Twitter, Elon Musk’a Tweet Akışına Erişim Vermeyi Kabul Ettiğini Söyledi


Elon Musk, şirketin kendisine sahte hesapları hakkında bilgi vermeyi reddettiğini söyleyerek Twitter için 44 milyar dolarlık bir anlaşmadan çekilmekle tehdit etti.

Bu nedenle Twitter şimdi, Bay Musk’a, potansiyel olarak en son tweetine kadar, verilerinin büyük bir bölümüne erişim sağlamayı planlıyor.

Sosyal medya şirketi, karar hakkında bilgisi olan bir kişiye göre, Bay Musk’ın “yangın hortumu”na, şirketin ağı üzerinden günlük olarak akan milyonlarca tweet akışına doğrudan erişmesine izin vermeyi kabul etti. Bay Musk’ın bu “yangın hortumuna” tam mı yoksa kısmi erişim mi sağlayacağı belli değil.

Bilgi, Bay Musk’a Twitter platformundaki kaç hesabın sahte olabileceğini ayırt etme araçlarını verecekti. Ancak, şirket bu rakama ulaşmak için özel verileri ve insan analizini içeren farklı bir metodoloji kullandığından, Twitter’ın aktif hesaplarının yüzde 5’inin sahte olduğu sonucuna ulaşmasına büyük olasılıkla yardımcı olmayacak. Bay Musk, Twitter’ın aktif hesaplarının sadece yüzde 5’inin sahte olduğuna inanmadığını söyledi.

Twitter’ın hamlesi, Bay Musk’ın anlaşmayı feshetmesini zorlaştırabilir. Pazartesi günü, avukatları şirkete bir mektup göndererek şirketi, satın alma işlemini tamamlamak için gerekli olan bilgileri elde etme çabalarını engellemekle suçladı. Bay Musk, haftalar boyunca Twitter’ın sahte hesapları hakkında giderek artan bir şekilde dikenli yorumları tweetledi ve yeniden müzakere etmek veya anlaşmadan çıkmak için zemin hazırlıyor gibi görünüyor.

Bay Musk, Nisan ayında Twitter’ı hisse başına 54.20 dolara satın almayı kabul etti. Anlaşma bozulursa, 1 milyar dolarlık bir ayrılık ücreti var. Ancak anlaşma, Twitter’a kendisine dava açma ve onu anlaşmayı tamamlamaya veya ödemeye zorlama hakkı veren, borç finansmanı bozulmadan kaldığı sürece, “belirli bir performans maddesi” içeriyor.

Bir Twitter sözcüsü, Bay Musk’a tweet akışına erişim izni verme konusunda yorum yapmayı reddetti, ancak önceki bir açıklamaya atıfta bulundu.

Twitter, “Twitter, birleşme anlaşmasının şartlarına uygun olarak işlemi tamamlamak için Bay Musk ile işbirliği içinde bilgi paylaşmaya devam etti ve etmeye devam edecek” dedi. “Bu anlaşmanın tüm hissedarların çıkarına olduğuna inanıyoruz. İşlemi kapatmayı ve birleşme sözleşmesini kararlaştırılan fiyat ve şartlarda yürürlüğe koymayı amaçlıyoruz.”

Bay Musk, yorum talebine yanıt vermedi. Washington post daha önce bildirildi Bay Musk’ın Twitter yangın hortumuna erişimi olduğunu.

Bir şirket, herhangi bir anlaşma imzalamadan önce müzakere edilen veri paylaşımına ilişkin parametrelerle birlikte, genellikle gizli verileri alıcısıyla paylaşır. Ancak Bay Musk, sosyal medya şirketini satın almayı kabul ettiğinde durum tespiti yapmaktan vazgeçti ve Twitter geçen ay onunla gizli bilgileri paylaşmaya başladı.

The New York Times’ın bildirdiğine göre, Twitter’ın bilgi paylaşımıyla ilgili endişelerinden biri, Bay Musk’ın hem halka açık hem de şirkete yaptığı, rakip bir sosyal medya hizmeti başlatmayı düşündüğüne dair önceki açıklamalarıydı. Tipik olarak, bu tür konular, bu tür bilgilere kimlerin erişebileceği sınırlandırılarak ele alınır.

Bay Musk bu haftaki mektubunda, Twitter tarafından sağlanan gizli verileri inceleyen herkesin bir ifşa etmeme anlaşmasına tabi olmasını sağlayacağını söyledi. Anlaşma bozulursa Twitter hakkında hassas bilgileri saklamayacağını veya paylaşmayacağını da söyledi.

Şirket içindekiler, Bay Musk’ın Twitter’ın tweet akışına erişim sağladığında, verileri analiz etmek için bir uzman ekibine ve ayrıca muazzam miktarda bilgiyi işlemek ve depolamak için bilgi işlem kapasitesine ihtiyaç duyacağını söyledi.

Bilgi, Bay Musk’a Twitter’ın sahte hesaplarının sayısı hakkında fikir verirken, aynı zamanda satın almanın kapanması durumunda işi planlamak için gerekli verileri de sağlayacaktır. Bay Musk, yatırımcılara Twitter’ın reklam gelirlerine olan bağımlılığını azaltmak ve yeni bir ödeme işi başlatmak istediğini söyledi.

Twitter, yıllarca hizmeti aktif olarak kullanan kişi sayısını aylık olarak raporlayarak, kullanıcı sayısını birçok emsalinin yaptığı gibi hesapladı. Ancak 2019’da şirket, işletmenin sağlığını ölçmek için daha doğru bir ölçüm olduğunu söylediği şeye geçti: “paraya çevrilebilir günlük aktif kullanıcılar” – sitede her gün aktif olan ve reklam oluşturmak için kullanılabilecek kişi sayısı gelir.

Nisan ayı itibarıyla Twitter, 229 milyon para kazanılabilir günlük aktif kullanıcıya sahip olduğunu bildirdi. Bunlardan Twitter, yüzde 5’inin sahte olduğunu tahmin ediyor.

Pazartesi günü, Teksas Başsavcısı Ken Paxton da Twitter’daki sahte hesaplar ve bunların eyaletteki vatandaşları nasıl etkilediği hakkında soruşturma açtığını söyledi. Hareket, stratejistler tarafından Bay Musk ile uyum sağlamak için politik olarak uygun bir yol olarak görüldü. Bay Musk’ın elektrikli otomobil işi olan Tesla’nın genel merkezi Austin, Teksas’tadır. Bay Musk ayrıca California’dan Teksas’a yerleşti ve SpaceX roket şirketinin eyalette bir yeri var.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/08/technology/twitter-musk-firehose-tweets.html

Yorum yapın