Ukrayna’dan girişimlere yatırım yapmak için 6 neden – Teknolojik Haberler


Daha fazlası için üç aydır Ukrayna, Rusya ile bir savaşın alevleri içinde kaldı. Bu, bir yatırımcının bakış açısından kırmızı bayrak gibi görünebilir, ancak ülkenin teknoloji sektöründe her şey o kadar siyah ve beyaz değil.

ABD ve Avrupa’da Ukrayna kökenli ve çekirdek pazarlara sahip teknoloji şirketleri, ekiplerinin ve verilerinin yurtdışında veya Ukrayna’nın batısında tamamen güvende olduğundan emin olduktan sonra kesintisiz olarak çalışmaya devam ediyor. Ayrıca, yabancı büyükelçiliklerin Kiev’e geri dönmesi, Ukrayna’nın başkentinin yakında şirketlerin ofislerini yeniden açması için yeterince güvenli olabileceğini gösteriyor.

BT şirketleri, dayanıklılıklarını ve en kötü zorluklarda bile sonuç verme yeteneklerini kanıtladılar. Ukrayna’yı gelecekteki tek boynuzlu atlar için başarılı bir merkez yapan birçok nedenden biri.

Ukrayna’dan gelen teknoloji girişimlerine yatırım yapmak için altı nedene bakalım.

Krize dayanma yeteneklerini kanıtladılar

Ukrayna BT sektörü, bu savaş ayları boyunca benzeri görülmemiş bir dayanıklılık, esneklik ve her koşula dayanma yeteneği göstermiştir. Acil durum planlarını önceden hazırlayan birçok teknoloji şirketi, savaşın ilk günlerinde ve hatta çatışmalar başlamadan önce ekiplerini hızla güvenli bir yere yerleştirdi.

Şu anda birçok şirket, operasyonların kesintisiz devam etmesini sağlamak için ekiplerini Ukrayna’nın batısındaki ve yurtdışındaki ofisler arasında dağıtıyor. Disiplini korurken ve yetenek havuzuna erişim sağlarken riski en aza indirdiler.

Ukraynalı teknoloji girişimlerinin çoğu hala işe alıyor

Tarafından yapılan bir ankete göre, BT uzmanlarının yaklaşık %90’ı savaş başladığından bu yana işlerinde veya iş yüklerinde herhangi bir değişiklik görmedi. SEN. Bu, Ukraynalı BT şirketlerinin güvenilir yastıklara sahip olduğunu gösteriyor.

Daha da önemlisi, hem işlerini desteklemek hem de ekonomiye yardımcı olmak için yetenekleri işe almaya devam ediyorlar. Bilişim sektörü bu üçüncü en büyük çekici Ülkede ekonomiye döviz girmesi ekonomik istikrar için sektörü hayati kılıyor.

Bilişim sektörünün gelişimi ülkenin GSYİH’sinin korunmasının ayrılmaz bir parçası olduğundan, hükümet bunu tam olarak desteklemektedir. Örneğin, savaş sırasında Ukrayna’nın batısındaki güvenli bölgeler bilişim şirketleri için yeni merkezlere dönüştü.

Ukrayna muazzam bir yetenek havuzuna sahip

Ukrayna, BT’nin gelişimi için en popüler merkezlerden biridir. EPAM, Luxoft ve diğer dış kaynak devlerinin önemli sayıda yazılım mühendisini, iş analistini ve diğer teknik uzmanları bir araya getirdiği yer burasıdır.

Bilişim uzmanlarının sayısı da son 10 yılda istikrarlı bir şekilde arttı. Örneğin, 2021’in ilk yarısında Ukrayna’nın en büyük 50 bilişim şirketi personel sayısını artırdı 10.000 profesyonel tarafından Ayrıca Jiji, Taimi, Reface, MacPaw ve Headway gibi kendi sektörlerinde lider olan teknoloji girişimlerine de ev sahipliği yapıyor.

Startup’lar, Ukrayna’da yeni bir teknoloji firmaları katmanı oluşturmak için ayrılmaz bir bütündür

Ukraynalılar eve dönmek istiyor ve bazıları bunu çoktan yaptı. Savaşın başlamasından bu yana sınırı geçen yaklaşık 7 milyon Ukraynalıdan 2 milyonu geri döndü, ve daha fazlası dönüş yolunda. Bu insanlar ülkeyi yeniden inşa etmek için çok çalışmaya hazır olduklarını gösteriyorlar.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, dünyanın Ukrayna’yı ekonomik olarak desteklediği ve ekonomik bir toparlanma için gerekli bir kaynak tabanı sağladığıdır. Bunu, ülkelerinde daha iyi yaşamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya istekli Ukraynalılarla birleştirirseniz, savaş sonrası kalkınma için çok umut verici beklentiler elde edersiniz.

Bugünün girişimleri, Ukrayna ekonomisine önemli değer katacak yeni bir teknoloji şirketleri katmanının temeli olacak.

Ukrayna, teknoloji firmaları kurmak için uygun maliyetli

Ukrayna, BT şirketleri için düşük maliyetli vergi rejimi nedeniyle bir teknoloji işi yürütmek için en iyi ülkelerden biridir ve yaşam maliyetitarafından araştırma başına İş yapıyor.

Ülke ayrıca teknoloji, matematik, finans ve ekonomi çalışmaları için güçlü bir eğitim altyapısına sahiptir. BT uzmanlarına olan artan talep nedeniyle, birçok büyük şirket kendi eğitim merkezlerini açıyor ve stajlar düzenliyor. Bu eğilimler sadece ivme kazanıyor.

Tüm dünya Ukrayna’yı destekliyor

Ukrayna, Avrupa’da uzun süredir mazlum durumda ve daha gelişmiş komşularıyla eşit olmak için ihtiyaç duyduğu sermayeye erişimden yoksundu. Sonuç olarak, bir dizi önyükleme teknolojisi şirketi, dış sermaye olmadan hızla büyüyor.

Bu, kurucuların diğer ülkelerdeki müşterileri için fon tahsis ederken veya operasyonları ölçeklendirirken disiplinli olmalarına yardımcı oldu. Bu disiplin ve ihracata yönelik ürün geliştirmenin birleşimi, sürdürülebilir büyüme için hatasız bir karışımdır. Ayrıca yatırımla hızlandırılabilecek güçlü bir fırsat sunuyor.

Aynı zamanda, Ukrayna’nın uluslararası ortakları, ülkenin ekonomik toparlanması için gerekli kaynakları sağlıyor, böylece şirketler küresel büyüme için daha fazla potansiyele sahip olacak. AB ayakta Ukrayna ile tam dayanışma sadece insani, siyasi ve mali destek sağlayarak değil, aynı zamanda savaştan sonra Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için bir Ukrayna Dayanışma Güven Fonu kurarak.

Uluslararası yatırımların mevcut akışı, uygun bir vergi rejimi ve Ukrayna halkının evlerine geri dönme arzusuyla birleşen güçlü bir yetenek vakfı, Ukrayna şirketlerini arzu edilen yatırım hedefleri haline getiriyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/6-reasons-to-invest-in-startups-from-ukraine/

Yorum yapın