Uçurtma Uçur | Hackaday


Rüzgardan enerji toplamak, yaklaşık otuz yıldır temiz enerji üretmenin ticari olarak uygun bir yolu olmuştur. Rüzgar türbinleri güvenilir, kanıtlanmış bir teknolojidir ancak bazı dezavantajları vardır; bunlardan biri, yerden daha yüksekte daha fazla rüzgar olduğu için bunun genellikle uzun, pahalı kuleler anlamına gelmesidir. Bununla birlikte, sabit bir türbin yerine enerji üretmek için uçurtmalar kullanan bu sorunu aşmanın bir yolu var.

Uçurtma jeneratörleri yeni bir fikir olmasa da, [Benjamin] bu uçurtma jeneratörü üzerinde çalışıyor mevcut uçurtma jeneratörlerine göre bir dizi iyileştirmeye sahip olan. Diğer uçurtma jeneratörleri gibi, bu da yerde bulunan bir jeneratörü döndürmek için bir ip kullanır. Ancak bu, diğer uçurtma sistemlerine benzemekle birlikte, bu prototip çok daha sade bir tasarıma sahiptir ve uçarken çok daha geniş bir alanı süpürür. Ayrıca birden fazla bağımsız direksiyon sistemine sahip bir otopilota sahiptir. [Benjamin] yeterli rüzgar olması koşuluyla her seferinde aylarca uçuşta kalmasına izin vereceğini söylüyor. Aksi takdirde, güvenilir bir şekilde inebilir ve fırlatılması da nispeten hızlı ve basittir.

Uçurtmaların, sabit türbinlere kıyasla, ipte tek bir arıza noktası ve çalışmak için büyük miktarda temizlenmiş alan dahil olmak üzere bazı bariz dezavantajları olsa da, pek çok avantajı da vardır. Daha küçükler, daha basitler, karmaşık bir yalpalama sistemi gerektirmiyorlar ve yerde kolayca bakımları yapılabiliyor. Aslında, bir hobi uçurtmasından ve kolayca bulunabilen bazı elektrikli bileşenlerden çok basit uçurtma üreteçleri yapmak mümkündür.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/11/13/go-fly-a-kite/

Yorum yapın