Twitter, yakında çıkacak olan Twitter Notları özelliği ile uzun biçimli içeriğe genişleyecek – Teknolojik Haberler


Karakter sayısını 140’tan 280’e çıkardığından beri Twitter’ın en önemli değişikliklerinden biri olabilecek şekilde, şirket, platformunda uzun biçimli içeriğin doğrudan yayınlanmasını destekleyecek yeni bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Yaklaşan özellik olarak adlandırılan Twitter Notes ile kullanıcılar, zengin biçimlendirme ve yüklenen medyayı kullanarak makaleler oluşturabilecek ve daha sonra tweet’lenebilecek ve yayınlandıktan sonra takipçilerle paylaşılabilecek.

Özelliğin, yakında yapılacak bir genel kullanıma sunulmadan önce belirli kullanıcılarla test edildiğini anlıyoruz. (Twitter yorum yapmayı reddetti, ancak “yakında” özellik hakkındaki güncellemeleri paylaşacağını söyledi.)

Geniş çapta benimsenirse, Twitter Notes, bazı kişilerin daha derinlemesine düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmak için sosyal medya platformunu kullanma şeklini potansiyel olarak değiştirebilir.

Bugün, kullanıcıların bir hikaye anlatımı aracı olarak veya Twitter’ın desteklenen karakter sayısının ötesine geçen herhangi bir konuyu açıklarken bir dizi tweet’i birbirine bağlamak için numaralı Twitter ileti dizileri oluşturması yaygın bir uygulamadır. Bu kullanıcı etkinliğinin bir sonucu olarak, Twitter, çoklu tweet gönderilerini – veya bilindiği üzere tweet fırtınalarını – oluşturmayı ve yayınlamayı kolaylaştıran yeni bir Twitter oluşturucu ekranının lansmanı ile 2017’de resmi olarak ileti dizilerini benimsedi. Şirket, o sırada her gün yüz binlerce ileti dizisi yayınlandığını söyledi. Bu sayı muhtemelen o zamandan beri arttı.

Ancak Twitter ileti dizileri, kullanıcılar ilgili tweet’leri ve yanıtları genişletmek için tıkladıkça etkileşimi teşvik ederken, özellikle daha uzun içerik için bunları incelemek biraz hantal olabilir. Bu, yardımcı botlara yol açtı, Konu Okuyucu Uygulaması gibi, bu tweetstorm’ları, okunabilirlik uğruna, ileti dizisinin bireysel gönderilerinin bir makale gibi biçimlendirildiği bağlantılara dönüştürür. Bu günlerde, tweet atarak ileti dizilerinin yanıtlarında botun yardımını isteyen kullanıcıları sık sık göreceksiniz. “@threaderapp kaydı kaldır.”

Kullanıcılar, ileti dizilerinin ötesinde, akıllı telefonlarındaki Notes uygulamasına uzun biçimli içerik yazıp ardından mektuplarının ekran görüntüsünü yayınlayarak Twitter’ın karakter sayısı kısıtlamaları üzerinde de çalıştılar. Bu, büyük bir kitleye hızlı bir şekilde bir mesaj iletmek için çalışır, ancak ekran görüntüsündeki metin aranabilir olmadığından ve platforma yerel olarak gönderilen metnin olacağı şekilde hashtag’ler tıklanabilir olmadığından Twitter’a fayda sağlamaz.

Twitter Notları, kullanıcıların uzun biçimli makaleleri doğrudan Twitter’ın kendisine yazmalarına izin vererek potansiyel olarak her iki soruna da bir alternatif sunabilir. Bu, kullanıcıların daha önce olduğu gibi düşüncelerini paylaşmalarına olanak tanırken, platforma göndermeyle birlikte gelen viral dağıtım potansiyelinden yararlanmaya devam edebilir. Tweetler gibi, Notlar da kendi bağlantılarına sahip olacak ve tweetlenebilecek, retweetlenebilecek, DM’lere gönderilebilecek, beğenilebilecek ve yer imlerine eklenebilecekti.

Bu özellik, bu yılın başlarında Jane Manchun Wong ve diğerleri de dahil olmak üzere uygulama araştırmacıları tarafından test edilirken tespit edilmişti. Araştırmacılar, başlangıçta Notes’un “Twitter Makalesi” olarak adlandırıldığını buldu.

İçinde Wong’un Mayıs ayında yayınlanan görüntüleri, özellik, ekranın üst kısmındaki bir çubukta blog yazılımında bulacağınıza benzer biçimlendirme araçları sunar – kalın metin, italik veya üstü çizili ekleme, sıralı listeler ekleme, bağlantılar ekleme, stili değiştirme, medya ekleme gibi seçenekler ve gömülü öğeler, kelime sayısını takip edin ve daha fazlasını yapın. Ekran görüntüleri, kullanıcıların makalelerine bir GIF, bir video veya dört adede kadar fotoğraf ekleyebileceğini ve URL’ler veya kendi yer imleri aracılığıyla gömülü tweet’leri ekleyebileceğini gösterdi.

