Twitter, daha fazla araştırmacının platform verilerine erişmesine izin veriyor • Teknolojik Haberler


Bu yılın başlarında Twitter, akademi, sivil toplum, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilik alanlarından Twitter’ın platform yönetişimi konularını incelemeye adanmış bir uzmanlar grubu olan Twitter Denetleme Araştırma Konsorsiyumu’nu (TMRC) başlattı. Daha önce, TMRC üyeliği belirli güvenilir ortaklarla sınırlıydı, ancak Twitter bugün tüm araştırmacılara başvuru şansı sunmaya başladı.

TMRC’ye kabul edilmek için, başvuru sahiplerinin birkaç uygun kuruluştan birine bağlı olduklarını, “veri odaklı” analiz konusunda önceden deneyime sahip olduklarını ve veriler için belirli bir kamu yararı kullanım örneğine sahip olduklarını ve “endüstri standardını” kullandıklarını kanıtlamaları gerekir. araştırmalarını korumak için sistemler. Uygun olmayanlar arasında lisans öğrencileri, endüstri ve hükümet yetkilileri ve TMRC’nin verilerini hükümetler veya diğer dış taraflarla paylaşmayı planlayan gruplar yer alıyor.

Twitter, başarılı başvuru sahiplerinin “kanıtlanabilir bir bağımsız araştırma geçmişine sahip araştırmacılar” veya “TMRC’nin verilerine güvenme ve nitelikli bir amaç için araştırma yapma becerisi gösteren” kriterleri karşılayan kişiler olacağını belirtiyor.

Kabul edildikten sonra, TMRC’nin yeni basılmış üyeleri, 2018’e kadar uzanan bir Twitter operasyon verileri arşivine erişim kazanacak. Twitter, “kalıcı platform manipülasyon kampanyaları” ile ilgili verilerin, özellikle de yayınlanan içeriğin açıklanmasını desteklemeye devam edeceğini söylüyor. manipülasyon ve spam politikasının ihlali – ve gelecekte diğer politika alanları (örneğin, potansiyel olarak yanıltıcı olarak etiketlenen tweet’ler) hakkındaki verileri tüm TMRC üyeleriyle paylaşmak.

Güvenlik ve entegrasyon başkanı Yoel Roth, “Akademisyenlere ve araştırmacılara belirli, ayrıntılı verilere (yalnızca toplu raporlara değil) erişim sağlayarak, içgörüler bulmalarını ve bilgileri raporların görünürlüğünü artıracak şekilde bağlamsallaştırmalarını sağlıyoruz.” Twitter’da, yazdı bir blog yazısında. “Amacımız, bu tür ifşaatların getirdiği önemli güvenlik, güvenlik ve bütünlük zorluklarını ele alırken Twitter’da belirlediğimiz faaliyetler hakkında şeffaf kalmaktır.”

TMRC bugüne kadar pilot bir kapasitede çalıştı ve sosyal ağın platform manipülasyonu ve devlet destekli bilgi operasyonları ile bağlantılı olarak kaldırdığı hesaplar hakkında Stanford İnternet Gözlemevi de dahil olmak üzere üyelerle Twitter verilerini paylaştı. Mart ayında Twitter, Ukrayna’daki savaşla ilgili “hedefli” Twitter kullanım verilerini araştırmacılarla analiz için sağlayarak çabalarını biraz genişleteceğini duyurdu.

Twitter, TMRC gibi projeler aracılığıyla daha fazla şeffaflık uygulama sözü verirken, eleştirmenler, şirketin geçmişte veri paylaşım politikalarını yanlış yönettiğini ve yanlış temsil ettiğini iddia ediyor. Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yakın zamanda yapılan bir şikayette, şirketi güvenlik uygulamaları konusunda halkı yanıltmak, Hindistan hükümet ajanlarının dahili verilere erişmesine izin vermek ve onun adına çalışan çalışanları işe almakla suçladı. Suudi Arabistan dahil yabancı istihbarat teşkilatları.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/twitter-allows-more-researchers-to-access-platform-data/

Yorum yapın