Twitter’ın altyazı geçişi artık iOS ve Android’de mevcut


heyecan duyurdu video oynatıcısı için altyazıları değiştirmek için bir düğme artık iOS ve Android’deki herkes tarafından kullanılabilir. Altyazıları varsa videonun sağ üst köşesinde görünen düğme, yazılı açıklamaları görmek isteyip istemediğinizi seçmenize olanak tanır. Twitter bu özelliği Nisan ayında test etmeye başladı, ancak yalnızca sınırlı sayıda iPhone kullanıcısı tarafından kullanılabiliyordu.

Yıllarca, altyazıların mobil cihazınızda görünüp görünmeyeceği, telefonunuzun erişilebilirlik ayarlarında altyazıları açıp açmadığınız veya videoyu sesiniz kapalı olarak izlemeniz gibi çeşitli faktörlere göre belirlenir. Bunlar hala dikkate alınırken, tıpkı Twitter’ın web sitesinde ve diğer birçok video platformunda olduğu gibi artık bunları istediğiniz zaman kolayca açıp kapatabilirsiniz.

Geçiş örneğini görmek istiyorsanız, kontrol edebilirsiniz. Sınır‘ın tweeti Ekli bir altyazı dosyası olan Netflix şovumuz için bir fragman ile. Buradaki personel, geçişi hem iPhone’larda hem de Android telefonlarda görebildi, ancak bu biraz sorunlu olabilir – bazen altyazılar görünmezdi ve ara sıra düğmeye basmak videoyu dondurdu.

bir e-postada SınırTwitter sözcüsü Shaokyi Amdo, düğmenin “yalnızca altyazıları zaten mevcut olan videolarda görüneceğini ve otomatik altyazı sistemiyle ilgili olmadığını” söyledi. Bu geçişin herkesin kullanımına açık olması, Twitter’a video yükleyen herkesi altyazı eklemeyi düşünmeye teşvik edeceğini umuyoruz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/23/23180819/twitter-video-closed-captions-ios-android-accessibility-subtitles

Yorum yapın