Ukrayna, dezenformasyon yayan bir milyon sahte hesap işleten Rus bot çiftliğini kapattı


Az önce ne oldu? Ukrayna polisi, sosyal ağlarda savaşla ilgili propaganda ve sahte haberler yaymak için kullanılan, Rusya’nın işlettiği büyük bir bot çiftliğini ülkede kapattı. Bu, Ukrayna siber polisi (SSU) tarafından kapatılan ilk çiftlik değil, ancak en büyüklerinden biri olduğu düşünülüyor.

SSU yazar çiftliğin amacının Ukrayna’nın liderliğini itibarsızlaştırmak ve ülkenin sosyal ve politik durumunu istikrarsızlaştırmak olduğunu söyledi. SSU’nun şimdi dağıttığı onu oluşturan grup, bazıları ülkenin üst düzey askeri ve siyasi liderliğinin faaliyetleriyle ilgili olan dezenformasyonu internette yaydı.

Kiev, Kharkiv ve Vinnytsia’nın başkentinde gizlice faaliyet gösteren çiftlik, yaklaşık 400.000 kişilik bir izleyici kitlesiyle sosyal medya ağlarında bir milyondan fazla bot hesabını ve birkaç grubu yönetti.

SSU ayrıca, sahte sosyal medya hesapları oluşturmak ve sürdürmek için kullanılan en az 5.000 SIM kart ve IP adreslerini taklit etmek ve web siteleri tarafından engellenmekten kaçınmak için 200 proxy sunucusu buldu. Çiftlik operatörlerinin en popüler sosyal ağlardaki hesapları otomatik olarak yönetebilmesi için özel özel yazılım geliştirildi.

Ajans, Rus özel servislerinin ayrıca çiftliği cephede olup bitenler hakkında yanlış bilgi yaymak ve Başkan Volodymyr Zelensky ile üst düzey generalleri arasındaki çatışma iddiaları ve first lady’yi itibarsızlaştırma kampanyası da dahil olmak üzere “bilgi bozucu operasyonlar” yürütmek için kullandığını söyledi.

SSU, çiftliğin arkasındaki grubun liderinin Kiev’de yaşayan ve kendisini “siyasi uzman” olarak konumlandıran bir Rus vatandaşı olduğunu yazıyor.

SSU Başkanı vekili Vasyl Malyuk, “Düşman, iç çekişmeyi körüklemek veya kamuoyunu manipüle etmek için herhangi bir fırsatı kullanmaya çalışıyor. Ne yazık ki, bilinçli veya bilinçsiz olarak, bazı Ukraynalı siyasi güçler düşmanla birlikte oynuyor ve kendi hırslarını devlet çıkarlarının üzerine koyuyor.” dedi. Ukrayna halkının Rus yanlısı manipülatörlerden etkilenmemesi gerektiğini söyledi.

Mach’da SSU, Rusya’nın ülkeyi işgal etmesinden bu yana, işgal hakkında sahte haberler yayan 100.000 sosyal medya hesabı işleten beş bot çiftliği belirleyip kapattığını duyurdu. Ayrıca hükümete ve stratejik kritik altyapıya yönelik 1.200’den fazla siber olayı ve siber saldırıyı etkisiz hale getirdi.

Siber polis, SSU’nun talebi üzerine 15 milyondan fazla aboneye sahip 500’den fazla Rus yanlısı YouTube kanalının engellendiğini ve 1.500’den fazla Telegram kanalı ve botunun yanı sıra 1.500’den fazla Instagram, Facebook ve TikTok hesabının kapatıldığını da sözlerine ekledi. bloke edilmek üzere gönderildi.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95535-ukraine-shuts-down-russian-bot-farm-operating-one.html

Yorum yapın