Üniversite sosyal uygulaması Fizz hızla büyüyor – belki de çok hızlı • Teknolojik Haberler


Düşen hisse senetleri, ısrarlı toplu işten çıkarmalar ve büyük sosyal medya şirketleri için gözden düşme ile tanımlanan bir yılı kapatırken, teknoloji alanında işler kasvetli. Yine de Stanford’dan ayrılan Teddy Solomon’ın Fizz’i kurma hikayesi Facebook’u o kadar anımsatıyor ki, yatırımcısı ve şimdiki CEO’su Rakesh Mathur ile “yeni Mark Zuckerberg” olarak tanıştırıldı. Peki, yeni ve heyecan verici bir sosyal uygulama oluşturmak için iyi bir zaman mı, yoksa tam bir karmaşa mı?

Risk sermayedarları en azından sosyal medyanın geleceğini finanse etmeye hevesli görünüyor. Fizz, Haziran ayında 4,5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattı ve üniversite öğrencilerine yönelik sosyal medya uygulaması şimdiden 12 milyon dolarlık Seri A’yı yükseltti. Tohumdan Seri A’ya bu hızlı büyüme, bir ayı piyasasında neredeyse hiç duyulmamış, ancak Fizz kucaklıyor gibi görünüyor hızlı hareket etme ve (umarız) bir şeyleri kırma ahlakı.

Fizz yalnızca üniversite öğrencileri tarafından kullanılabilir ve kullanıcılar Fizz topluluğuna yalnızca kendi üniversiteleri için erişebilir. Uygulamada, öğrenciler ekli bir kullanıcı adı veya tanımlayıcı bilgi olmadan metin gönderileri, anketler ve fotoğraflar yayınlayabilirler. Reddit gibi, sınıf arkadaşları da akışlarında gördüklerini olumlu ya da olumsuz oylayabilir. Kullanıcılar, isterlerse kimliklerini açıklamayı seçerek birbirlerine DM gönderebilirler.

Teknolojik Haberler, Ekim ayında Fizz’in tohum turunu ele aldığında, uygulama 13 kampüste kullanıma sunuldu (her kampüsün kendi bireysel topluluğu vardır). İki aydan kısa bir sürede bu sayı ikiye katlanarak 25 kampüse ulaştı. Lightspeed, Rocketship, Owl Ventures, Smash Ventures ve New Horizon’un katılımıyla NEA liderliğindeki Series A’nın yardımıyla Fizz’in hedefi 2023’ün sonuna kadar 1.000 kampüse ulaşmak.

Teknolojik Haberler’a konuşan kurucu ortak ve COO Teddy Solomon, “Fizz’in son derece akademik Ivy League okullarından parti okullarına ve şimdi de HBCU’lara kadar çeşitli kampüs kültürlerinde etkili olduğunu bulduk.” “Fizz, öğrencilere, bu deneyim ve kültür ne olursa olsun, aynı üniversite kampüsünde yaşama konusundaki ortak deneyimleri hakkında bağlantı kurmaları için daha güvenli, özel ve ilgi çekici bir alan sağlamakla ilgilidir.”

Fizz, Stanford, Dartmouth, Pepperdine ve Bethune-Cookman gibi kampüslerde iPhone kullanıcıları arasında %95 penetrasyona ulaştığını söylüyor (henüz bir Android uygulaması yok) ancak Fizz şu taktikleri kullandığından indirme sayıları biraz abartılı olabilir: üniversite tarafından kurulan uygulamalar arasında standart olan indirme karşılığında ücretsiz donutlar sunuyor. Her şeye rağmen Fizz, kullanıcılarının yarısından fazlasının her gün uygulamayla etkileşim kurduğunu iddia ediyor ki bu başlı başına etkileyici bir istatistik.

Yine de Fizz’in yükselişi çatışmasız olmadı.

