Twitter muhbiri, lanet olası güvenlik ifşaları konusunda Kongre’de ifade verecek


Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko, sosyal medya şirketinin güvenlik uygulamaları ve düzenleyicileri yanıltma girişimleriyle ilgili lanetleyici iddialarla halka açıldıktan sonra gelecek ay Kongre’de ifade verecek. Washington Post raporlar. Zatko’nun 13 Eylül’deki duruşmada konuşması planlanıyor ve şikayetinde dile getirilen mahremiyet ve ulusal güvenlik endişelerini ele alması bekleniyor.

“Bay. Senato Yargı Komitesi Başkanı Richard J. Durbin (D-Ill) ve komitenin üst düzey Cumhuriyetçi Senatörü Charles E. Grassley (R-Iowa), Zatko’nun yaygın güvenlik başarısızlıkları ve yabancı devlet aktörlerinin Twitter’a müdahale ettiği iddiaları ciddi endişeler uyandırıyor” dedi. ) ortak açıklamada. “Bu iddialar doğruysa, dünyanın her yerindeki Twitter kullanıcıları için tehlikeli veri gizliliği ve güvenlik riskleri gösterebilir.”

Zatko, Yargı Komitesi personeli ile özel olarak görüştü ve Capitol Hill’de üç toplantı yaptı. Washington Post raporlar.

Zatko’nun şikayeti, Avrupa veri koruma düzenleyicilerinden de inceleme aldı. Teknolojik Haberler raporlar. Şikayet, AB düzenleyicileri Twitter’ın güvenlik uygulamaları hakkında soruşturma yapmış olsaydı, şirketin onları FTC’yi yanlış yönlendirdiği gibi yanlış yönlendirmeye çalışacağını iddia ediyor. Teknoloji şirketinin AB genel merkezinin konumu nedeniyle AB’nin Twitter için Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) uygulanmasına öncülük eden İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu, ihbarcı şikayetinde gündeme getirilen sorunlar nedeniyle “Twitter ile etkileşime geçtiğini” söyledi.

Bu arada Fransa’nın veri gözlemcisi CNIL, şunları söyledi: Teknolojik Haberler Zatko’nun şikayetinde öne sürülen iddiaları “şu anda araştırıyor” ve Twitter’ın yasaları çiğnediği tespit edilirse soruşturmasının “uyum emri veya yaptırım” ile sonuçlanabileceğini söyledi. Teknolojik Haberler Twitter’ın AB’de hangi yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğinin belirsiz olduğunu, ancak GDPR’nin ihlalin ciddiyetine bağlı olarak bir şirketin küresel yıllık cirosunun yüzde 4’üne kadar para cezasına izin verdiğini belirtiyor.

Twitter yorum yapmaktan kaçındı bu Washington Post duruşma haberi üzerine ve şirketten bir temsilci derhal yanıt vermedi. Sınıryorum isteği. Twitter CEO’su Parag Agrawal, ifşaların kamuoyuna açıklanmasının ardından gönderilen dahili bir notta, iddiaların “tutarsızlıklar ve yanlışlıklarla dolu ve önemli bir bağlam olmadan sunulan yanlış bir anlatı” olduğunu söyledi.

“Bay. Zatko, altı ay önce düşük performans ve etkisiz liderlik nedeniyle Twitter’daki üst düzey yönetici rolünden kovuldu” dedi. söylenmiş CNN iddialar ne zaman ortaya çıktı. “Bay. Zatko’nun iddiaları ve fırsatçı zamanlaması, Twitter’a, müşterilerine ve hissedarlarına dikkat çekmek ve zarar vermek için tasarlanmış görünüyor.”

Zatko, kimdi? Ocak ayında Twitter tarafından kovuldu Agrawal CEO olduktan kısa bir süre sonra, geçen ay Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan şikayette şirketteki güvenlik gecikmeleriyle ilgili sayısız iddiada bulundu. Özellikle, şirketin ihlal ettiğini söylüyor Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile yaptığı anlaşma 2009’daki bir çift güvenlik olayından sonra çeşitli güvenlik önlemlerini sürdürmek.

Eski güvenlik şefi ayrıca, Twitter’ın platformundaki bot sayısını ölçme yaklaşımının yanıltıcı olduğunu iddia ediyor, bu doğruysa, aylık kullanıcılarının yüzde 5’inden daha azının bot, sahte hesap veya spam olduğu iddialarını boşa çıkaracak. Bu rakam, Tesla CEO’sunun platformundaki bot sayısıyla ilgili bir anlaşmazlık nedeniyle sosyal medya ağını satın alma sözleşmesinden vazgeçmeye çalışmasının ardından Twitter’ın Elon Musk ile devam eden yasal savaşında anahtar olduğunu kanıtladı.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/25/23321341/twitter-peiter-mudge-zatko-congress-testify-whistleblower-security

Yorum yapın