Ukraynalı Bilim Adamları Yurt Dışından Finansman Can Halatı Aldı


Larissa S. Brizhik’in kalması gerekmiyordu. Birçok Ukraynalı kadın ve çocuk gibi o da savaş bölgesinden kaçabilirdi. Ancak Kiev’deki Bogolyubov Teorik Fizik Enstitüsü’nde yedi kişilik bir kadrodan sorumlu bir bölüm başkanı olarak, işinde kalmaya karar verdi.

Geçen yılın sonlarında, Dr. Brizhik’in kurumu bir yıllık 165.000$ hibe aldı. Fonlar, Simons Vakfı tarafından verilen 1,2 milyon dolarlık hibe diliminin bir parçasıydı. çarşamba günü açıklandı. Geçen yıl Rusya ülkelerini işgal ettiğinde çalışmaları kesintiye uğrayan yüzlerce Ukraynalı bilim insanının ayakta kalmasına yardım etmeleri amaçlanıyor. Merkezi New York’ta bulunan ve temel bilimin birçok dalını destekleyen vakıf, James ve Marilyn Simons tarafından bağışlandı. Bay Simons, merkezi yine New York’ta bulunan bir koruma fonu olan Renaissance Technologies’i kurdu.

Dr. Brizhik’in durumunda, para fizikçilerin plazmaları, temel parçacıkları ve astrofiziksel fenomenleri inceledikleri enstitüdeki 53 araştırmacıyı destekleyecek.

Dr. Brizhik, fonla ilgili olarak “Yalnız olmadığımızı – umursayan insanlar olduğunu gösteriyor” dedi. “Çok yardımcı oluyor,” diye ekledi, özellikle savaş zamanının kemer sıkması ve genç bilim adamlarına yabancı çalışmanın cazibesi göz önüne alındığında. “Kalanlar için çok fazla fırsat yok. Bu, kalanlar için gerçekten merkezi.”

Simons Vakfı, Rus füze saldırılarının bazı bilim adamlarının elektriğini ve internet erişimini kesmesinin ardından son tarihini uzatan Ukrayna’dan hâlâ hibe başvurularını değerlendiriyor.

Önde gelen Ukraynalı bilim adamlarının puanları, personeli ve laboratuvarları – toplam 405 uzman ve doktora adayı – Simons Vakfı’ndan yardım alıyor. Alıcılar arasında kimyagerler, biyologlar, fizikçiler ve matematikçiler yer alıyor.

Bogolyubov Teorik Fizik Enstitüsü’nden Larissa S. Brizhik.Kredi…Larissa Brizhik aracılığıyla

Maryland Üniversitesi’nde fizik profesörü olan S. James Gates Jr., son yarım yüzyılda Ukrayna biliminin kalitesinin “olağanüstü derecede yüksek” olduğunu söyledi. Geçen yıl Dr. Gates, Amerikan Fizik Derneği’nin eski başkanı olarak Ukraynalı bilim adamlarına yardımın organize edilmesine yardımcı oldu. Simons Vakfı’ndan herhangi bir destek almadığını söyleyen Dr. Gates, hibeleri “geleceğe bir yatırım” olarak nitelendirdi.

Ukraynalı bilim adamlarının, doğanın bilinen güçlerini matematiksel olarak birleştirmeyi amaçlayan ve keşfedilmemiş parçacıkların varlığını öne süren süpersimetri teorisi üzerinde öncü çalışmalar yaptıklarını söyledi. Daha sıradan bir ifadeyle, ilaç ve bilgisayar programcılığı üzerinde çalışan birçok batılı şirket, görevlerini ülkenin teknik açıdan bilgili iş gücüne yaptırdı.

İşgalci Rus güçleri, ülkenin altyapısına zarar vermenin ve kültürel miraslarını yağmalamanın yanı sıra bilim adamlarının çalışmalarını aksattı ve işyerlerine saldırdı.

Geçen Mart ayında Kharkiv’de Rus kuvvetleri, Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nü bombalayarak, araştırma ve tıbbi izotop üretimi için kullandığı bir nükleer tesise zarar verdi. Uzmanları, Simons’tan 80.400 $ hibe alıyor.

Ekim ayında, patlayan bir Rus füzesi, Kiev’de 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binada bulunan Matematik Enstitüsü’nün camlarını paramparça etti ve pencere çerçevelerini büktü. Oradaki uzmanlar 310.000 $ hibe alıyor.

Geçen Mart ayında Ruslar Kiev’i kuşatırken, Dr. Brizhik, kedisi ve kızı, yatak odası pencerelerinden kaçınmak için dairelerinin bir koridorunda uyudular.

O sırada web sitesinde “Bazı günler 10-12 hava saldırısı sireni var” dedi. “Şanslıyız – şu ana kadar binamız yıkılmadı.”

Ancak Dr. Brizhik, yalnızca Ukrayna biliminin korunmasına yardımcı olmak için değil, aynı zamanda işgalcilere karşı bir direniş sembolü olarak kalmaya karar verdi.

Ülkemi seviyorum, dedi. Ordumuzun, askerlerimizin boş bölgeleri değil, burada yaşayan insanları savunması önemlidir” dedi.

New York Üniversitesi bilim dekanı ve Ukrayna’da akrabaları olan bir Simons yetkilisi olan Gregory Gabadadze, vakfın Ukrayna yardımını Rusya’nın geçen Şubat ayında işgalinden kısa bir süre sonra düşünmeye başladığını söyledi.

Alıcılar için “Bunlar yüksek kaliteli insanlar” dedi. “Bu bilgi ve beceri setini gelecek nesle aktarabilmeleri için araştırmalarını sürdürmeleri önemlidir. Bu bir kez yok edildiğinde, yeniden inşa etmek neredeyse imkansız.”

Dr. Gabadadze, vakfın savaş devam ettiği sürece yıllık hibeleri sürdürmeyi planladığını ve sonrasında Ukrayna biliminin yeniden inşasına yardım etmeye yöneleceğini söyledi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/01/25/science/ukraine-scientists-simons-foundation.html

Yorum yapın