Untapped Global, Afrika’daki startup’lara gelir finansmanı modelini getirmeyi nasıl planlıyor – Teknolojik Haberler


Gelişmiş dünyada, neredeyse herkes araba kiralamak için finansman bulabilir. Ancak Güney Afrika gibi gelişmekte olan bir ekonomide, araba sahibi olan veya hatta araba kiralayabilen tek kişi, zaten teminat verecek bir şeyi veya bir maaş bordrosu olan insanlardır. Sonuç olarak, Dünya Bankası’na göre, özellikle Afrika’daki küçük işletmelerin 5,2 trilyon dolarlık bir finansman açığı var.

Kullanılmayan Küresel küçük işletmelerin devam eden gelirlerini teminat olarak kullanmalarına izin vererek ve varlıklarını takip edebilmelerini sağlayarak bu durumu yeniden düşünmek istedi. Örneğin, Afrikalı bir girişimci yeni bir işletme için su arıtma sistemi satın almak isteseydi, normalde bunu karşılayamazdı. Bunun yerine, bir makine almak için Untapped platformunu teminat olarak kullanabilirler ve Untapped sattıkları sudan elde edilen gelirden pay alırdı. Böylece artık geleneksel bir makine kiralama sürecinden geçmeden bir iş kurabilir ve gelir elde etmeye başlayabilirler.

Untapped, platformunu kullanan girişimcilerin varlıklarını ve gelirlerini izlemek için gerçek zamanlı verileri kullanan platformunun genel beta sürümünü başlattı. Buradaki fikir, Afrika’ya ve diğer gelişmekte olan pazarlara girmek isteyen uluslararası yatırımcılara şeffaflık sağlamaktır. Mart ayında kapanan 10.3 milyon ABD Doları tutarındaki borç ve öz sermaye ön ödeme turuyla finanse edilen bu platform, ‘Akıllı Varlık Finansmanı’ adlı bir model kullanıyor. Bu, gelişmekte olan pazarlardaki girişimciler ve KOBİ’ler için gelir getiren varlıkları finanse etmesini sağlar. Bunu, bir filodaki motosiklet ağı gibi varlıklardan veya örneğin Wifi bağlantılı bir “akıllı” sulama sistemi gibi varlıklardan IoT kullanarak yapar.

Bu nedenle model, yatırımcıların getirilerini güvence altına almak için bir yatırımın riskini değerlendirir.

Artık temiz su, güneş enerjisi, e-mobilite ve kapsayıcı fintech gibi sektörlerde çalışan 5.000’den fazla girişimci için finanse edilen varlıklar. Şirket, yıllık 2.5 milyon dolarlık bir gelir çalıştırma oranına sahip olduğunu iddia ediyor.

Jim ChuUntapped Global’in CEO’su ve kurucusu, Untapped’in Afrika’da ve diğer gelişmekte olan pazarlarda meydana gelen dijitalleşme dalgasından yararlandığını ve bu modelin artık bu modeli mümkün kıldığını söylüyor.

Jim Chu, Kullanılmamış Küresel

Jim Chu, Kullanılmamış Küresel

“Untapped’i, genellikle fon fırsatlarından mahrum bırakılan piyasalardaki girişimcilere sermaye sağlamak ve aynı zamanda yatırımcılar için şeffaflık sağlamak için yarattık… Verilerimiz, yatırılan her 1 ABD Doları için, yerel ekonomilerde 3 ABD Dolarından fazla değer yaratıldığını gösteriyor” dedi. Bir açıklamada.

Heyecan verici bir şekilde (gezegen için), Untapped global portföy şirketlerinin çoğu, güneş enerjisi sulama çiftlikleri, elektrikli mobilite şirketleri ve temiz su sistemleri dahil olmak üzere iklim eylemi çözümleri inşa ediyor.

Chu, bu girişimcilere yatırım yapmaya başlamak için sadece 300 dolar gerektiğini ve platform, yatırımların etkisi ve etkinliği hakkında gerçek zamanlı veriler gösterdiği için aylık ücret olmadığını söylüyor.

Chu, yaklaşık 12 yıl önce gelişmekte olan pazarlara yatırım yapmaya başladığını ve Afrika genelinde 80’den fazla şirkete, çoğunlukla hisse senedi yatırımcısı olarak yatırım yapmaya başladığını söylüyor: “Ama sürekli ‘Vay canına, bu harika bir şirket, harika nakit akışları, ama çıkışlar olmadığı için bu şirkete asla yatırım yapmam ve başka sebepler. Hisse senedi yatırımı da girişimcilere yük getirir.”

Böylece, gelirin bir yüzdesini alarak gelire dayalı finansman yapmaya başladı. Ancak daha sonra, müşterilerinin ürünlerinde bir tür gömülü finansmana ihtiyaç duyduğunu anlayan, esasen teknoloji etkin şirketler olan şirketlerle karşılaşmaya başladı. Bu şirketlerin çoğu, motosiklet, araba veya benzeri kullanan donanım şirketleriydi. Ancak bunlar hızla akıllı arabalar, akıllı motosikletler, akıllı Wi-Fi sistemleri, akıllı sulama sistemleri, adını siz koyun ve IoT’yi kullanıyordu.

Sonuç olarak Chu, gelire dayalı finansmana yöneldi: “Varlıklarınızdaki tüm verileri alacağız ve bunu işinizin nasıl gittiğini yönetmenin bir yolu olarak kullanacağız. Aslında, bankanın genellikle istediği durum tespiti ve risk yönetimi sigortacılığını yapmanın olağan yolunu unutun, örneğin bilançolar vb. Bunun yerine, bir motosikletin ömrü boyunca ne kadar kazanacağına bakarız. Ve yıl boyunca ne kadar kazanacak? O motosikleti bir yılda ödeyebilir miyiz? Biz de bu modeli yarattık.”

Platform artık akredite yatırımcılar tarafından erişilebilir durumda ve 2022’nin sonunda perakende yatırımcıların kullanımına sunulacak.

İşte bir video açıklayıcı:Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/how-untapped-global-plans-to-bring-the-revenue-financing-model-to-african-startups/

Yorum yapın