Twitter, uzun süredir kayıp olan Chirp Geliştirici Konferansını Kasım ayında geri getiriyor – Teknolojik Haberler


Twitter, geliştiricileri platformuna geri döndürmeye devam ederken, şirket bugün ilan edildi geliştirici konferansı Chirp’in dönüşü. Etkinlik ilk olarak 2010’da yapıldı, ancak sonraki yıl iptal edildi ve bazı Twitter geliştiricilerinin Twitter’ın terk edilmesinin ardından kendi etkinliklerine ev sahipliği yapmasına yol açtı. O sırada etkinlik, Twitter’ın genel olarak geliştirici topluluğuna yönelik tutumunun bir yansımasıydı – şirketin iş girişimleri değiştikçe dağınık ve sürekli değişim halindeydi.

Sonraki yıllarda Twitter, üçüncü taraf Twitter istemcileri oluşturanların ayaklarının altından halıyı çekerek geliştiricileri daha da yaktı. Ardından, Twitter’ın 2014 yılında ortakların rakibi Gnip’i satın almasının ardından, Twitter’ın yangın hortumu verilerini (filtrelenmemiş, tam tweet akışı ve meta verileri) yeniden satmak için anlaşmaları olan kendi ortaklarını yönlendirdi.

Twitter bugün geçmişteki bu yanlış adımları kabul etti ve geliştirici topluluğuyla ilişkisini yeniden kurması gerektiğini kabul etti.

“Bence güven kazanmamız gerekiyor. Ve şeffaf olmamız gerektiğini düşünüyorum. Twitter’ın geliştirici platformunun Ürün başkanı Amir Shevat, Nisan ayında Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, açık bir şekilde inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Shevat bize, üçüncü taraf geliştiricilere keşfedilme ve doğrudan Twitter platformunun kendisinden kullanıcı edinme şansı veren yeni bir teklif olan Twitter Araç Kutusu hakkında konuşuyordu.

Yaklaşan Chirp konferansı San Francisco’da şahsen yapılacak ve çevrimiçi olarak canlı yayınlanacak. Kayıtlar yakında Twitter’ın Geliştirici web sitesi üzerinden açılacak.

Şirket, yeni etkinliğin bir açılış konuşması, teknik oturumlar ve geliştiricilerin sorularını yanıtlamak için Twitter Geliştirici Platformu ekibiyle tanışma fırsatlarını içereceğini söyledi. Topluluk Buluşması grupları, Chirp’in ardından bölgesel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Twitter’da Pazarlama Direktörü Amy Udelson tarafından kaleme alınan Twitter duyurusu, “Twitter’da, geliştiricilerin Twitter deneyimini iyileştirme, topluluk bağlantılarını yönlendirme, sohbetlere ilham verme ve geliştiricileri fark yaratmaları için güçlendirme yolları oluşturmaya kararlıyız” dedi. “Bunun bir parçası olarak, geliştiricilerin ekibimizle ve topluluktaki diğer kişilerle gerçek hayatta ve çevrimiçi olarak bağlantı kurmasını sağlayan Chirp Geliştirici Konferansı’nın geri dönüşü de dahil olmak üzere bir dizi girişimi duyuruyoruz; inovasyona ilham vermek ve ödüllendirmek için Chirp Developer Challenge’ın lansmanı; ve topluluğun platformumuzla birlikte büyümeye devam etmesine yardımcı olmak için geliştirici web sitemizdeki güncellemeler”

Etkinliğin geri dönüşüyle ​​ilgili haberler, Twitter’ın API platformunda devam eden bir dizi değişikliği takip ediyor ve bu, Twitter’ın temelinin tamamen yeniden oluşturulmuş bir versiyonu olan 2020’de Twitter API v2’nin piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. eski API – diğer şeylerin yanı sıra konuşma dizisi oluşturma, tweet’lerde anket sonuçları, sabitlenmiş tweet’ler, spam filtreleme ve daha güçlü akış filtreleme ve arama sorgusu dili gibi. Şirket, o zamandan beri Twitter’ın Twitter Spaces, Super Follow konuşma kontrolleri, anketler ve diğer özellikler gibi daha yeni özelliklerine destek ekleyerek API’yi geliştirmeye devam etti.

Değişiklikleri ile ilgili olarak, Twitter kullanıma sunuldu yeni fiyatlandırma katmanları küçük ve büyük farklı türdeki geliştiricilerin platforma başlamasını kolaylaştırmayı amaçlayan – araştırmacılar ve akademisyenler daha büyük veri kümelerine ihtiyaç duyar. Bunların hepsi henüz mevcut değil – örneğin, ayda 2 milyondan fazla tweet sunan Twitter’ın Yükseltilmiş+ erişimi, hala bekleme listesinde.

Ancak şimdi Twitter’ın geliştiricileri, uygulamalarını ve hizmetlerini oluşturmak için API platformunu kullanmaya gerçekten ikna etmesi gerekiyor ki bu, Chirp gibi bir olayın ortaya çıkabileceği yerdir.

Bununla birlikte, Twitter’ın şirketin odağını ve yönünü, kullanıcı ve gelir artışıyla daha uyumlu olacak şekilde değiştirmeyi amaçlayan Telsa ve SpaceX yöneticisi Elon Musk tarafından bir satın alma sürecinden geçtiği göz önüne alındığında, bu haberin zamanlaması biraz sıra dışı. Twitter’ın daha yeni ürün deneyleri. Musk’ın Twitter sahipliğinin geliştirici stratejisini nasıl etkileyeceği belli değil. Ancak, satın almanın tozu dumana katıldıktan ve Twitter’ın yeni rotası belirlendikten sonra bir geliştirici konferansının düzenlenmesinin daha iyi olacağı düşünülebilir.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/twitter-is-bringing-back-its-long-lost-chirp-developer-conference-in-november/

Yorum yapın