Uber, 550 kadın tarafından dava edildi ve sürücülerin cinsel saldırılarını sayıyor – Teknolojik Haberler


Uber, platformdaki sürücüler tarafından saldırıya uğradıklarını iddia eden ABD genelinde 550 kadın yolcu tarafından dava ediliyor.

Slater Slater Schulman LLP avukatları tarafından Çarşamba günü San Francisco Eyalet Yüksek Mahkemesine sunulan şikayet, yolcuların Uber sürücüleri tarafından kaçırıldığını, cinsel saldırıya uğradığını, cinsel olarak dövüldüğünü, tecavüze uğradığını, haksız yere hapsedildiğini, takip edildiğini, taciz edildiğini veya başka bir şekilde saldırıya uğradığını iddia ediyor. bir mahkeme dosyası. Sürücüleri işe alma ve denetleme konusundaki ihmaller ve saldırılardan ürün tasarımı kusurlarına kadar her şey için sorumluluk da dahil olmak üzere bir dizi iddia için tazminat talep ediyorlar ve bir jüri duruşması talep ediyorlar.

Dava, eski Uber lobicisi Mark McCann tarafından dahili e-postalar ve yöneticiler ile politikacılar arasındaki kısa mesajlar da dahil olmak üzere 124.000 belgeden oluşan Uber Files’ın sızdırılmasından sadece birkaç gün sonra geldi. 2013’ten 2017’ye kadar Uber’in iç işleyişini ortaya çıkaran dosyalar, yasaları çiğneme, lobicilik ve sürücü güvenliğinden yararlanma geçmişini detaylandırıyor.

Geçen ay, Uber ikincisini yayınladı ABD Güvenlik Raporu, yalnızca 2020’de 141 tecavüz raporu dahil olmak üzere 998 cinsel saldırı olayı olduğunu gösterdi. 2019 ve 2020 arasında Uber, en şiddetli beş cinsel saldırı kategorisine ilişkin 3.824 rapor aldı. Uber’in 2017’den 2018’e kadar olan olayları ayrıntılandıran ilk güvenlik raporu, cinsel saldırıyla ilgili yaklaşık 6.000 rapor buldu.

Şirket aleyhine açılan dava, Uber’in Uber sürücülerinin en az 2014’ten beri kadınlara düzenli olarak cinsel tacizde bulunduğu gerçeğini kasıtlı olarak gizlediğini ve “bunun yerine Uber’in güvenli bir ulaşım aracı olduğunu gösterdiğini” iddia ediyor. Ayrıca Uber’i, sürücülere uygun arka plan kontrolleri yapmadan veya sürücüler için yeterli güvenlik önlemleri sağlamadan, cinsel tacizcilere kadınları bulup onlara saldırmak için bir platform vermekle suçluyor. Buna ek olarak, şikayet, Uber’i kadınların cinsel saldırıya uğradığı yolculuklardan parasal olarak yararlanmakla suçluyor.

Slater Slater Schulman’ın kurucu ortağı Adam Slater yaptığı açıklamada, “Uber’in tüm iş modeli, insanlara eve güvenli bir yolculuk sunmaya dayanıyor, ancak sürücü güvenliği hiçbir zaman onların endişesi olmadı – büyüme, yolcuların güvenliği pahasınaydı” dedi. . “Şirket son yıllarda bu cinsel saldırı krizini kabul etse de, fiili yanıtı korkunç sonuçlarla birlikte yavaş ve yetersiz oldu.”

ABD’de 550 kadın Slater Slater Schulman’ın toplu davaya katılmak için öne çıkarken, hukuk firması aktif olarak 150 kadın daha araştırıyor. Ve bu sadece ABD’de

Uber Files’da ortaya çıkan ürkütücü bilgilerden biri, şirketin yurtdışındaki en az bir vakada saldırıyla başa çıkma stratejisini detaylandırıyor. 2014 yılında Delhi’de bir Uber sürücüsü 25 yaşındaki bir yolcuya tecavüz ettiğinde, şirket “suçu kusurlu Hint geçmiş kontrollerine kaydırmak

Çarşamba günkü dava dosyası, 2021 ve 2022 yılları arasında Uber’e giden cinsel tacizcilerin kurbanı olan en az beş kadının iddialarını detaylandırıyor. Şikayet, Uber’i büyümeyi hızlandırmak için yeni sürücüleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde araca bindirmeye kararlı olmakla suçluyor ve bu da yetersiz arka plan kontrollerine yol açıyor.

Davacının avukatlarından yapılan açıklamada, “Örneğin, eski CEO Travis Kalanick, sürücüleri parmak izini almadan veya bilgilerini FBI veri tabanlarında çalıştırmadan kasıtlı olarak işe almayı seçti ve Uber’in şu anki CEO’su Dara Khosrowshahi, Ağustos 2017’de devraldıktan sonra bu politikayı sürdürdü.”

Davayla ilgili avukatlar, Uber’in uzun süredir herhangi bir suç faaliyetini kolluk kuvvetlerine bildirmeme politikasına sahip olduğunu söylüyor. Sürücüler tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia eden kadınlar tarafından şirkete açılan diğer birçok davaya rağmen – 2018’de Uber’in yerleştiği bir dava da dahil olmak üzere – şirket, sürücülerinin çalışan değil yükleniciler olduğunu ve davranışlarından sorumlu olmadığını belirtti. Uber’e karşı şikayette bulunan hukuk firmasına göre, Uber, suistimalleri caydırmak için arabalara video kameralar yerleştirmedi ve sürücüler için, ciddi şikayetlerden sonra bile yırtıcıları direksiyonda tutmaya yarayan “üç vuruş” politikasını sürdürdü.

Slater, “Uber’in sürücüleri korumak için yapabileceği çok daha fazla şey var: saldırıları caydırmak için kameralar eklemek, sürücüler üzerinde daha sağlam arka plan kontrolleri yapmak, sürücüler bir hedefe giden yolda kalmadığında bir uyarı sistemi oluşturmak” dedi. “Ancak şirket reddediyor ve bu yüzden şirketimin Uber’e karşı hak iddia eden 550 müşterisi var ve biz en az 150 tane daha araştırıyoruz. Sorunu güvenlik raporları aracılığıyla kabul etmek yeterli değildir. Uber’in müşterilerini korumak için somut adımlar atmasının zamanı geldi.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/uber-sued-by-550-women-and-counting-over-sexual-assaults-by-drivers/

Yorum yapın