Olarak Stanford Daily tarafından bildirildi Bu ayın başlarında Fizz, Kasım 2021’de ciddi bir güvenlik açığı yaşadı. Üç Stanford öğrencisi, tüm gönderilerin anonim olarak faturalandırıldığı platformdaki herhangi bir gönderinin yazarını belirlemek için herkesin uygulamanın Google Firestone tarafından barındırılan veritabanını kolayca sorgulayabileceğini keşfetti. Ayrıca, kullanıcıların telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerini de buldular – artı, veritabanı düzenlenebilirdi, bu da gönderileri düzenlemeyi ve herhangi bir kullanıcıya moderatör statüsü vermeyi mümkün kıldı.

“Güvenlik açığının farkına varır varmaz, söz konusu sorunu 24 saat içinde çözmemize yardımcı olan ve kullanıcılarımız için riski ortadan kaldıran bir güvenlik danışmanıyla çalıştık. Fizz’in kurucu ortağı ve COO’su Ashton Cofer, Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, daha sonra tüm kullanıcılarımıza düzeltmeyi bildirdik ve değişiklikleri web sitemizde yayınladık. Fizz, kullanıcılara sorunları şu şekilde anlattı: bir blog yazısı.

İyi niyetli araştırmacıların bu tür göze batan güvenlik açıkları bulduklarında, kötü aktörler onları istismar etmeden önce düzeltilebilmeleri için bulgularını şirkete bildirmeleri endüstri standardıdır. Ama bu iyi niyetli öğrenciler Stanford Daily’ye söyledi “Fizz’in avukatı, güvenlik açıkları konusunda sessiz kalmayı kabul etmezsek bizi cezai, hukuki ve disiplin suçlamalarıyla tehdit etti.” Öğrenci gazetesi, mektup (not: Fizz’in adı o zamanlar Buzz’dı).

Electronic Frontiers Foundation’dan (EFF) avukatlar, Fizz’in yasal tehdidine yanıt olarak üç Stanford öğrencisini temsil etti.

EFF avukatları, “Öğrencilere yönelik yasal tehditleriniz, güvenlik araştırmalarını tehlikeye atıyor, güvenlik açığı raporlamasını caydırıyor ve sonuçta daha az güvenliğe yol açacak” dedi. cevap verdi Fizz’e.

Teknolojik Haberler, Fizz’e ekibinin o sırada neden yasal işlem başlatmayı seçtiğini sordu. Cofer, kendisinin ve Solomon’un bir siber güvenlik danışmanının tavsiyelerine uyduklarını söyledi.

“Mektubun ardından bilgisayar korsanlarıyla oturup sorunu dostane bir şekilde çözdük ve daha fazla yasal işlem yapılmadı” dedi. “O zamanlar küçük bir ekip olduğumuz için danışmanlarımızın ve hukuk müşavirimizin tavsiyelerine uymayı seçtik ve araştırmacılarla görüşmeyi iyi şartlarda bitirebildiğimiz için mutluyuz.”

Cofer, güvenlik açığının aynı zamanda ekibin o sırada çok küçük olmasından kaynaklandığını ekledi – o zamanlar tam zamanlı üniversite öğrencileri olan Cofer ve Solomon’du. Şimdi Cofer, Fizz’in onlarca yıllık deneyime sahip mühendisler de dahil olmak üzere 25 kişilik bir ekibi olduğunu söylüyor.

“Güvenlik uygulamalarımız önemli ölçüde gelişti ve Fizz büyüdükçe kullanıcılarımızın güvenliğine ve gizliliğine bağlı kalmaya devam ediyoruz. Bu olayın ardından, kullanıcılarımızın kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin (PII), yalnızca Fizz yöneticileri tarafından erişilebilen ayrı, güvenli bir veritabanında saklanmasını sağladık. Bu, Fizz kullanıcılarının, moderatörlerinin veya lansman ekiplerinin hiçbir noktada başka bir kullanıcının PII’sini göremediği anlamına gelir,” dedi Cofer. Fizz, güvenlik uygulamalarını daha ayrıntılı olarak ana hatlarıyla açıklıyor. İnternet sitesi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/23/fizz-college-social-app-series-a/

Yorum yapın