Twitter’ın yasaklı hesaplara yönelik ‘af’ı eleştiri yağmuruna tuttuTwitter Inc.’den Elon Musk, bugün platformun daha önce tacize başvurmak ve yanlış bilgi yaymak gibi ihlaller nedeniyle başlatılan yasaklı hesapları eski durumuna getireceğini açıkladığında yine yaygın bir öfke yaratmayı başardı.

Musk geçmişte nasıl bir “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olduğundan bahsetmişti ve Twitter’ın herkesin ve herkesin sabun kutusu kurabileceği bir “şehir meydanı” olmasını istediğini söylemişti. Bu herkesin hoşuna gitmedi ve belki de bugünkü hamlesi, Musk’ın yönetimi altında Twitter’ın sosyal medyanın Vahşi Batı’sı haline geleceğini söyleyen herkesi haklı çıkardı.

Musk daha önce bir resmi olmayan anket Twitter sayfasında insanlara, “Twitter, yasayı çiğnememek veya korkunç spam ile uğraşmamak koşuluyla askıya alınan hesaplar için genel bir af çıkarmalı mı?” 3.162.112 Twitter kullanıcısı oy kullandı ve %72,4’ü “Evet” dedi. Musk daha sonra şöyle yazdı: “İnsanlar konuştu. Af gelecek hafta başlıyor. Vox Populi, Vox Dei — [The voice of the people is the voice of God.]”

Tabii ki, Musk’ın bu konuda ne hissettiğini söylemek imkansız, ancak onun muzip karakteri ve etrafta çok fazla sansür olduğu iddiasının ışığında, bu kadar yazmaktan son derece keyif aldığı düşünülebilir. Hiç şüphe yok ki, sözde liberal basının çoğunun felç geçirmenin eşiğinde gibi görünmesinden de oldukça memnun.

Musk, ABD Kongre Binası şiddetinin ardından Twitter’dan sürgün edilen eski başkan Donald Trump’ın hesabını kısa bir süre önce eski durumuna getirdiğinde benzer bir öfke uyandırdı. Yine Musk oylamaya sunsa da bu sefer yakındı. Oy veren 15 milyondan fazla kişinin yalnızca %51,8’i Trump’ı geri istediğini söyledi, bu da en son oylamaya biraz ışık tutabilir. Kesinlikle af isteyen bazı insanlar olmalı, ancak yine de belirli kişilerin görüşlerini Twitter’da tekrar yayınlamasına izin verilmesine karşı olabilir.

Musk geçmişte bu tür kararları “çok çeşitli bakış açılarıyla” doldurulacak olan “içerik denetleme konseyi”ne bırakacağını söylemişti. Bu olmadı ve bunun yerine Musk, Twitter kullanıcılarının doğru kararı vermelerine güvendi, bu da ironik bir şekilde liberal olduğunu iddia eden birçok insanı üzdü – ancak bu oyların aslında Twitter’daki çoğu insanın düşündüğü şey net değil.

Yine de onların görüşü, daha az otoriter bir Twitter’ın sayısız biçimleriyle tacize ve zehirliliğe yol açacağı yönünde. The Washington Post’a konuşan bir akademisyen bunun “cehennemin kapılarını açmak

Hiç şüphe yok ki önümüzdeki yıl boyunca insanlar bu demokrasinin ne kadar cehennem olduğunu eylem halinde görecekler. Twitter trollerin istila ettiği bir bataklığa dönüşebilir, bu yüzden Musk burada büyük bir kumar oynuyor. Yine de geçen hafta, Twitter’ın nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme konusunda önceki kurallara bağlı kalacağı iddiasını iki katına çıkardı ve “Olumsuz/nefret tweet’leri maksimum düzeyde kaldırılacak ve şeytanlaştırılacak, bu nedenle Twitter’a reklam veya başka bir gelir gelmeyecek.”

Fotoğraf: Maria Shalabayeva/Splash

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.

Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/24/twitters-amnesty-banned-accounts-caused-conflagration-criticism/

Yorum yapın