Wong, makaleyi tam ekran görünümüne genişletecek ve Twitter’ın kenar çubuklarını gizleyecek bir “Odak Modu” olduğunu da kaydetti. Özelliğin oldukça parlak göründüğünü ve bunun da lansmana yakın olabileceğini söyledi.

ilgili bir dizide uygulama araştırmacısı Nima Owji tarafından paylaşılan resimler bu Nisan ayında, özelliğin makaleleri taslak olarak kaydetmeyi ve hem taslaklara hem de yayınlanan içeriğe erişmek için bir arabirimi desteklediği gösterildi.

Owji, bir Twitter Notları yayınlarken, kullanıcıların makaleyi kendi özet akışlarına, Twitter Çevrelerine veya Topluluklarına otomatik olarak tweetlemek için kutuları işaretleyebileceklerini veya bu kutuların işaretlerini kaldırabileceklerini ve ayrıca başka bir web sitesinde veya bir örneğin e-posta.

Uygulama araştırmacıları, şimdi Notes olarak adlandırılan mevcut sürümde, özelliğe doğrudan “Tweetler ve yanıtlar” bağlantısının sağındaki kullanıcı profillerinden ve “Medya”dan önce erişilebilecek.

Mobil ürün istihbarat firması dikkatli.ai Twitter uygulamasının en son sürümünde kullanıma hazır olduğunu tespit ettiği Twitter Notes’un geliştirildiğini de doğrulayabildi. Firma ayrıca, özelliğin “Tweet’ler ve yanıtlar”ın yanında bulunduğunu ve bu özelliğin kullanıcı profillerinde öne çıkan bir yer olduğunu doğruladı.

Bu bağlantı, kullanıcıların bir hesabın yayınlanan Notlarını görüntülemesine izin verirken, yeni Notlar yazmak isteyenler bunu Twitter’ın ana navigasyonuna eklenen bir bağlantı aracılığıyla yapabilir. Testler sırasında Owji, Twitter’ın bu uygulama simgesiyle denemeler yaptığını keşfetti; bu simge bir noktada Twitter’ın web uygulamasının sol sütununda, Twitter Blue’nun hemen altında “Yaz” olarak yeniden etiketlendi.

İlginçtir, bu, Twitter’ın Revue’yi satın almasının ardından “Bültenler”in düzenlediği noktadır – bu, Twitter’ın iki uzun biçimli yazı ürünü olan Notlar ve Bültenleri birleştirme girişimine işaret edebilecek bir seçimdir.

Twitter Notes’un tanıtımı, Twitter’ın kurucu ortağı Evan Williams tarafından tesadüfen geliştirilen WordPress veya Medium gibi uzun biçimli blog platformlarıyla rekabet edebilir. Nadiren makale uzunluğunda içerik yayınlayan ve kendi bloglarını veya web sitelerini kurma ve sürdürme zahmetine girmek istemeyen kullanıcılar için özellikle yararlı olabilir. Haber bültenleriyle de entegre edilirse, yazarları genellikle aboneliklerini Twitter üzerinden tanıtan Substack gibi popüler haber bülteni platformlarıyla da potansiyel olarak rekabet edebilir.

Bununla birlikte, Twitter Notes’un önünde bazı zorluklar olabilir. Facebook’un daha önce gösterdiği gibi, sosyal medya şirketlerinin platformda blog yazma çabaları her zaman umulduğu gibi sonuçlanmaz. Facebook, 2006’da kullanıcılara bir Facebook durum güncellemesine sığmayacak uzun biçimli metinler göndermenin bir yolunu sunmak için çıplak bir blog özelliği (Notlar olarak da adlandırılır) başlattığında bu alanda rekabet etmeye çalışmıştı. Bu özellik daha sonra Facebook’un orijinal içeriği takip etme stratejisinin bir parçasıydı, ancak hiçbir zaman popüler bir yayın platformu olmadı. Facebook Notes’u Ekim 2020’de sessizce kapatın. Bu günlerde Facebook, haber bülteni platformu Bulletin ile Substack’i takip ediyor.

Ancak kullanıcılar, uzun biçimli içerik yayınlama ve dağıtımına daha fazla adanmış bir site yerine iş hedeflerinin sürekli değiştiği bir sosyal platformda yayınlamakta tereddüt edebilir.

Benzer şekilde, Twitter’ın, uzun biçimli yayın aracının, çekiş elde edememesi durumunda çökebilecek sayısız deneyinden birinin aksine, taahhüt ettiği bir şey olduğuna kullanıcıları ikna edebilmesi gerekecek.

Bunun da ötesinde, şirket Elon Musk’ın devralınmasının tamamlanmasını beklerken Twitter’ın tüm ürün girişimi stratejisi değişim içinde. Musk, Twitter’ın ürününe dahil olmak istediğini söyledi ve daha önce önceliklerinin Twitter’ın gelirini ve kullanıcı tabanını artırırken botları ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. Bir Bloomberg raporu da belirtti Twitter, Musk’ın gelişinden önce Uzaylar, Topluluklar ve Haber Bültenleri gibi birçok uzun vadeli projesinde kaynakları geri çekiyor.

Twitter’ın önümüzdeki haftalarda Twitter Notes’u başlatması bekleniyor, anlıyoruz – tabii ki Twitter’ın iç karışıklıkları bunu engellemiyorsa.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/twitter-to-expand-into-long-form-content-with-upcoming-twitter-notes-feature/

Yorum yapın