verenler için eskiden çerezlerle elde ettikleri kadar doğru veriler sağlar.

Privacy Sandbox, 2024 yılına kadar Android’de aktif olmayacak. Ancak, cihaz üzerinde veri işleyen birkaç özelliğe sahip olmaları, bu yönde belirgin bir eğilim gösteriyor. Planları hâlâ belirsiz olsa da, ileriye dönük Android Privacy Sandbox’larının birkaç temel direğini belirlediler.

Özellikle, kullanıcıları kullandıkları uygulamalara göre Konulara ayıran bir algoritma tamamen cihazda gerçekleşecek. Uygulamalar ve reklamverenler, hangi reklamların gönderileceğine ilişkin kararları bildirmek için bu kullanıcı gruplarını görüntüleyebilir. Ayrıca, her şey cihazda gerçekleştiğinden, kullanıcılar cihaz ayarlarından Konularına erişebilir ve bunları kişiselleştirebilir.

FLEDGE, uygulamaların, kullanıcıların uygulama içi davranış verilerine dayalı olarak reklamlar için “özel kitleler” tanımladığı başka bir işlevdir. Bu veriler ve reklamların kendileri cihazda yerel olarak depolanır, yani işletmeler pazarlama için mevcut müşterilerini hedeflemeye devam edebilir, ancak hiçbir üçüncü taraf tanımlayıcı verilere erişemez.

İlerlemek: Cevap cihaz tarafında mı?

Hem Apple’ın hem de Google’ın mobil gizlilik özellikleri oldukça değişkendir ve ufukta başka düzenlemelerin olması muhtemeldir. Yine de, kullanıcı verilerinin cihaz tarafında depolanması ve işlenmesi eğilimi artıyor gibi görünüyor.

Cihaz tarafı işleme, yalnızca kullanıcı verilerinin üçüncü tarafların etik olmayan veya istenmeyen erişimlerine açılmadan iyi bir amaca yönelik olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mobil cihazlar, uygulamalar ve kullanıcıları arasında bir güven ve itimat ilişkisini teşvik eder. Kullanıcı verilerinin cihaz üzerinde işlenmesi, kullanıcıların kendi özel bilgilerinin mülkiyetini ve acenteliğini elinde tutmasıyla yüksek düzeyde şeffaflık olduğu anlamına gelir.

Reklamverenler, ödün vermek zorunda kalmaktan pek memnun olmasa da, bireysel gizliliğe ve veri sahipliğine öncelik veren bir mobil sektöre doğru bu hareket, genel olarak olumludur. Dahası, cihaz tarafı işleme, mobil uygulamalar için çok çeşitli avantajlara sahiptir – verilerin işlenmesi ve daha eksiksiz bir metrik paketine erişim için artık harici bir sunucuya taşınması gerekmediğinden daha verimli ve kolaylaştırılmış bir bilgi işlem süreci de dahil olmak üzere – üstelik veri gizliliğindeki sıkıntı noktalarını çözüyor.

Cihazlardan, uygulamalardan ve tüm bunlardan yararlanan kullanıcılarla birlikte, cihaz tarafında bilgi işlem kullanımına geçişin onu nasıl dönüştüreceğini görmek için önümüzdeki birkaç yıl içinde mobil endüstriye göz atmaya değer.

David Shackleton, OpenBack’in CEO’sudur.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/06/17/how-to-strike-the-right-balance-between-ux-and-data-privacy/

Yorum yapın