Ubuntu Linux ile birlikte verilen Microsoft .NET 6


Microsoft’un amiral gemisi çapraz platform geliştirme platformu .NET 6, artık Canonical’ın Ubuntu Linux dağıtımında mevcuttur. Şirketler, amacın Microsoft’un geliştirme platformuna erişimi basitleştirmek ve Ubuntu’yu .NET uygulama geliştirme platformu olarak geliştirmek olduğunu söyledi.

Özellikle, .NET 6, Ubuntu 22.04 ve Ubuntu Chiseled Containers ile birlikte gelir; ikincisi, hizmetleri en aza indirerek ve bir paket yöneticisi ve kabuğu atlayarak güvenliği artıran Linux kapsayıcı görüntüleridir. Microsoft ve Ubuntu, yeni .NET sürümlerinin yeni Ubuntu sürümleriyle birlikte sunulmasını sağlamak için birlikte çalışacaklarını söyledi.

.NET 6 geçen Kasım ayında geldi. Platform ile kurulabilir apt install dotnet6 Ubuntu’da komut. bu .NET 6 SDK’sı aşağıdaki komutlarla Ubuntu 22.04’e kurulabilir. 16 Ağustos bülteni:

sudo apt update
sudo apt install dotnet6

Canonical, Kesilmiş Ubuntu görüntüsünün önceki Ubuntu görüntülerinden 100 MB daha küçük olduğunu söyledi. ASP.NET Kesilmiş Görüntüyü çekme komutu aşağıdaki gibidir:

docker pull mcr.microsoft.com/dotnet/nightly/aspnet:6.0-jammy-chiseled

Arm64 ve x64 için .NET içeren üç katmanlı Kesikli Ubuntu görüntüleri sunulmaktadır:

  • mcr.microsoft.com/dotnet/nightly/runtime-deps:6.0-jammy-chiseled
  • mcr.microsoft.com/dotnet/nightly/runtime:6.0-jammy-chiseled
  • mcr.microsoft.com/dotnet/nightly/aspnet:6.0-jammy-chiseled

Bu görüntüler, Chiseled Ubuntu bir önizleme aşamasındayken gece depolarında sunulacak. Bu yılın sonlarında üretimde desteklenecekler.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3669900/microsoft-net-6-bundled-with-ubuntu-linux.html#tk.rss_all

Yorum yapın