Üçlü, 88 milyon dolarlık korsan Avaya lisansı satmakla suçlandı • The Register


88 milyon dolardan fazla değerinde korsan yazılım lisansı satmakla suçlanan üç kişi dolandırıcılıkla suçlandı.

Söz konusu yazılım, diğer şeylerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere IP Office adlı bir telefon sistemi sağlayan ABD merkezli Avaya tarafından oluşturulup satılmaktadır. Müşteriler, telefon eklemek ve sesli posta gibi özellikleri etkinleştirmek için gerekli yazılım lisanslarını bir Avaya bayisinden veya distribütöründen satın alır. Bu lisanslar satıcı tarafından oluşturulur ve kurulduktan sonra özellikler etkinleştirilir.

Salı günü açıklanan suçlamalarda, 46 yaşındaki uzun süredir Avaya müşteri hizmetleri çalışanı olan Brad Pearce’ın sistem yöneticisi erişimini izinsiz on milyonlarca dolarlık lisans anahtarları oluşturmak için kullandığı iddia ediliyor. Her lisans 100 ila binlerce dolara satılabilir.

Savcılar, Oklahoma’lı Pearce’ın daha sonra bu lisansları New Jersey’den 42 yaşındaki Jason Hines’e ve diğerlerine bu lisansları dünya çapındaki bayilere ve müşterilere sattığını iddia etti. Pearce’ın 44 yaşındaki eşi Dusti, bu suç teşkil eden suç olayında finans ve muhasebeyi idare etmekle suçlanıyor.

Bunun da ötesinde, Pearce, daha fazla yazılım anahtarı oluşturmak için eski Avaya çalışanlarının dahili hesaplarına girmek için yönetici ayrıcalıklarını kullanmakla suçlanıyor. İddiaya göre, yıllarca hesaplardaki bilgileri değiştirerek izlerini örtbas etti.

Ayrı bir hukuk davasına göre Pearce, eşi ve Hines ile işbirliği içinde DBSI ve Atlas da dahil olmak üzere çeşitli isimler altında faaliyet gösteren yan işletmeleri de kurdu. [PDF] Kuzey Kaliforniya’da Avaya tarafından getirildi.

Hines, Joe Brown, Chad Johnson ve Justin Albaum gibi takma adları kullanarak Pearces’ten Avaya’nın yazılımını satın aldı ve paketleri müşterilere yeniden sattı. “Hines, Pearces’in en büyük müşterisiydi ve planın işleyişini önemli ölçüde etkiledi. Hines ayrıca Brad Pearce’den çalınan yazılım lisanslarını satmak için yardım aldı. İddiaya göre Hines, Pearce’ın en büyük kullanıcılarından biriydi. [Avaya] dünyadaki lisans sistemi” göre Oklahoma savcıları bu hafta.

Üçlü birlikte, yazılımı piyasa fiyatının altında satarak Avaya’nın altını oymaya çalıştılar. Haksız yere kazanıldığı iddia edilen kazançlar, sahte bir adla bir PayPal hesabı aracılığıyla çeşitli banka hesaplarına aktarıldı. FBI’ın, altından ve kripto para biriminden gayrimenkule kadar her türlü şeyi satın almak için kullanılan çok sayıda başka yatırım hesabına ve banka hesabına olan fonları takip edebildiği iddia ediliyor.

Büyük bir jüri, Pearces ve Hines’ı elektronik dolandırıcılık ve 13 adet elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla suçladı. Pearces ayrıca kara para aklama ve kara para aklama yapmak için bir komplo suçlamasıyla suçlandı. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/29/avaya_piracy_doj_fbi/

Yorum yapın