Twitter’ın ilk 100 müşterisinin üçte birinden fazlası, son iki hafta içinde platformda reklam yayınlamadı- Technology News, Firstpost


En büyük endişelerden biri, Elon Musk, Twitter’ı devraldığında reklamverenlerin ve markaların platformdan ayrılıp reklam harcamalarını durdurmasıydı. Görünüşe göre Musk’ın korkuları sağlam temellere dayanıyordu. The Washington Post’un yakın tarihli bir raporu, Twitter’ın ilk 100 reklam müşterisinin üçte birinden fazlasının son iki hafta içinde platformda reklam vermediğini gösteriyor.

En iyi 50 markanın 14’ü de dahil olmak üzere Twitter’ın en iyi reklamverenlerinin çoğu, Musk’ın satın alınmasından bu yana reklam harcamalarını durdurdu. Geçen yıl şirketin 5 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık yüzde 90’ının reklamlardan gelmesi, bu durumu Musk ve ekibi için endişe verici hale getiriyor. Resim Kredisi: AFP

En iyi 50 reklamverenden 14’ü de dahil olmak üzere Twitter’ın en iyi reklamverenlerinin çoğu, Musk’ın satın alınmasından bu yana birkaç hafta içinde reklam harcamalarını durdurdu. Musk’ın satın alımından önceki altı ay içinde şirket ana babaları platformdaki en iyi 100 ABD reklamvereni arasında yer alan Jeep ve Mars çikolataları gibi markaların reklamları, Musk’ın 27 Ekim’de platformun sahipliğini üstlenmesinden sadece birkaç hafta sonra, 7 Kasım’dan beri yayınlanmıyor.

Rapora göre, ilaç şirketi Merck, tahıl üreticisi Kellogg, Verizon ve Samuel Adams bira üreticisi Boston Beer de son haftalarda reklamlarını durdurdu.

Twitter hala büyük ölçüde reklamcılığa bağımlı. Geçen yıl, şirketin 5 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık yüzde 90’ı reklamcılıktan gelirken, geri kalanı veri lisanslama ve diğer hizmetlerden elde edildi.

Reklamverenlerin Twitter’dan çekilmesinin en büyük nedenlerinden biri, Twitter’da çalışanların yıpranmasıyla ilgili. İşten çıkarılan veya istifa eden kişi sayısından çok, reklamcıları ve markaları ürküten bazı kilit personelin işten ayrılması oldu. Twitter’ın nefret söylemine karşı koymak için birçok politikası olmasına rağmen, reklamverenler, birçok kilit uygulayıcının ve içerik moderatörünün ayrılmasının, bu tür politikaların hiçbir anlam ifade etmeyeceği anlamına geleceğinden korkuyordu.

Ayrıca ırkçı hakaretlerin kullanılması gerçeği de var. Musk, Twitter’ın kontrolünü ele geçirdikten sonra katlanarak arttı. Musk ve ekibinin bunu azaltabilmesi ve nefret söylemi getirmesi Twitter’da tüm zamanların en düşük seviyesine indireklamverenlere biraz güven vermelidir.

Sonra dalgalanma oldu Musk’ın ücretli doğrulama fikri nedeniyle gerçekleşen kimliğe bürünme veya sahte doğrulanmış hesaplarda veya 8 ABD Doları karşılığında doğrulanmış bir rozet satın almak. Plan o kadar kötü bir şekilde geri tepti ki Musk, uygulamaya koyduktan birkaç gün sonra planı askıya almak zorunda kaldı. Musk, o zamandan beri, kuruluşların ve kilit kişilerin kimliğine bürünmeyle başa çıkmanın bir yolunu bulana kadar ücretli doğrulama veya Twitter Blue for 8 $ programını yeniden başlatmayacaklarını söylemeye devam etti.

Twitter’da bir kişinin işine son verilmesi, istifa etmesi ve ücretli doğrulamadan kaynaklanan iç kargaşasının yanı sıra, dünyanın bir durgunluğun eşiğinde olduğu gerçeği de var. Musk devralmadan önce bile, ekonomiyle ilgili endişeler çoğaldıkça pazarlamacılar dijital reklamcılıktan geri çekiliyordu.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/more-than-a-third-of-twitters-top-100-clients-have-not-advertised-on-the-platform-in-the-past-two-weeks-11687571.html

Yorum yapın